Jan Kolman: S paní YOS souhlasím, co se týká doby výsevu a přechovávání semen v chladničce v mikrotenovém sáčku, ale v suchu, ne ve vlhkém papíru - mohla by zplesnivět nebo předčasně vyklíčit už v tom sáčku. Teprve na jaře namočit semena na 24 hodin do vlažné vody a vyset, raději řídce, do misek ve skleníku, kde by měla vyklíčit za 4 - 6 týdnů.
Určitě přitom nepochybíte, když po výsevu použijete Previcur, jak radí RAM, a se zálivkou opatrně !
Semenáčky se potom přepichují do hrnků ( kelímků) a přezimují se v mrazuprostém prostředí
Jan1979: Semínka jsem objednal na rarexoticseeds.com, nevím, jestli jsou kvalitní, ale velká mi docela připadají a vypadají zdravě. Tu stratifikaci v chladničce určitě provedu, zkusím spíš taky tu suchou bez vlhkosti, už mi takhle párkrát některá jiná semínka zplesnivěla, i když jsem se snažil, aby se to nestalo. Spóry plísní jsou všude. Spíš mi jde o to, kdy je mám dát do té chladničky, přeci jen je teprve konec září a aby tam byly do února nebo března ...není to moc dlouho?
Jan Kolman: U jehličin, mezi které sekvojovec patří, se nejedná o stratifikaci jako takovou, t.j. vrstvení semen s pískem atd. Zde jde o to, aby semena byla uskladněna v chladu a suchu, ve vhodných nádobách nebo obalech, aby nevyschla. Chladnička tedy zaručuje chlad i relativní sucho a stálou teplotu, ale není  podmínkou. Pokud máte jiný suchý chladný ( nepromrzající ) a temný prostor, s teplotou +2 až -2° C, můžete je přechovávat přes zimu tam.
Každopádně je nutné, pokud semena jsou v uzavřeném obalu, několikrát za zimu zkontrolovat, jestli neplesniví.
Jan Kolman: Šišky jehličin, mezi které patří i sekvojovec, se sklízejí podle druhu a zralosti už od srpna a září až do začátku zimy. Musejí se rozprostřít na vzdušném místě a čeká se, až se šišky otevřou a semena z nich vypadají. Jestliže jste si koupil už přímo semena, jste těch přípravných prací ušetřen. Protože semena někde mít musíte, klidně je do té chladničky dejte - měsíc navíc v chladu jim neuškodí. Větší obavy bych měl ohledně stáří a s tím související klíčivosti těchto zakoupených semen, ale to už neovlivníte.
Další informace v článcích o rostlinách
Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský
Synonyma: Wellingtonia gigantea, Sequoia gigantea, Sequoia wellingtonia Čeleď: Taxodiaceae Domovina/původ: Kalifornie (USA) a Britská Kolumbie (Kanada). Vzrůst: Strom přísně vzpřímený s kmenem sahajícím až do vrcholu. Koruna stejnoměrně kuželovitá, u nás v Evropě …
Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský Sequoiadendron giganteum - sekvojovec obrovský
Kuželovitě rostoucí stálezelená rostlina původem ze Severní Ameriky. V 15 letech asi 5–6 m vysoká; špičaté, hustě přisedlé jehlice …
Nejmohutnějšími stromy na světě jsou jednoznačně sekvojovce obrovské (Sequoiadendron giganteum), jejichž výskyt je soustředěn na velmi malém území na svazích Sierra Nevady v Kalifornii …
Ing.Ota Beran | 11.08. 2009