Eva N E: Tento kaktus jsem před týdnem zahlídla z auta v jedné zahrádce. Měl několik už velkých poupat. Tak jsem se na něj šla včera podívat, jestli už kvete.Bohužel,byl už odkvetlý. Mluvila jsem s majitelkou a ta říkala , že rozkvétá navečer, kvete v noci a ráno odkvétá.Má bílé veliké květy. Nezeptala jsem se , jestli voní sad - v noci kvetoucí kaktusy obyčejně pronikavě voní. Říkala, že je asi 20 let starý , toto je jen polovina původní rostliny,uřízli ho, byl moc veliký. Nevěděla, co je to za druh. Sebrala jsem si semeník, který byl oválný, asi 10 cm dlouhý soudek červené barvy. Obsahoval tekutinu s lepkavou dužinou a spoustou malých černých semen, byl trochu plesnivý. Zeptala jsem se, jestli když ty semena zasadím,vyroste mi takovýhle kaktus. Prý neví, ale jestli chci, že mi kousek ulomí,abych si ho zasadila. Tak já najivka řekla, že tedy jo,když bude tak hodná. Šla a přinesla mi kousek, který měl snad 8kg. Říkám,že jsem myslela, že mi ulomí nějaký menší . Usmála se a povídá, že nechce, aby o ní někdo řekl, že je lakomá smile Měla jsem to domů tak 3 km a musím říct, že se dost prones sad
Ví někdo z vás co je to za druh?
Editoval Eva N E (18.10. 2012 14:07:37)
cz
Cereus (Cereus peruvianus)
cz
cz
cz
YOS: Podobný kaktus jsem vyfotila před 2 lety v Málaze. Našla jsem Pachycereus marginatus. Ale.. tento rok jsem se šla podívat, zda neuvidím květy, ale bohužel stejný pohled. Jen poupata. Měla jsem štěstí, že jsem se setkala s majitelem, který mi řekl, že se jmenuje Mandacaru del desierto. Pod tímto španělským názvem se shoduje latinské Cereus jamacaru. Evi ten Váš je téměř shodný s tím mým, ale tenčí. Řekla bych, že to bude Cereus validus. Zkuste hledat tímto směrem.  Neberte mé typy vážně, protože jsem  kaktusový neznalec.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kaktus pouštní (Cereus jamacaru)
Kaktus pouštní (Cereus jamacaru)
cz
Kaktus pouštní 2012 (Cereus jamacaru)
Kaktus pouštní 2012 (Cereus jamacaru)
Jan Kolman: Určit přesně tyto cereusy by snad mohl jen znalec. Teď jsem se díval na google na oba, které jmenuje paní YOS - dalo by se říci, že obě rostliny odpovídají snímku pí. Evy NE, podobný je  ještě Cereus peruvianus. Všechny mají ještě t.zv. monstrozní formy ( takové ty hrbolaté nebo pokroucené ) - psalo se o nich loni.
  Cereus peruvianus bývá většinou se 4 "žebry" . Používá se m.j. jako podnož pro roubování - hodně menších kulovitých druhů kaktusů se  na něm dobře ujímá a bývá to pro ně trvalá podnož. Některé druhy kaktusů ale podnožový cereus zcela vyssají a je pak nutné nové přeroubování.
Dost často se tyto roubované rostliny prodávají na trzích, v supermarketech, např. jasně červený kulovitý kaktus Gymnocalycium mihanovichii

Doplňuji text :
Cereus - je rod kaktusů, který se vyskytuje v Jižní Americe, východně od Kordiller. Jeho tělo je složeno ze stonků o různém počtu žeber, na nichž jsou areoly s ostny. Počet žeber bývá  nejčastěji 4 až 6. Tvoří rozvětvené keře, dorůstá do výšky 5 - 7 m. Rozkvétá v noci, většinou bílými, velmi vonnými květy s dlouhou trubkou, které bývají opylovány lišaji. Plod je bobule s mnoha semeny, plody některých druhů jsou jedlé.
  Cereusy je možno pěstovat přes léto venku, ale vyšší rostliny je třeba vyvázat, aby je neporazil a nepolámal vítr. Pokud rostlina doroste do výšky, kdy je s ní už obtížná manipulace, je možno ji seříznout a vypěstovat si novou níže popsaným způsobem.
Množení je možné semeny, ale nejčastěji se množí koncovými stonkovými řízky, a to tak, že uřízne řízek o délce cca 10 cm, na spodní straně se seříznou žebra do mírně konického tvaru. Řeznou spodní plochu řízku je dobré ( ne ale nutné )zasypat práškovým dřevěným uhlím a nechat zaschnout. Stačí je pak položit na teplém suchém místě nebo zasadit do suchého písku. Po čase uvidíme, že se v místě cévního svazku začínají tvořit bílé lesklé kořínky, které jsou ale velmi křehké. Pak je možno řízek zasadit do definitivního substrátu pro kaktusy.
  Nejčastěji se pěstují Cereus peruvianus, C. dayamii, C. jamacaru, C. stenogonus a další.
Editoval wochozsky (24.10. 2012 17:45:09)
Eva N E: Díky YOS a Wochozsky. Dívala jsem se na Cereus a řekla bych, že ten můj by mohl být Cereus peruvianus, nebo Cereus jamacaru. Já osobně se přikláním k první možnosti. Viděla jsem obrázek,kde byl zasazený řízek , který vypadal skoro přesně jako ten můj. Navíc kvete v noci, má plody s bílou dužinou a drobnými černými semeny, jedlé plody. Mrzí mě, že jsem ho neokoštovala. Ale byl kapku plesnivý a ta dužina skoro tekla .... Třeba příště. Pro naši potřebu na tom zase tolik nezáleží,když to netrefíme přesně a asponˇ to tady bude rozmanitější wink Takže píšu  Cereus peruvianus