YOS: Mangovník indický - Mangifera indica
Synonyma:
Další názvy:  mango
Čeleď: Anacardiaceae
Místo: Znojmo

Tento exotický ovocný strom je v Indii posvátným stromem. My známe jenom jeho chutné plody plné vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Plody koupíme většinou tvrdé, ještě nezralé. Po 3 dnech při pokojové teplotě by měly dozrát. U někoho může nezralé mango vyvolat vyrážku. Budete-li chtít zasadit pecku, tak jen do 2/3  do dobře propustné půdy, do hlubokého květináče. Má dlouhý hlavní kořen a je citlivý na jeho poškození. Půdu udržujeme stále vlhkou. Nezralé plody jsou však ozářené kobaltem, aby rychleji dozrály a jsou tak zničeny genetické vlastnosti semene. Takže zasadit jen pecku z neozářeného manga.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Mangovník indický, ovoce mango (Mangifera indica)
Mangovník indický, ovoce mango (Mangifera indica)
cz
Mangovník indický, pecka manga (Mangifera indica)
Mangovník indický, pecka manga (Mangifera indica)
YOS: Ještě chci dodat, že jsem viděla jak se mango připravuje k jídlu. Podélně po obvodu se v polovině nařízne asi 2 cm hluboko. Pak vsuneme polévkou lžíci do špičky manga a jedeme po pecce (do prava, do leva, středem) tak dlouho až se dužnina oddělí od pecky. Druhou polovinu získáme stejným způsobem.

YOS: Felis děkuji za výborné upozornění, protože já miluji pivo i mango. Zajímalo by mne, zda si někdo všiml 'oka' na pecce od manga, která mi připomíná nějakou rybu nebo obrovskou stonožku? Při čištění jsem stále zadrhávala o tento tvrdý bod s  tvrdým fousem. Zajímavá pecka, že?

Marie Fárová: Mangovník indický - Mangifera indica
Čeleď: Anacardiaceae - ledvinovníkovité
Po Mikuláši jsem očistila dvě pecky manga, opatrně jsem je rozloupla a vyňala semeno. Jedno jsem rovnou zasadila do velkého kelímnku od jogurtu a druhé jsem dala do misky, kde jsem udržovala stále vlhkou vatu. Obě možnosti klíčení dopadly úplně stejně.
cz
Mangovník indický - klíčící semeno ve vlhké vatě od 31122014 (Mangifera indica)
Mangovník indický - klíčící semeno ve vlhké vatě od 31122014 (Mangifera indica)
cz
Mangovník indický - klíčící semeno ve vlhké vatě od 8122014 (Mangifera indica)
Mangovník indický - klíčící semeno ve vlhké vatě od 8122014 (Mangifera indica)
cz
Mangovník indický - klíčící semeno zasazeno 8122014 (Mangifera indica)
Mangovník indický - klíčící semeno zasazeno 8122014 (Mangifera indica)