nasekrasnazahrada: Řez bobulového ovoce
Starší výhony červeného a bílého rybízu vyřežte těsně u povrchu půdy a uvolněte nejsilnější mladé výhony. Slabé výhony rovněž odstraňte.
Rada z rubriky Co je důležité v červenci

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
bala: Rybíz jsem si vždy nastříhala na, asi 15 cm dlouhé řízky, které jsem si zasadila přímo na záhon, kde jsem chtěla aby mi rostly....než jsem je zapíchala do země, namočila jsem je do stimulátoru a pak už jen zalévala, aby neuschly......
radana123: Já s řízkováním rybízu nemám žádný problém.Tak si dovolím napsat svůj lety vyzkoušený a praktikovaný způsob. V září si nařežu ze zdravých větviček řízky,osvědčilo se mi osm lístečku-spodní čtyři příjdou do zeminy horní čtyři jsou kontrolní zda se řízek chytil.Je dobré spodní ty co příjdou do země zastřihnout tak ale abychom nepoškodily listové lůžko,z něj totiž vyrostou nové kořínky řízku.A potom již jen zastrkat do půdy a zalít,a v příštím roce si již jen připravit místo na trvalé stanoviště.Tento způsob je o stoprocent lepší a i bezpečnější než dělení keřů,staré keře mohou být napadeny různými chorobami a škůdci.A JEŠTĚ jedno barbarské řešení,stačí některou větvičku rybízu nebo angreštu nebo josty přikrýt posekanou trávou nebo "kompostem",na jaře budete mít pod tímto zařízením tolik výsadbových řízků,že si s nimi nebudete vědět rady.
V. Smetana: Co se týká příspěvku "Naše krásná zahrada" je neúplný. Záleží na stáří a velikosti keře, jeho předchozích řezů či zanedbání a mnohdy i odrůdě. Zvláště se jedná o vzrůstný pozdní (srpnový) Heinemannův. Bílý, např. odr. Blanka nebývá ani vzrůstný, ani plodný právě na rozdíl od Heinemannova..
    Rozhodně doporučuji u keře staršího 8 let ponechat aspoň 1/3 starších větví, abyste měli aspoň nějakou sklizeň a keř zachovanou listovou plochu. Následující rok poté, odstraňte zbytek těch starých. Každá větev má, a to i u země, při pozorném prohlédnutí, očka. Sestřih provádějte právě na to nejspodnější. Tím ušetříte keři tvorbu oček náhradních což je značná časová ztráta. Tenké přízemní větvičky odstraňte všechny.
    Dosti často se dělá chyba v letním zakracování nových výhonů. V první řadě se okrádáte o budoucí a nejlepší úrodu v příštím roce a opětovně vyrazivší výhonky mohou při předčasných zářijových mrazících snadno namrzat, neboť nejsou dostatečně vyzrálé. Úroda na nich je více než sporadická a řezem se nic neřeší. Jsou to zastaralé metody.
    Pozor také na Vlnovníka rybízového, který nedovolí mnohým pupenům vyrůst. Ty jsou zavalité, kulovitého tvaru. Je třeba napadené pupeny (i u černého rybízu) vylámat. Na postřik je již dosti pozdě.
    Co se týká řízkování rybízu je vcelku bezproblémové, kromě odrůdy Heinemannův. Ten pouze výsevem.

V. Smetana, Mníšek p. Brdy
YOS: Radano, nový způsob hřížení. smile Ještě jsem o této metodě neslyšela. Děkuji, že se snámi o tak zajímavou informaci podělíte. Přeji hodně velkou úrodu nejen u rybízu.  wink  Koupila jsem si 1 keřík černého rybízu, druhým rokem jsem odtřihnutou větvičku strčila jen tak do země (přikryla sklenicí) a představte si, že tato malá prťavá kvete a ten větší keřík ne. big_smile

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Červený rybíz Červený rybíz - řez
Červený rybíz se v zahradách většinou pěstuje ve formě keře …
Rybíz a řez: černý rybíz (PIXABAY) Rybíz a řez
Rybíz patří mezi drobné ovoce s vysokým obsahem vitamínů, výborně chutnají a mají všestranné využití. Známe je v barvách bílá, červená a černá. Přesto, že vypadají podobně a liší se pouze v barvě, vyžadují rozdílnou péči zejména v ošetřování …
Ribes rubrum 'Tatran' - červený rybíz (ŠKOLKA PŘÍBOR) Rybíz - řez rybízu (1)
Na rozdíl od ovocných stromů se keře rybízů záměrně vysazují o šíři dlaně hlouběji, než stály ve školce, aby se z kořenového krčku mohly neustále tvořit nové výhony. Tak je možno keře po mnoho let udržet v mladistvém stavu. Jinak obrost přestárne …
Rebo Productions CZ | 24.02. 2009
Ribes nigrum 'Titania' - rybíz  černý (HRUŠKA ŠKOLKY) Rybíz - řez rybízu (2)
Černý rybíz Keře černého rybízu rodí nejvíce na jednoletých výhonech, tedy na těch výhonech, které se vyvinuly v předchozím roce. Proto ihned po sklizni seřízněte očesané výhony až na mladé výhony, které většinou vyraší v jejich spodní třetině, případně …
Rebo Productions CZ | 04.03. 2009
Ribes rubrum 'Tatran' - rybíz Ribes rubrum 'Tatran' - rybíz
Roste bujně, plodí velmi dobře a pravidelně. Má velmi dlouhý hrozen, nejdelší mezi červenoplodými odrůdami, hustě osazený bobulemi červené barvy, středně velkými, sladkokyselé aromatické chuti …
Ribes rubrum 'Rovada' - rybíz Ribes rubrum 'Rovada' - rybíz
Středně pozdně zrající odrůda s vysokými a stálými výnosy Původ: IVT Wageningen, Holandsko, 1968 Pochází z křížení Fayův úrodný x Heinemanův pozdní …
Ribes nigrum - černý rybíz Ribes nigrum - černý rybíz
HISTORIE Černý rybíz je známé a oblíbené bobulovité ovoce, pocházející ze střední a severní Evropy. Je velice mrazuvzdorný a odolný pro většinu států světa, kde jsou chladné zimy, přesto se pěstuje hlavně u nás …