Eva N E: Fíkus - Ficus mysorensis
Synonyma: Ficus drupacea
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité
Místo: Libanon
Tento fíkus pochází z jižní Indie. Je vysoký až 15 m. Má velké, až 30 cm dlouhé a 18 cm široké listy s typickou žilnatinou na rubu listu a odkapávací špičkou.
Ficus mysorensis vypadá v této době k nakousnutí, ale jeho plody nejsou jedlé syrové. Dělá se z nich želé a v Indii i víno.
Editoval Eva N E (05.11. 2012 08:09:33)
cz
Fikus (Ficus mysorensis)
Fikus (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - plody (Ficus mysorensis)
Fikus - plody (Ficus mysorensis)
YOS: Evi, tento fíkus má kratší řapíky a více párů žilek než Ficus altissima. Na Vašem snímku nejsou vidět kořeny, škoda, protože tento druh má až 90% kořenů nad zemí.  Plody jsou až 4cm dlouhé a spadlé plody prý dosti smrdí.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: YOS , původně jsem tento fikus určila jako Ficus altissima , ale včera jsem na webu objevila obrázek, který vypadá skoro úplně stejně jako ten můj. A navíc píšou, že Ficus mysorensis se pozná i podle té odkapávací špičky na konci listů.Zítra se tam vypravím a pořádně si ho prohlédnu. Navíc by v této době měl mít plody.Myslím, že kořeny vidět nejsou, ale není to moc starý strom.A řekla bych, že jeho plody nesmrdí.Ale zítra to pořádně prohlídnu. A jestli to je opravdu altissima, tak se to zase opraví zpět wink Co se týče velikosti plodů , tak to by odpovídalo. Posledně mě zase načapali při focení a zase mě napomínali sad Tak si musím dát pozor. Nebo si nasbírám pár listů a plodů a ofotím si je doma, to bude možná nejlepší.Budu si to moct i přeměřit.
Eva N E: YOS, byla jsem se podívat na ten fikus, jak jsem slíbila. Jsou tam 2 stromy. Z každého jsem si přinesla 2 listy a doma vyfotila. Udělala jsem si kopii z obrázku z webu, tak je přikládám oba pro porovnání. Na té fotografii z webu jsou 4 listy ze 4 stromů, já mám 2 a 2 ze 2 stromů.Myslím,že je to úplně přesné. Bude to Ficus mysorensis, ne F. altissima. Vyfotila jsem i kmen - má kůru jako sloní kůže , asponˇ mně ji to připomíná - a i kořeny wink - to na Vaše přání smile  Myslela jsem,že bude mít i fíky, ale bohužel. Mám staré fotky plodů z dubna a října minulého roku, ale letos žádné plody nemá. Asi nerodí každý rok. Má jen mladé fíky, které se teprve klubou. Tak se na to podívejte, ale myslím, že mi dáte za pravdu.
cz
Fikus - druhý strom (Ficus mysorensis)
Fikus - druhý strom (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - kořeny (Ficus mysorensis)
Fikus - kořeny (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - kůra (Ficus mysorensis)
Fikus - kůra (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - listy moje (Ficus mysorensis)
Fikus - listy moje (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - listy z webu (Ficus mysorensis)
Fikus - listy z webu (Ficus mysorensis)
cz
Fikus - mladé fíky (Ficus mysorensis)
Fikus - mladé fíky (Ficus mysorensis)
Další informace v článcích o rostlinách
Ficus pumila - fíkus droboučký Ficus - fíkus
Rod Ficus má asi 2 000 různých druhů rostoucích divoce v tropických a subtropických oblastech Asie, Austrálie a Afriky. Jen několik málo druhů z tohoto velkého množství se dostalo asi před dvěma stoletími do evropských botanických zahrad a později i do našich …
Miloš Krump | 15.12. 2011