Vladimír Vytásek: Hvozdík zahradní - Dianthus caryophyllus
Vytrvalá bylina z čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae). Pochází z Dalmácie, u nás se kdysi tento hvozdík také hojně pěstoval ,nyní tuto léčivku nahradily velkokvěté zahradnické hybridy,které nejsou léčivé. Užívá se květ ve formě nálevu nebo sirupu. Léčivě harmonizuje práci srdce při tachykardii a arytmiích, zlepšuje periferní prokrvení, bylina vhodná pro léčbu nedokrvení končetin a mozku. Další účinky jsou antivirové a protiplísňové ,především typu candida.  Zevně pomáhá při výplachu ústní dutiny při zánětech. Je velká škoda že se tento karafiát u nás již nepěstuje .

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vláďo, já mám tento karafiát na zahrádce. Podle Vás budu mít nějaký kultivar. Ví někdo jak vypadá tento původní karafiát? To je škoda, že kultivary vytlačily originály, které byly určeny nejen pro zdraví duše, ale i těla. Platí to téměř pro všechny druhy ovoce, růží, bylinek a kytiček. Karafiát je moje neoblíbenější květina pro její nenahradilnou kořeněnou vůni. Vždy jsem měla chuť si z nich něco připravit. (voňavý ocet, olej, sirup ap.) Antiplísňové, antivirové, protizánětlivé účinky a harmonizace srdce a mozku by se mi hodily.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Dano  ten původní hvozdík zahradní je růžový a není plnokvětý, chce to projít botanické výzkumy,které se dělali v zahraničí botanici, laik se může lehce splést, planých hvozdíků roste v přírodě plno ,od nich možná budou i fotografie, našel jsem na internetu na stránce Biolib od Michala Kesla ,který ho fotil v Itálii, Také se určitě  bude vyskytovat i v nějaké botanické zahradě zaměřené na přírodní druhy , zda u nás v Česku je otázkou.?? Také bych rád získal jeho semena a pěstoval ho na zahrádce.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.