Ing. Miloš Krump: Koriandr setý - Coriandrum sativum
Coriandrum sativum je jednoletá až 65 cm vysoká aromatická rostlina z čeledi Apiaceae. Listy jsou v dolní části jednoduše zpeřené, dlouze řapíkaté, zatímco v horní polovině jsou dělené v čárkovité úkrojky, nejčastěji 2 až 3 peřenosečné. Během léta vykvétají okolíky drobných bílých květů. Po odkvětu se tvoří kulovité dvounažky, které obsahují aromatická semena.

Čerstvé listy slouží jako příchuť do nejrůznějších asijských pokrmů, sušená rozdrcená semena jsou součástí kari koření, nebo se přidávají také do nejrůznějších omáček apod.
Editoval krumpold (19.12. 2012 15:06:58)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Koriandr setý (Coriandrum sativum)
Koriandr setý (Coriandrum sativum)
Eva N E: Krumpold, jste si jistý, že to na obrázku je Coriandrum sativum? Tady se běžně v kuchyni používá, a je opravdu podobný petrželi. Poznám ho hlavně po čichu. Ale má širší listy než to na Vašem obrázku, myslím ještě trošku širší než petržel, kulatější, možná. To na Vašem obrázku má listy spíš jako mrkev. Momentálně foto nemám, dodám,až ho koupím smile
YOS: Evi, první, přízemní listy koriandru vypadají opravdu úplně jinak než na fotografii od Miloše. Podobají se petrželovým lístkům a právě tyto široké lístky se používají jako koření. Takové se kupují v obchodech. Až koriander vyrazí do květu, vyroste olistěný stonek. Listy na stonku jsou úzší a opravdu se trochu podobají mrkvovým. Člověk se učí každý den smile smile smile
Editoval YOS (19.12. 2012 15:31:13)

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Koriandr jsem pěstoval loni, bohužel nemám snímek. Podobně jako paní Evě NE se mi rostlina na snímku na koriandr nezdá - koriandr má opravdu spodní listy odlišné a rostlina není tak hustě olistěná, takže ty přízemní listy bývají vidět. Podobají se spíš listům anýzu.

Před lety jsem někde četl, že listy koriandru páchnou jako ploštice. Ověřil jsem si, že je to pravda - páchnou skutečně jako ploštice a nemohu pochopit, jak někdo může něco takového dávat do jídla. Semena naopak voní velice sympaticky a je skoro k neuvěření, že to může být z téže rostliny.
Editoval wochozsky (22.12. 2012 15:47:51)
Eva N E: Wochozsky , koriandr opravdu příjemně nevoní. Také bych ho syrový do ničeho nedávala. Já ho používám právě k  lilkům - do masové náplně a do okra - ibišku. Když se přidá k cibulce a trošičku se osmaží, jen že zavoní , tak pak už nepáchne, ale přidá jen trochu jinou příchutˇ. Sušená kuzbara je dobrá na dušenou zeleninu . Ale jak říkáte, chutě jsou různé.  - Včera jsem měla návštěvu na oběd. Mimo jiné jsem udělala polívku s játrovými knedlíčky. A návštěva si do ní vymačkala půlku citronu. sad No nevím ...

Římský kmín se tady přidává hlavně do syrového masa - což nejím, a třeba i na vařené brambory. Já ho moc nemusím. Hlavně ho nedávat moc.