Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, mám problém. Koupila jsem zahradu a v ní nejméně 25 let starý plot z thují. Zdá se, že je nikdy moc nestříhali. Mají přirozený tvar. Líbí se mi a slouží, ale je vysoký. Lze thuje zkrátit a přitom zachovat přirozený tvar stromu? Velice děkuji za radu. JS
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
janko39: Thuje lze bez obav a nebezpečí (pro daný strom) zkracovat až do síly kmenu cca 5-7 cm. Není ale pak zachován původní tvar koruny - několik roků trvá,než postranní větve začnou nahrazovat odříznutý vrchol. Jelikož ve Vašem případě se jedná vlastně o neudržovaný živý plot,nebude ztráta tvaru koruny vadit.
vypravec: Thůje lze i  zcela zakrátit, behem  dalšího roku krasne obroste,bude ale   nižší a košatější,udělali jsme to  u thuje  ,staré asi 40 let  a vysledek je uzasny...řez jsme provedli asi na metr od země na podzim, použili všichni sousedi a známí na dušičky,přespřístí rok   byla opět krásná.
aknelka.ms: Mám thuje jako živý plot, ale - bylo potřeba natřít po letech právět ten plot, u něhož rostou. Vyslala jsem potomky, byl proveden zástřih. Děti sestříhly thuje až na dřevo, ono se ale vlastně ani jinak nedalo. Takže teď tam je sem-tam zelené a pak až u vrcholu. Mám šanci, že ještě obroustou, nebo bude nutné začít zase od začátku - od malých sazeniček? Mám toho plotu hodně, desítky metrů. Lenka
Marvella: Dobrý večer Lenko, no já s takovým zástřihem moc dobré zkušenosti nemám. Když je stříhám , spíš tvaruji klasicky, tak krásně obrážejí a rostou přímo před očima. Ale jeden úsek jsem ostřihala také hodně, abych rozšířila záhon, neboť thuje ho už pomalu zastínily, ale mám tam už druhý rok docela nevzhledné klacky a je vidět dovnitř na uschlé větvičky. Prostě žádná nádhera to není. Ale jak píšete, nechce se mi začínat od začátku, protože představa likvidace těch vzrostlých několika metrových stromů, mě prostě děsí. Marcela
aknelka.ms: Dobrý večer, co myslíte, lepší teda seříznout cca 1 m nad zemí a obrostou? Vypadá to fakt hrozně, ale nové se mi sázet nechce. Jsou tam už přes 20 let. Lenka
aknelka.ms: No já si to myslím taky, ale kousek výš - vypravěč - to tak prý zvládnul. S tím rozdílem, že thuje byly prý 40-leté.
Průběžně jsme ty naše sestřihávali, jenom teď nějak razantněji, kvůli natírání plotu, byly - jsou moc blízko u plotu.
bresticova: Skúste vydržať do jari. Potom sa môžete lepšie rozhodnúť, keď uvidíte, ako tuje reagujú. Susedia orezali staré tuje dosť radikálne a po čase začali vyháňať nové prírastky z holého kmeňa hrubého asi 7 cm v priemere. Záleží tiež na vašej trpezlivosti a možnosti investovať do nového živého plota.
jituška: I já se přikláním k vysazení nového živého plotu,protože radikální řez nebude zcela jistě alespoň dva až tři roky trvat než obroste,pokud se vůbec zadaří a obrůste.Pokud chcete tak nejrychleji rostoucí thůje je thuje západní,ale již od vysazení je třeba jednou do roka trochu zkrátit,aby zhoustla.Horší je ale údržba v dalších letech,protože výrustky jsou potřeba stříhat i dvakrát do roka,aby byl živý plot vzhledný.Já si ho nasázela,protože dělám hodně vazby na dušičky a vánoce,tak materiál pěkně upotřebím.Pokud bych nedělala vazbu,tak bych zvolila tis,je krásný ve všech obdobích.
aknelka.ms: smile Těch thújí tam mám ale poměrně hodně, desítky metrů, kdysi jsem je všechny sama namnožila. Pokud vezmu v úvahu počet rostlin x cena, tak asi počkám, co to udělá, a zároveň se pokusím si zase nějaké sama namnožit.
Někde jsem zahlédla (receptář?) jakési hnojivo - postřik na větve, ale nevím, jestli to nebylo jen na ty nemocné, opadané rostliny.
Bydlím  v domě s velikou zahradou, a pozemek je vlastně ostrůvek - nemám sousedy, proto ten vysoký živý plot, aspoň částečně si chci chránit soukromí. No, aspoň že to ořezání "na kost" bylo jenom na cca 20 m.
Další informace v článcích o rostlinách
Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní Thuja occidentalis 'Tiny Tim' - zerav západní
Zakrsle rostoucí, pravidelný kulovitý keřík, výška 50-60 cm. Vhodná do menších zahrad i předzahrádek a velmi vhodná donádob. Lze použít pro nízké tvarované živé ploty do výšky 0,5m …
Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní Thuja occidentalis 'Sunkist' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1960, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, Olistění jasně žluté na jaře až …
Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní Thuja occidentalis 'Malonyana' - zerav západní
Původ: odrůda vyšlechtěná na Slovensku v Mlyňanech na počátku 20. století, původní druh pochází ze Severní Ameriky. Vzhled: úzce sloupovitá koruna, větve pravidelně roložené, zavětvené až k zemi. jehlice šupinovité, trávově zelené. Šišky jsou drobné …