wiloow: Dobrý den všem, moc ráda bych věděla,co je to za kytku. Vyrostla mi z ničeho nic na začátku léta na záhonku, má bílé velké trubkovité zvony a po odkvětu pak zelené koulovité pichlavé plody. Nerada bych, aby byla třeba jedovatá, má dvě malé děti,tak abych věděla, předem moc děkuji
cz
Durman (Datura)
Durman (Datura)
wiloow: Děkuji Marvello:), mě to na Durman přijde malé, má to cca 40-50cm výšky a co znám já Durmany tak jsou vysoké a ty jejich zvony jsou jakoby převislé,ty "moje"trčí jak vidíte na obrázku...a pak ty plody,vypadají jako kaštan hmm...ale vážím si vaší odp.,třeba je to nějaký hybridwink
wiloow: Tak mi to nedalo a posílám ještě aktuální fotečky jak vypadá teď,a koukala jsem,že mám v okolí další 3 rostlinky:D...budu muset děti hlídat,aby na ně nesahali,naštěstí poslouchajísmile
cz
Durman (Datura)
Durman (Datura)
cz
Durman (Datura)
Durman (Datura)
cz
Durman (Datura)
Durman (Datura)
wiloow: Tak všem moc děkuji,máte všechny pravdu, je to druh durmanu a mám ho na zahrádce díky krmení ptáčků v zimě semínky slunečnic a prý mohlo být mezi nimi:),takže již vím,co celé léto pěstuji:D,všem moc děkuji za pomoc a přeji pěkný "babí" den wink
IrenaKBG: Dobrý den
je to durman,také se mu říká Andělská trumpeta, tenhle nevyroste, tak jako ty šlechtěné. Když si počkáte na semínka...po odkvětu se vytvoří něco podobného kaštanu,po prasknutí,tam je plno tmavých semínek, které příští rok můžete vysévat. Dobře vypadá i osázený truhlík...moc pěkné;),na semínka dát pozor jsou jedovaté. Jinak je to pěkná rostlinka, ale jedovatých rostlin je plno a máme je doma. Než začali ty šlechtěný durmany,tak tyhle se pěstovaly na zahradách často.
houba: Já jsem semínka tohoto durmanu taky jednou zasela a po dozrání jsem si schovala semínka na další rok. Nebyly ale potřeba. Na jaře mi v různých místech na zahradě začalo růst několik sazenic. Možná byla mírná zima, že vzešla sama od sebe,ale jak je vidět, přežijí i venku.
bresticova: Keď sme boli na dovolenke v Chorvátsku, tak tam mali z podobných durmanov vysadený pri ceste celý záhon. Kvety sa otvárali v podvečer a neuveriteľne intenzívne voňali.
A durmany mi rastú hocikde aj doma na záhrade, lebo sme si dali priviezť zeminu z kompostárne a zrejmä sa dobre niekde vysemenil...