Vladimír Vytásek: Mochna křovitá - Potentilla fruticosa
Velmi dekorativní žlutě kvetoucí keř pocházející z Asie z čeledi růžovitých (Rosaceae)  Užívají se žluté květy ve formě nálevu, v Rusku se se tato léčivka prodává pod názvem kurilský čaj.  Léčivé využití je velmi rozsáhlé. Tato léčivka se vyznačuje protizánětlivým,protikrvácivým, protistresovým, antimikrobním, antivirovým a analgetickým účinkem. Má baktericidní účinek při střevních infekcích včetně úplavice. Flavonoidy spolu s vitamínem C posilují cévní stěny, neutralizují škodlivé vlivy antibiotik, toxinů, radioizotopů a sulfanamidů. Úspěšně se používá na zlatého stafylokoka, rotaviry a původce cholery. Posiluje imunitu ,pomáhá při enuréze, nebo-li nočním pomočování dětí. Svou zlatavou barvou lahodí oku a je velmi příjemný jako nápoj.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
bresticova: Xenotoca mám malú prosbu. Mohli by ste mi bližšie vysvetliť užívanie čaju z tohto kríčka? Čiže nazbieram si kvietky, usuším a uvarím čaj. Ako často ho môžem užívať? Jedná sa mi hlavne o posilňovanie ciev. Môže to užívať aj človek, ktorý sa lieči na trombózu (užíva lieky na riedenie krvi)? Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Vytásek: Bresticova - tato vynikající léčivka nemá žádné kontraindikace a navíc neutralizují vedlejší nežádoucí účinky  léků aniž by se snižovala jejich účinnost. Navíc tato léčivka obsahuje celou řadu minerálů - železo, vápník,draslík, kobalt,hořčík,měď, kobalt, karotenoidy a vitamín C. Je jen na škodu že se častěji tento čaj nepije. Příprava čaje 1 lžíci květů zalijeme 300 ml vařící vody, necháme 20 minut stát, pijeme 2x denně během jídla, čaj je možno pít dlouhodobě.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.