Dita77: Jako začátečník na zahrádce prosím o radu co s těmito netřesky mám dělat. Nastěhovala jsem se do domu svého manžela a součástí je také zahrada s již založenou skalkou. Skalku zakládat tatínek manžela. Byl to PAN skalničkář, ale už není a o skalku začala pečovat švagrová. Jelikož nebydlí v místě věnuje se jí cca 3krát do roka. Což je hodně málo. Takže bych ráda opět oživila skalku a udělala ji opět dominou naší zahrádky. Netřesky si rostou jak chcou, hlavně že tam neroste plevel. Mě ale tento styl péče nevyhovuje. Poradíte co s tím? Některé jsou úplně suché, jiné zase zespoda osýchají viz.poslední foto. Jedná se o 80% netřesků co jsou v takovém stavu. Budu moc ráda za jakoukoliv reakci. Děkuji moc.
cz
Netřesky
Netřesky
cz
Netřesky
Netřesky
cz
Netřesky
Netřesky
cz
Netřesky
Netřesky
Jan Kolman: Pokud Vám nevadí, že netřesky zabírají příliš mnoho místa, nechte je, jak jsou - ta skupina netřesků vypadá docela pěkně a přirozeně - mám na mysli stav na prvních 3 snímcích. Jak sama píšete, je to lepší, než kdyby tam rostl plevel.
  Ty velké zasychající netřesky na posledním snímku proberte a zasaďte jen dobře vyvinuté a zdravé růžice.
Máte-li však v úmyslu skalku zpestřit jinými , hodnotnějšími skalničkami, pro které jinde nemáte dost místa, pak můžete ty rozsáhlé skupiny netřesků zredukovat - stačí vybrat několik nejlépe vyvinutých  rostlin, zasadit je třeba mezi kameny a na jejich místo zasadit to, co se Vám líbí.
  U netřesků ( ale i u jiných, nadměrně se rozrůstajících rostlin ) platí nutnost čas od času je omezit, aby nezabíraly mnoho místa a neutlačovaly rostliny v jejich sousedství.

Omlouvám se  - při vložení snímku netřesku nastala chyba v názvu snímku - správně mělo být : Netřesk pavučinatý v přírodě (Alpy). V závorce měly být Alpy, ne latinský název. Bohužel se mi to nepodařilo napravit.
Editoval wochozsky (14.01. 2013 13:40:29)
cz
Netřesk pavučinatý - Alpy, příroda (Sempervivum arachnoideum)
Netřesk pavučinatý - Alpy, příroda (Sempervivum arachnoideum)
Vladimír Vytásek: Netřesky vždy po odkvětu uhynou a uschnou je to přirozený proces ,aby se na jejich místě časem objevily nové  mladé rostliny. Odstraněním odumřelých částí se může proces urychlit. Je dobré si pohlídat, aby se nedostal po odstranění odumřelých částí nějaký plevel ze semen,která může přivát vítr.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Netřesky v nádobách - sbírka netřesků v plastových miskách Netřesky v nádobách
Pěstování netřesků není jen záležitostí skalek a okrasných záhonů. Netřesky můžeme také pěstovat v různých nádobách. Můžeme volit mezi přírodními materiály, jakými jsou dřevo a kámen. Lze jimi osazovat i různé plastové truhlíky nebo misky. Možností …
PaleteGarden | 09.12. 2011