Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den. Mám takový problém můj pes mi stále močí na trávník a nemůžu ho to odnaučit. Slyšel jsem že existuje  nějaká rostlina která psi odpuzuje. Můžete mi prosím napsat jak se jmenuje a kde se dá sehnat. Děkuji za odpověď PK
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Rose: Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) -  má nepříjemné aroma , což by mohlo odpuzovat psy.
Větší kameny nebo špalky -vhodně umístěné do rázu své zahrady.
Psí exkrementy nenechat rozložit v trávě, co nejdříve je odstranit, místo prolít vodou.
Oprava části zničeného trávníku.
cz
Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)
Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Máme rodinný dom a samozerme k nemu aj 3 ročnú fenku. Nechávame jej voľnosť od malička. Ako iste viete k rodinnému domu patrí aj záhrada. Nepestujem zeleninu,  ale mám pri dome niekoľko skaliek, času v dnešnej uponáhľanej dobe je málo, ale kvety sú môj relax. Radosť mi však kazi naša nezbednica. Ak sme doma je všetko v poriadku, je vcelku rozumná a vycvičená, horšie je to keď sme v práci.  Padne jej za obeť nie jedna novoposadená raslina, alebo ker. Skúšala som rôzne veci ako tomu zabrániť no veľmi sa mi nedari.  Na internete som sa dozvedela o rastlinke [sb]pakost smradľavý[/sb ]- vraj svojou vôňov odpudzuje zvieratá. Zháňala som ho po záhradníctvach, no nikde ho môžem dostať, mnohí o ňom ani nepočuli.  Náhodou som ho objavila na Vašej stránke. Chcela by som sa opýtať, kde by sa dal objednať. Ďakujem. M
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
YOS: Jde o planou rostlinu, která se asi nepěstuje jako okrasná. Jmenuje se Kakost smrdutý - Geranium robertianum. Je to 1-letá rostlina, která produkuje spoustu semínek, které vyklíčí i mezi kameny. Výhoda je, že se dá tato křehká, rozložitá, keřovitá rostlina dobře vytrhnout a opravdu trochu páchne. Vím, že je léčivá a dávám 1 lístek do čaje z čerstvých bylin. V Holandsku na mé zahradě je trochu obtížný plevel.  Psa nemáme, tak nevím, zda je odhání, ale kočky určitě ne. Možná, že nejdou k její bezprostřední blízkosti. Semínka Vám klidně v červenci nebo srpnu můžu poslat. Ještě jsem si vzpomněla, že psy láká smradlavý kořen kozlíka lékařského, který opravdu smrdí na dálku.
Editoval YOS (20.06. 2011 15:12:02)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kakost smrdutý - bílý druh (Geranium robertianum)
Kakost smrdutý - bílý druh (Geranium robertianum)
cz
Kakost smrdutý - růžový druh (Geranium robertianum)
Kakost smrdutý - růžový druh (Geranium robertianum)
Marvella: Dobrý večer, tak podle mé zkušenosti hafanům rozhodně kakost a ani jinak aromatická rostlinka nevadí.  A buď Váš pes je "vychovaný" a chodí se venčit kam chcete Vy, anebo není a pak máte asi smůlu. Když jsme si pořídili psy, tak jsem někde četla, že buď budeme mít krásný trávník, ale bez psů, anebo se prostě krásného trávníku vzdáme a budeme mít hafíky. Takže máme už osmý rok hafany! Trávník není anglický, ale při troše péče docela ujde. Marcela
cz
Trávník
Trávník
Ascam: Kakost rozhodně psům vůbec nevadí - roste nám tu v lese hojně, psi si do něj klidně lehnou, ač mají i jiné možnosti.
Souhlasím s Marvella - psa je třeba vychovat. Mnoho lidí žije v domnění, že pes, který žije na zahradě, se nepotřebuje venčit jinde. Není tomu tak - i pes ze zahrady by měl cca 3x denně chodit na procházky. A pokud bude chodit na ty procházky, nebude mít samozřejmě takovou potřebu jít se vyprázdnit na zahradu - často se psi pak na zahradě vůbec nevenčí, jen v akutní nouzi. Rovněž je možno naučit psa obcházet záhony a pod. - chce to jen si udělat čas a nácviku se věnovat. Psy chovám 26 let, trávník nijak netrpí - protože se prostě na zahradě nevenčí, jen je vyšlapáno podél plotu, ale to je stejně pod stromy, kde nikdy moc tráva nerostla (jehličí).
Ascam: Jiřina Chadtová - promiňte, ale s tím rozhodně nesouhlasím! Pes se velmi dobře učí na povel - každý pes. Elektrika je účinná jen na některé psy (povahově) a není stoprocentní, pokud pes stejně nemá správné návyky. Výchovu tím prostě nahradit nelze a dle mého ani není etické chtít aby pes chápal něco, co je založeno ryze na negativním vjemu.
Marvella: Mám názor jako Ascam, dávat hafíkovi přes "čumák" a chtít, aby bez naší námahy poslouchal, tak to se mi naprosto nelíbí. Nemáme tedy rozhodně psy, kteří by poslouchali na slovo, ale chápou co smějí a co ne. Marcela
bresticova: Psa treba vychovávať odmalička. Moji rodičia mali vždy nejakých psov - na dedine je to tak, ale hoci trávnik ukážkový nebol, pes vždy vedel, kde má na výkaly miesto. Nehovorím, že sa občas niečo nestalo. Ale časom sa naučil, že po záhonoch sa nebehá. Pri kúpe psa sa treba rozhodnúť, či zmeníme trávnik z pozície ukážkový na pozíciu úžitkový. My máme malý pozemok a ja mám všade kvety. Tak psíka nemáme.
Jan Kolman: Souhlasím s paní Marvellou a paní Bresticovou. Vše spočívá ve výchově psa od útlého mládí a hlavně v důslednosti.
Měli jsme 12 let psa velkého plemene, máme poměrně velký neoplocený pozemek u chalupy. Než jsme jej poprvé přivezli na chalupu, udělal jsem kolem záhonů plůtek - kolíky vysoké 50 cm, dvě linie provázku nad sebou. Stačilo to, po cca 2 měsících jsem mohl ohrádku odstranit - i když byl jako štěňátko hodně hravý, i při nejdivočejších hrách se záhonům vyhnul. Jako značkovací body tam měl spoustu vzrostlých borovic a i když tam máme několik rhododendronů, ty nepoškodil. Velkou potřebu konal  mimo areál, pouze dvakrát jsme našli jeho exkrementy, ale to bylo asi jen proto, že to ven nestihl. Měl zřejmě nějakou zábranu, že si  své okolí nesmí znečistit.
Každý pes je samozřejmě jiný, ale uznávám zásadu, kterou razil cvičitel na psím cvičišti : "Nejsou blbí psi, ale blbí majitelé". Nebo také : Jaký si to uděláš, takový to máš.
Editoval wochozsky (23.06. 2011 16:46:10)