Vladimír Vytásek: Kuklík městský - Geum urbanum
Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Užívá se oddenek ve formě nálevu nebo lihové tinktury. Svým jemným adsringentním působením pomáhá při léčení žaludečních vředů, tlumí krvavé průjmy, má účinky i dezinfekční. Zevně pomáhá na potlačování zánětu krvácejících dásní, zánětu v krku, na kožní záněty a zanícené hemeroidy. V západní Evropě se kuklík hojně používá v likérnictví, vyrábí se léčivé kuklíkové víno a pivo.  Je na škodu že u nás tato velmi hojná plevelná rostlina upadla v zapomnění.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Tento 'plevel' mám na zahrádce, ale ještě jsem ho nepoužila. Opravdu upadl do zapomnění, jak píše bylinář Vláďa. Polepším se. Jakmile mi bude chutnat, nasuším i do čajové směsi na zimu. Poznáte ho podle malé chlupaté hlavičky, když květ odkvete. Květy jsou žluté 5-ti četné. Listy jsou jedlé. Může se přidávat do polévek a různě do zeleninových pokrmů a salátů. Kořen obsahuje omamnou látku eugenol, proto používat jen jako lék nebo koření.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kuklík městský, květ a plod (Geum urbanum)
Kuklík městský, květ a plod (Geum urbanum)
Ing. Miloš Krump: Kuklík městský - Geum urbanum
Kuklík městský je 30 až 50 cm vysoká vytrvalá rostlina z čeledi Rosaceae se silným oddenkem a přízemní listovou růžicí. Kvete od května do října.

V přírodě je charakteristickým druhem dubobukových lesů, lze ho nalézt i v jiných rostlinných společenstvech, v křovinách a v travnatých porostech. Jde o druh vertikálně rozšířený od nížin až do subalpínského stupně.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Kuklík městský (Geum urbanum)
cz