Eva N E: Rohovník obecný - Ceratonia siliqua
Čeleď: Fabaceae - bobovité
Další názvy: svatojánský chléb

Na fotografii je květ jednodomého stromu. Je na něm samiččí květ, který má navíc pylové  prašníky. Až dnes jsem si všimla rozdílu. Samiččí strom má květy bez pylových prašníků , které jsou na samčím květu na samčím stromě.
Editoval Eva N E (14.11. 2012 15:32:13)
cz
Rohovník obecný - květ jednodomého stromu (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - květ jednodomého stromu (Ceratonia siliqua)
Eva N E: Rohovník obecný - Ceratonia siliqua
Další názvy: karob, svatojánský chléb
Čeleď: Fabaceae
Místo: Libanon

Tento listnatý, neopadavý strom pochází ze Středomoří. Vyrůstá až do 15 metrů. Většina stromů je dvoudomých. Jsou stromy se samčími květy a stromy se samičími květy.Kvete v říjnu a listopadu. Opyluje se větrem i hmyzem. Stoupnete-li si pod samčí kvetoucí strom a podíváte se vzhůru, vidíte všude květy. Jsou na kmeni i na větvích. Z jejich vůně se až dělá těžko. Na samičím stromě vyrůstají plody. Jsou to 15 - 30 cm dlouhé a kolem 4 cm široké a poměrně silné lusky , zpočátku zelené , po dozrání tmavě hnědé. Lusk je měkký a obsahuje několik semen v hnědé sladké dužině. Je jedlý. Dělá se z něho sirup a krmí se jím domácí zvířata. V potravinářském průmyslu se lusky před spracováním suší a pak se umelou. Karobový prášek se může použít jako náhrada za prášek kakaový. Je bohatý na bílkoviny a minerály - hořčík , vápník , fosfor , železo , nikl a vitamíny A , B ,  D. Proti kakaovému prášku je 7x méně tučný a obsahuje o třetinu méně kalorií. Karob podporuje trávení a snižuje cholesterol v krvi.
cz
Rohovník obecný (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - nezralé plody (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - nezralé plody (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - samčí květy (Ceratonia siliqua)
cz
cz
Rohovník obecný - samčí květy nahustěné na větvích (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - samčí květy nahustěné na větvích (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - samčí strom (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - samčí strom (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - samiččí květy (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - samiččí květy (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - zralé plody a nové květy (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - zralé plody a nové květy (Ceratonia siliqua)
YOS: Evi, krásná lekce. Děkuji. smile Už dnes chápu to, že jsem potkávala hodně stromků bez plodů. Myslela jsem si, že jsou to stromy mladé, a že ještě nezačali plodit. Na těchto květech je jasně vidět rozdíl květů. Samčí 'dlouhé s kuličkou' a samičí trubka'  lol  Správně řečeno květní tyčinky s pestíkem a samičí s okvětím, které láká opylovače buď barvou nebo vůní. Když jsem ve Španělsku v květnu, už jsou stromy odkvetlé a v září už má jen lusky, takže za kvetoucím stromem bych se musela do teplých krajů vydat teď. Evi, dotaz, jsou samčí stromy menší? Co myslíte?

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: YOS , když o tom tedˇ mluvíte, možná, že jsou trošku menší. A jakoby hezčí, upravenější. Mají spíš deštníkovitou korunu, poměrně hustou ale uvnitř prázdnou, jestli víte , jak to myslím. Samičí stromy jsou vytáhlejší a větve trčí do všech stran. Ale to je jen můj názor a třeba to tak není. Záleží i na to, kolik místa ten který strom má. Jestli je ve skupině nebo samostatně. Jestli je ve skupině, asi budou vytáhlé všechny.
Všimla jste si toho květu z jednodomého stromu v předešlém příspěvku,který jsem včera editovala? To je opravdu zajímavé smile
Marie Fárová: Rohovník obecný - Ceratonia siliqua
Místo: Botanická zahrada Linz
cz
Rohovník obecný - květ (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - květ (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - list (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - list (Ceratonia siliqua)
cz
Rohovník obecný - v květu (Ceratonia siliqua)
cz
cz
Rohovník obecný - větévky s květy (Ceratonia siliqua)
Rohovník obecný - větévky s květy (Ceratonia siliqua)
Ing. Miloš Krump: Rohovník obecný - Ceratonia siliqua

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
cz