Eva N E: Avokádo - Persea americana
Další názvy: hruškovec přelahodný, persea přelahodná
Synonyma: Grattisima Persea , Laurus Persea , Persea drymifolia , Persea nubigena....
Čeledˇ: Lauraceae
Místo: Libanon
Tento stálezelený, neopadavý strom pochází z Mexika. Může vyrůst až 20 m. Má tmavě zelené,15 - 25 cm dlouhé listy a drobné žluté květy. Plod ,kulatý ale většinou hrušovitého tvaru - avokádo, může vážit 10 dkg - 50dkg. Může být tmavě zelené , někdy skoro černé , podle druhu a stupně zralosti. Uvnitř plodu se nachází velká pecka, která tvoří až 35% celkové hmotnosti plodu. Avokádo se jí syrové , přidává se do zeleninových salátů, dělá se z něho pomazánka , nebo se upravuje tepelně.
cz
Avokádo - Hruškovec přelahodný (Persea americana)
cz
cz
cz
Marie Fárová: Avokádo - Persea americana
Avokádo mě osobně nechutná, ale k Mikuláši jsem ho koupila. Pecku jsem zasadila asi ze dvou třetin do velkého kelímku od jogurtu, dala do skleněného akvárka na topení a čekala. Mezi svátky pecka pukla a dnes je stav, jaký vidíte na fotkách. Rostlina je umístěna v třílitrové sklenici a čekám na první listy.
cz
Avokádo - klíčení z pecky (Persea americana)
cz
cz
Eva N E: Koukám paní Marie, že taky strčíte do země co se dá smile Jednou jsem též zasadila pecku avokáda a vyrostly mi z jedné pecky 2 kmínky. Nemůžu najít fotku. Možná příště. Stromek mi vyrostl asi 130 cm za 3 roky. Měla jsem ho v horách na balkoně, jednu obzvlášť studenou zimu mi zmrzl.
Marie Fárová: Evi, protože na posledníim volném  místě na okně přibyly 4 třílitrové sklenice, tak muž už nemá kousek místa na jeho rajčata a papriky. To bude aktuální za pár týdnů, ale musím popřemýšlet, kam s orchidejemi. wink