blablafuck: Jak vypěstovat 100m sekvoj?
Zdravím vás. Po návštěvě v USA, kde jsem byl naprosto nadšený z přeobrovských sekvojí atd. jsem se rozhodl, že bych něco takového chtěl u nás vysázet. Je mi jasné, že to poroste století, takže se toho patrně nezažiju, nicméně stejně mě zajímá, jak by šlo zařídit, aby ta sekvoj vyrostla opravdu do obrovské výšky, třebas 100m? Jsem si jistý, že to půjde nějak zařídit i zde v Česku, v severních Čechách, nadmořská výška cca 250 m.
Ota Beran: To není žádný velký problém. Sekvojovce obrovské se u nás běžně dají koupit a běžně se u nás pěstují. Dokonce nemusíte čekat nějaké tisíce let. Stačí pár set.wink
Největší sekvojovce v ČR rostou v zámeckém parku v Ratměřicích na Benešovsku, což je výše než 250 mnm.
Třeba tady http://www.bmprofit.cz/sekvojovec.html nebo tady http://www.zahrada-cs.com/a/cz/5623-seq … c-obrovsky se o nich můžete něco dočíst. Jinak sekvojovce v dobrých půdních podmínkách rostou poměrně rychle, takže pěkných stromů se můžete dočkat za pár desítek let.
sekvojovec_cel_web.JPG
Takhle vypadají ty v Ratměřicích: ten co stojí u paty stromu jsem já wink

Jen je to třeba nepoplést se sekvojí vždyzelenou (Sequoia sempervirens), ta sice dovede být také veliký strom, ale u nás ráda vymrzá. Ta pak zůstává nejčastěji v nádobách jako tento stromeček. vzacne4.JPG
Editoval Ram (08.10. 2009 09:17:01)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Chtěl bych koupit stromeksekvojovec obrovský, kde by ho bylo možné koupit. Bydlím u rybníka, Tábor 460 m nm. Rád bych věděl kam ho zasadit – slunce, stín? A jaký dát substrát při sázení. Na podzim? Či na jaře?
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Jan Kolman: Odborná literatura říká, že sekvojovce se sázejí nejlépe jako solitery na chráněná místa ( myšleno před severními větry ) do dostatečně hluboké a vlhké půdy s drenážovaným podkladem. U vás u rybníka by ta vlhkost byla zajištěná, ale mohlo by jí možná být moc - proto bych neradil sázet do místa s vysokou spodní vodou - proto ta zmínka o drenážovaném podloží. Snáší vápenité půdy, i když vápník přímo nevyžaduje - jehličí se pak zbarvuje do žluta.
Jako mladý stromek by měl být na zimu chráněn obalem, ale ne neprodyšným, v předjaří také proti prudkému slunci, které může způsobit předčasné probuzení rostliny. Slunce jinak snáší dobře.
V případě eventuálního  namrznutí se poškozený vegetační vrchol dobře obnovuje. Do těch Ratměřic se zajeďte podívat - z Tábora to nemáte tak daleko.
Editoval wochozsky (01.09. 2011 15:46:37)
pvb: Přivezl jsem si z USA semínka sekvoje (bohužel nevím které :-), před pár dny jsem jich asi 20 po skupinkách zasadil. Postupně klíčí hezky, vyroste vždy malá rostlinka cca 3 cm dlouhá - ale do cca 5 dní zvadne a uhyne. Semínka jsem zasadil do květináče s hlinito-písčitým substrátem, závlahy mají dost (možná moc? - tak asi co dva dny - takže půda je stále mírně vlhká) a mám je doma při teplotě mezi 17-23 st. C.
V čem může být problém?

Děkuji předem zkušenějším za radu.
YOS: Když dopíšete příspěvek a odešlete, objeví se Vám v pravo dole možnosti. Např. editovat-opravit, vložit obrázek..... Kliknete na to co chcete, vykonáte co chcete a odešlete. Nebo zkuste po otevření ... vpravo nahoře máte 4 bílá políčka. Napiště do forum: vložit fotografii a dostanete několik možností. Klikněte na 'jak vložit fotografii' v tématu a postupujte podle návodu.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Semínka by měla přijít asi na 5 týdnů do lednice, aby si 'myslely', že je zima. Když se pak ocitnou na teplejší, vlhké půdě, začnou  klíčit, jako vše na jaře. Květináč se semínky zakryjeme igelitem s dírkami, aby se udrželo vlhko. Klíčí asi týden (i víc). Jestliže do týdne po vyklíčení rostlinka uvadne, je příčinou přílišná vlhkost. Jsou velice citlivá na moc nebo málo vody. Vy jste jim zkrátka přál. hmm

pvb: Děkuji, myslím si, že ta přílišná vlhkost by mohla být příčinou. Jinak semínka klíčí krásně, jedno za druhým.
Zkusím přiložit foto, kde je mimo jiné vidět i ty hynoucí malé rostlinky...

Mimochodem, poznáte prosím někdo podle obrázku, o který druh sekvoje jde?
Děkuji,
Pavel
cz
Sekvojovec obrovský - rostlinky Sekvoje po cca 5ti dnech odumírají (Sequoiadendron giganteum)
Sekvojovec obrovský - rostlinky Sekvoje po cca 5ti dnech odumírají (Sequoiadendron giganteum)
YOS: Škoda, že semínka nebyla dál od sebe. hmm Já bych asi ten nejbližší od vzpřímeného co nejdříve opatrně vytrhla. Jejich kořeny mají rády kolem sebe dostatek volné půdy, tedy žádného konkurenta. Semenáčky jsou určitě sekvojovce obrovského podle vysokého, načervenalého kmínku. Držím palce ať Vám vydrží alespoň jeden. Informujte nás. Děkuji

cz
Sekvojovec obrovský, a-šiška a semena (Sequoiadendron giganteum)
Sekvojovec obrovský, a-šiška a semena (Sequoiadendron giganteum)
cz
Sekvojovec obrovský, malý stromeček 1 (Sequoiadendron giganteum)
Sekvojovec obrovský, malý stromeček 1 (Sequoiadendron giganteum)
cz
Sekvojovec obrovský, malý stromeček 2 o rok později (Sequoiadendron giganteum)
Sekvojovec obrovský, malý stromeček 2 o rok později (Sequoiadendron giganteum)
cz
Sekvojovec obrovský, po 20 letech (Sequoiadendron giganteum)
Sekvojovec obrovský, po 20 letech (Sequoiadendron giganteum)
pvb: Děkuji!
Nebojte se, rostlinek mám ještě asi 3 další a stále ještě semínka v šišce... (jako jste poslali na obrázku)
Jak v USA, tak koneckonců i v Ratměřicích spousta sekvojí roste jako dvojčata... tak třeba jedno dvojče vydrží  i tady smile
Ta 20ti letá sekvoj vypadá nádherně - to bych ještě mohl zažít - snad smile
Ještě jedou děkuji,
Pavel
YOS: Ten druhý druh se jmenuje sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens). Má jehličky dlouhé až 2cm, na rozdíl od sekvojovce obrovského, který jehličky nemá, ale má listy šupinového tvaru.  Dalším rozdíl je, že sekvoj vždyzelená roste na východním pobření USA v Californii, kde mají úplně jiné podmínky k růstu, než by měly u nás. Lze jej snad pěstovat doma v květináči. V Evropě roste Metasequoia - metasekvoje, která se hodně podobá té z Californie, ale jehličky v zimě shodí. Tento strom budí velkou pozornost.

Ota Beran: Při klíčení sekvojovců bych doporučil použít Previcur. Takovéhle odumírání dokáže při vysoké vlhkosti zapříčinit tzv. odumírání klíčících rostlin způsobené houbou. Stačí několikrát po sobě pomlžit. Ztráty maličkých rostlin ale bývají stejně dost veliké. Je to potvůrka choulostivá. Ale když trochu vyroste je krásná, jen chce potom spoustu místa. Kdo nemá dost místa, tomu bych doporučil převislý kultivar Pendulum.
Sekvojovec_pendulum.JPG

Pokud byste hledali některé sekvojovce, tak tady se dají najít některé stromy jak u nás, tak jinde v Evropě i se spoustou fotografií: http://mbreg.de/wiki/index.php/Mammutba … ter_Europa
Editoval Ram (01.12. 2011 08:34:05)
Jan1979: Dobrý den,
rád bych se zeptal vás zkušených, co mám dělat nyní na konci září se semínkami sekvojovce? Mám jich trochu větší množství a nevím, jestli je už nyní nevysít nebo nechat je stratifikovat v chladničce po dobu 5 týdnů anebo nechat semena nějakým způsobem přezimovat do jara a pak je vysít? V tom posledním případě by mě ale zajímalo, v jakých podmínkách bych měl semena uchovat přes zimu, aby neztratila klíčivost do jara?
Díky, Honza
YOS: Můžu se zeptat odkud máte semínka sekvoje? Čím větší jsou semínka, tím je větší % klíčivosti. Semena se mohou vysévat po celý rok, ale nejlépe je brzy na jaře. Přes zimu je můžete nechat v ledničce a semínka si budou myslet, že je období zimy. Po vytažení ven do pokojové teploty asi 17-23°C se semínka začnou probouzet a pokud budou mít dostatek světla a přiměřené vlhko, mohou během týdne začít klíčit nebo taky déla. Šišku nebo semínka zabalte do navlhčeného papíru a vložte do igelitového sáčku. Sáček uzavřete a vložte do ledničky. Přeji hodně úspěchů. Doufám, že máte dostatečně velkou zahradu, protože tento strom asi po 5 letech začne růst jako z vody, ročně asi 1m.

Další informace v článcích o rostlinách
Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský
Synonyma: Wellingtonia gigantea, Sequoia gigantea, Sequoia wellingtonia Čeleď: Taxodiaceae Domovina/původ: Kalifornie (USA) a Britská Kolumbie (Kanada). Vzrůst: Strom přísně vzpřímený s kmenem sahajícím až do vrcholu. Koruna stejnoměrně kuželovitá, u nás v Evropě …
Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský
Kuželovitě rostoucí stálezelená rostlina původem ze Severní Ameriky. V 15 letech asi 5–6 m vysoká; špičaté, hustě přisedlé jehlice …
Nejmohutnějšími stromy na světě jsou jednoznačně sekvojovce obrovské (Sequoiadendron giganteum), jejichž výskyt je soustředěn na velmi malém území na svazích Sierra Nevady v Kalifornii …
Ing.Ota Beran | 11.08. 2009