Eva N E: Aloe pravá - Aloe vera
Synonyma: Aloe barbadensis, Aloe indica; Aloe perfoliata var. vera ; Aloe vulgaris
Čeleď: Xanthorrhoeaceae
místo : Libanon
Pochází ze severní Afriky.
Je to poměrně robustní , štˇavnatá rostlina s tlustými masitými listy , šedozelené nebo zelené barvy.Některé mají zespod nebo i zvrchu bílé skvrny.Vyroste do 100 cm . Má žluté květy, 2-3 cm dluhé na až 90 cm vysokém stvolu.Hodně odnožuje. Snáší plné slunce i polostín.Přes zimu se může zastavit rúst, ale i přesto potřebije občas trochu zalít.
Tento druh se využívá v kosmetice a v lékařství.
Editoval Eva N E (01.10. 2012 14:45:31)
cz
Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)
cz
Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)
cz
Aloe vera (Aloe vera barbadensis)
Aloe vera (Aloe vera barbadensis)
cz
Aloe vera - detail květu (Aloe vera barbadensis)
Aloe vera - detail květu (Aloe vera barbadensis)
cz
Aloe vera - kvetoucí rostlina (Aloe vera barbadensis)
Aloe vera - kvetoucí rostlina (Aloe vera barbadensis)
Ing. Miloš Krump: Aloe pravá - Aloe vera
Místo: Botanická zahrada Praha Troja

Aloe vera je asi 60 cm vysoká sukulentní rostlina z čeledi Asphodelaceae, která vytváří hráškově zelené, v mládí bíle tečkované asi 30 až 50 cm dlouhé listy. Světle žluté trubkovité květy jsou uspořádané ve štíhlém, volném klasu.
Editoval krumpold (31.12. 2013 10:32:42)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)
cz
Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)
cz
Aloe pravá (Aloe vera)
Aloe pravá (Aloe vera)
Eva N E: Jen tak na okraj : všimla jsem si, že mezi obrázky u mého příspěvku, je obrázek od krumpold. Ale není to Aloe pravá , ale Aloe stromovitá.

Viděla jsem, že u aloe zežloutnou listy až úplně zaschnou. Ale nikdy jsem se nesetkala s tím, že by ronily červenou šťávu. Též bych ráda viděla fotku, o jakou aloi se jedná.
YOS: Evi, na té fotce co se Vám zdá Aloe stromovitá, jsou Aloe obě. Jak pravá, tak stromovitá. Aloe stromovitá kvete oranžovými květy.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: YOS , ať koukám jak koukám, já tam vidím jen jednu. Stromovitou. Jedná se o příspěvek z 1.10.2012 Znám je obě, viděla jsem jich spoustu, i kvetoucích. A ta na obrázku nekvete.
Eva N E: YOS, teď to vidím. Vy mluvíte o obrázku k příspěvku z 10.2.2013 od krumpold.  Je to jasné, každá mluvíme o jiném obrázku. Tady každá aloe kvete v jinou dobu. Aloe pravá v dubnu a květnu - žlutá , Aloe arborescens od prosince do března - oranžová , Aloe barbadensis  v březnu a dubnu - žlutooranžová , Aloe mitriformis až v červnu- oranžová . Aloe mutabilis  březen a duben - žlutooranžová.

Teď jsem si všimla, že poslední 2 tu ještě nejsou. Přidám je zítra.
Editoval Eva N E (06.12. 2014 23:27:36)
YOS: Kloboukdolů Evi, Vy máte zrak!!! Ano 1.10.1212 u Vašeho příspěvku je fotografie od Krumpolda a opravdu jde o Aloe stromovitou. Opravit to může jen sám pan Krumpold nebo administrátor.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Aloe vera - aloe pravá Aloe vera - aloe pravá
O léčivých účincích některých aloí už bylo popsáno mnoho papíru; v tomto směru je asi nejčastěji skloňované jméno druhu Aloe vera. K opatrnosti a střídmosti při užívání domácky vyrobených „elixírů“ už jsme čtenáře vyzvali při představení druhu …
Rebo Productions CZ | 11.01. 2010