Dan-zx12r: Zdravím, chtěl bych někoho požádat o radu. Na zahradě mám asi 15 letou jedli korejskou, do nedávna ji opticky nic nechybělo, měla pravidelné přírusty, každý rok nasazovala i spousty šišek..... Asi před měsicem jsem si všiml že jedlička na jedné z větviček začla ztrácet jehličí. mám strach aby jedle nezačla umírat popřípadě aby se mi to nepřeneslo na ostatní stromky. může mi někdo poradit co se s tím dá dělat? pokud bude nutné můžu sem dát i fotografii..Děkuji za radu
janko39: Nevím,jestli se to vyskytuje i u jedlí,ale u borovic,konkretně u klečí se dost často stává,že konec větévky začne zasychat,v místě rozvětvení je ztloustlé místo,pokryté pryskyřicí.Když se větévka v tomto místě odstříhne,je uvnitř vyžraný kanálek a bývá tam i původce - housenka nějakého mola,nebo obaleče.Prohlédněte detailně větévku,jestli na ní něco podobného není.Bylo by dobré,kdybyste poslal detailní foto.
Dan-zx12r: zkusil jsem to nafotit, tak doufám, že to bude dobře vidět

608998_img_3691.jpg

609004_img_3696.jpg

608985_img_3699.jpg

Pak mě ještě napadlo... opadaná větev směřuje směrem k sousedovi, tak jestli by to nemohla být nějaká spálenina od nějakého herbi či pesticidu nebo jiné chemikálie, chci jen vyloučit napadení nějakým škůdcem. jinak vetvičky suchá není, snaší ohyb stejně jako ostatní zdravé větvičky. Děkuji za rady...
Editoval Dan-zx12r (24.08. 2009 14:37:22)
Další informace v článcích o rostlinách
Jedle korejská zasazená v praktickém květináči [foto 1] Jedle korejská jako živý vánoční stromek
Vánoční stromeček patří k typickým symbolům Vánoc. Málokdo si dokáže představit Štědrý den bez nazdobeného vánočního stromku …
Ing.Ota Beran | 08.12. 2009
Abies koreana 'Dark Hill' - jedle korejská, zakrslá Abies koreana 'Dark Hill' - jedle korejská, zakrslá
Zakrslá forma korejské jedle s polštářovitým růstem vhodná jako stálezelený prvek do skalek, vřesovišť a mobilních nádob …
Abies koreana 'Silberlocke' - jedle korejská Abies koreana 'Silberlocke' - jedle korejská
Středně rostoucí jehličnatý strom, výška 2,5 -3 m. Kultivar s výrazně prohnutými jehlicemi, můžeme tak z různých úhlů vidět výrazně stříbný rub jehlic, velmi nápadná solitéra …
Jedle korejská - Abies koreana Abies koreana - jedle korejská
Jeden z nejoblíbenějších jehličnanů vůbec je tato korejská jedle. Její jehlice jsou krátké a lesklé, sytě zelené na lícu a stříbrné na rubu. Již jako mladá se zdobí modrofialovými vzpřímenými šiškami. Její tvar je pravidelně pyramidální, není nutné …
Abies koreana - jedle korejská (PROVOBIS) Abies koreana - jedle korejská
Krátké, sytě zelené, lesklé jehlice se stříbrným rubem jsou jen jednou z okrasných efektů tohoto druhu jedle (Abies koreana), která u nás dorůstá výšky jen do pěti metrů …
PRO VOBIS, s.r.o. | 11.08. 2011
Abies koreana - jedle korejská (PROVOBIS) Abies koreana - jedle korejská
První poprašek sněhu dá v zahradě vyniknout formám a tvarům. V této době bývají nejkrásnější jehličnany, na něž v létě většinou pro barvy letniček a trvalek zapomínáme. Možná, že jedle korejská (Abies koreana) je tak trochu výjimkou – už v mládí …
PRO VOBIS, s.r.o. | 06.11. 2012