Eva N E: Kumquat - Fortunella
Čeleď: Rutaceae
Místo: Libanon

Tento malý stromek jsem viděla v zahradnictví. Měli jich tam spousty a všechny byly obsypané plody. Dostala jsem i ochutnat. Prý se jí i se šlupkou. Okoštovala jsem,mělo to chutˇjako mandarinka, ale převládala chutˇ té kůry, která byla opravdu tenoučká. Plod byl malý, měl na délku asi 4 cm a 2 ,5cm v průměru.  Včera jsem toto ovoce viděla v obchodě a překvapila mě jeho cena. Oproti normálním mandarinkám je velice drahé. Ale nikdo mi nedokázal říci, k čemu se užívá. Myslela jsem tím to, že se jí i s kůrou, takže nejspíš do nějakých nápojů či cukroví.  Docela ráda bych ho ochutnala oloupané, ale koupit vaničku s několika plody za velkou cenu se mi nechce a v zahradnictví už bych si asi musela koupit stromek smile - Zahradník udělal výjimku, že mi jeden plod utrhl, nesklízí nic, aby případný zákazník viděl, jak stromek plodí.

Tak jsem na internetu našla ,že se užívá při pečení masa , to se rozpůlí nebo rozčtvrtí, na zdobení pohárů a nebo se jí i syrový - se šlupkou wink
Editoval Eva N E (28.11. 2012 14:49:51)
cz
Kumquat (Fortunella)
Kumquat (Fortunella)
cz
Kumquat - plod (Fortunella)
Kumquat - plod (Fortunella)
YOS: Evi, myslím si, že prodávají Kumkvat (Kumquat) a ne mrňavé mandarínky. Na Vašich fotografiích jsou malé, sladké plody, které jsem viděla růst ve Španělsku a někdy je lze koupit i u nás. Jí se opravdu se slupkou, jsou taky dosti drahé, ale jsou hodně lehké. Kishumikan jsem stejně jako paní Marie ještě neviděla. Hledala jsem na internetu a všude uvádí, že je podobný mandarínce, jen je menší, takže Evi Kishumikan jsou opravdu placaté mandarínky (Cherry Orange). V Číně se prý pěstuje už 700 let a v r. 2006 se poprvé objevily ve Švýcarsku. Co nejdříve se možná objeví i u nás v Česku. Přikládám foto kumkvatu ze Španělska.
Editoval YOS (28.11. 2012 11:23:53)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kumkvat Margarita květen-Španělkso (Fortunella)
Kumkvat Margarita květen-Španělkso (Fortunella)
cz
Kumkvat Margarita, říjen - Španělkso (Fortunella)
Kumkvat Margarita, říjen - Španělkso (Fortunella)
Eva N E: YOS , opět máte pravdu a zahradník asi taky, jen já to zase zvorala. Asi jsem to jméno zapomněla a pak při hledání se mi to zdálo podobné. Takže se omlouvám a opravuji .Díky.
YOS: Evi, to je dobře, že jste opravila jak latinské tak české jméno Vašich fotografíí  v úvodu z Citrus kinokuni- Kishumikan na Fortunella- kumquat a tak máme alespoň založenou stránku kumkvat. Pochází z Řecka, kde z něj dělají vynikající likér. Je to kříženec, který se zase kříží až se v tom nikdo nevyzná. S jistotou je to Fortunella. Některé druhy mají větší listy a jiné zase plody. Když už si je koupím, tak je důkladně omyji a sním. Nevařím, zničila bych vše živé a zbyla by jen chuť.

Všechno jde tak, jak má jít.