Ing. Miloš Krump: Datlovník laoský (Phoenix roebelenii) je malá palma, která někdy může vytvářet trsy, s úzkou suknicí uschlých listů. Listy jsou dlouhé, složené z mnoha čárkovitých lístků sytě tmavozelené barvy, na rubu porostlých plochými šupinovitými chlupy. Květy jsou miskovité a vykvétají obvykle v latách. Po odkvětu dozrávají černé jedlé plody eliptického tvaru.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Datlovník laoský (Phoenix roebelenii)
Marie Fárová: Datlovník laoský - Phoenix roebelenii
Další názvy: datlovník Roebeleneův
Čeleď: Arecaceae - arekovité
Místo:Botanická zahrada Praha Troja (Fata Morgana)
cz
cz
cz
cz
Datlovník laoský - plod (Phoenix roebelenii)
Datlovník laoský - plod (Phoenix roebelenii)
Eva N E: Datlovník laoský - Phoenix roebelenii
Čeleď: Arecaceae
Místo: Libanon
Tato palma pochází podle pojmenování z Laosu , Číny a Vietnamu.
Je střední velikosti , 2-3 m vysoká. Listy má 60 - 120 cm dlouhé, mírně svěšené, zpeřené , letáky jsou uspořádány v jedné rovině.( na rozdíl od příbuzné Phoenix loureiroi , kde jsou letáky ve dvou rovinách) Květy jsou malé, žlutavé.
cz
Eva N E: Paní Marie, nemáte obrázek detail listu? Já bohužel ne. Jak jsem psala v předchozím příspěvku, dočetla jsem se , že jeho letáky jsou v jedné rovině. Mám obrázek Phoenix roebelenii z ostrova Mainau i s cedulkou, ale jeho listy vypadají jinak. Myslím,že by to mohl být ten jeho příbuzný, Phoenix loureiroi . Phoenix loureiroi má prý černomodré plody a ten Váš hnědé, takže to budete mít správně. Ale myslím, že ten z ostrova Mainau je chybně označen.

Ráda bych znala názor někoho jiného. Díky předem. Dala jsem ho pod jméno Phoenix loureiroi.
Editoval Eva N E (19.01. 2013 12:32:32)
YOS: Evi já jednu fotku detailu listu datlovníku laoského mám, ale velice nekvalitní. Svítilo sluníčko a nebyl nikdo, kdo by mi pomohl udělat stín.  Můžete zkontrolovat letáky v jedné rovině, ale já nevím co jsou to letáky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Datlovník laoský, detail listu (Phoenix roebelenii)
Datlovník laoský, detail listu (Phoenix roebelenii)
Eva N E: Díky YOS. Podle mého laického vyjádření: list palmy je dlouhý třeba 2 m. Jako takový. A skládá se z té tvrdé osy - a z těch menších listů , které jsou na té ose upevněné. Mluvím např. o listu datlovníku. Celkově, ta osa a lístečky tvoří jeden list.A ty malé listy, to jsou ty letáky. Aspoň si to myslím sad Já vím že krumpolda tedˇ bolí oči když vidí co píšu wink Důležité je , jestli je to tak správně nebo ne ? Co říkáte , Miloši?

Jinak můžete porovnat detail Vašeho listu s tím mým P. loureiroi  . Ten Váš vypadá, že má v každé řadě jeden list - leták? wink Na tom mém snímku jsou vždy 2 listy nad sebou v jedné řadě.