Vladimír Vytásek: Kalina obecná - Viburnum opulus
Keř z čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae). Léčebně se užívají plody a kůra.
Plody pomáhají při žaludečních vředech a proti myomům v děloze. Kůra se používá ve formě odvaru nebo lihové tinktury. Pomáhá při bolestivé menstruaci, při různých křečích a při poruchách menstruačního cyklu. Zevně pomáhá kůra ve formě omývání při léčbě ekzémů a vyrážek.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vláďo,  tyto lákavé, malé peckovice jsou úžasně hořké, pro nás jedovaté a navíc smrdí.  Mám s nimi zkušenost. Ani ptákům moc nechutnají, jak vidíte na tomto keři v lednu vyfoceném. Zajímá mne jak se 'bobule' používají? Je známé, že každá jedovatá rostlina je v malém množství léčivá.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kalina obecná, plody v zimě (Viburnum opulus)
Kalina obecná, plody v zimě (Viburnum opulus)
Vladimír Vytásek: Milá Dano těší mě Váš zvýšený  zájem o léčivky, posílám Vám tedy recept na myomy v děloze . Plody červené kaliny pomačkat a zalít medem do zavařovací sklenice. Uchovávat v chladničce. Brát denně ráno na lačno. První týden na špičku čajové lžičky, druhý týden třetinu čajové lžičky, třetí týden půl čajové lžičky,čtvrtý týden jednu čajovou lžičku. Pak měsíc pauzu, potom vše pozpátku- jedna čajová lžička,půl čajové lžičky,jedna třetina čajové lžičky a na špičku čajové lžičky. Působí proti růstu nádorů,myomů,jako imunostimulátor a,antiseptikum. Doufám že to nebude dalším členům diskusního fóra a garten vadit, že jsem zašel více do hloubky k této léčivce.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Xenotoca Recepty ke konkrétní rostlině jsou v tomto subfóru Léčivé rostliny A-Z nejen tolerované, ale i velice vítané. Prosíme uživatele, aby dotazy a odpovědi k léčebnému využití rostlin dávali jen do tohoto diskusního fóra.