Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den. Mám problém: všechny netřesky, které jsem si na jaře koupila, ztratily své původní barvy. Všechny jsou teď takové zelenošedé s tmavě fialovými konečky. Čím to je, prosím? MJ
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, netřesky jsou obrazně řečeno " chameleóni " rostlinné říše. Obecně lze říci, že stejně jako rok má čtyři roční období, netřesky mají čtyři různá vybarvení v roce. Nejintenzivnější je vybarvení právě na jaře. Nutno také podotknout, že jedna odrůda může vypadat velmi odlišně pokud je umístěna na slunci, v polostínu nebo stínu. Taktéž zálivka a půda má vliv na vybarvení netřesků. V tomto případě však zřejmě jde o běžné podzimní zbarvení a na jaře budou Vaše netřesky opět pěkně vybarveny. Přeji mnoho pěstitelských úspěchů a zdravím  Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
radana123: Mi nejlépe netřesky rostou v nádobě při přiměřené zálivce. Když jsem je měla na zahrádce v polostínu špatně rostly a byly malé a scvrklé. Také, když mají málo vláhy špatně rostou, Potřebují hodně sluníčka.
Dagmar Petrlíková: Dobrý den, kromě několika vyjímek, které jsou záležitostí spíše specializvaných sbírek, pěstujeme netřesky vždy na plném slunci. Protože se jedná o sukulenty, vždy by měla být pod kořeny vytvořena dobrá drenáž jako ochrana před přemokřením. Stejně tak je důležitá drenážová vrstva na povrchu. Tím dosáhnete dokonalé ochrany před zahníváním kořenů a spodních listů v růžici. Rostliny se Vám odmění krásnými zdravými porosty a na přelomu jara a léta budou hýřit barvami.
image00039.jpg
image00007.jpg
main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=2941
main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=2974
Velmi atraktivní jsou také rostliny rodu Jovibarba, které se vybarvují na sklonku léta a na podzim.
image00013.jpg
Netřesky v kombinaci s dalšími odolnými sukulenty, například rozchodníky působí na skalce stejně tak jako v korytech a mísách velmi dekorativně.
image00026.jpg
Při jakémkoliv dotazu nebo pomoci při výběru vhodných rostlin mne můžete kontaktovat nebo navštívit naše stránky věnované zimovzdorným sukulentům .
http://galerie.sedum.cz/main.php/v/Skal … zchodniky/
D. Petrlíková - zahradnictví Palete Garden
Editoval krasa-netresku (12.02. 2011 06:21:13)

Specializované zahradnictví na zimuvzdorné sukulenty a zelené střechy
jitula: Určitě doporučuji umístit netřesky na hodně prosluněné místo a naopak se zálivkou bych šetřila. Pokud jsou na záhonku mají někdy díky dešťovým podmínkám až příliš vláhy, proto je téměř nezalévám.
petrli: pro Jitula: Dovoluji si nesouhlasit, pokud se netřesky pěstují na záhoně, je nutná drenáž kořenů, pak není problém s nadbytečnou vodou. Naopak, pokud je horké suché léto, tak drenážní vrstva umožňuje ochlazován kořenů a netřesky se nepřehřívají a nenastává efekt stresové červeně, což je častý efekt při slabé zálivce. Netřesky jsou sukuletní rostliny a ty jak je známo, potřebují pro kvalitní rost dostečnou zásobu vody ve svých pletivech.

petrli
cz
Sempervivum Cherry Tart (Sempervivum Cherry Tart)
Sempervivum Cherry Tart (Sempervivum Cherry Tart)
cz
Sempervivum Lawa Flow (Sempervivum Lawa Flow)
Sempervivum Lawa Flow (Sempervivum Lawa Flow)
cz
Sempervivum Lilac Time (Sempervivum Lilac Time)
Sempervivum Lilac Time (Sempervivum Lilac Time)
cz
Sempervivum Melchom (Sempervivum Melchom)
Sempervivum Melchom (Sempervivum Melchom)
cz
Sempervivum montanum ssp montanum Cmirals Yelow (Sempervivum montanum ssp montanum Cmirals Yelow)
Sempervivum montanum ssp montanum Cmirals Yelow (Sempervivum montanum ssp montanum  Cmirals Yelow)
cz
Sempervivum Pacific Blue Ice (Sempervivum Pacific Blue Ice)
Sempervivum Pacific Blue Ice (Sempervivum Pacific Blue Ice)
cz
Sempervivum Pacific Devils Food (Sempervivum Pacific Devils Food)
Sempervivum Pacific Devils Food (Sempervivum Pacific Devils Food)
cz
Sempervivum Racey (Sempervivum Racey)
Sempervivum Racey (Sempervivum Racey)
cz
Sempervivum Red Wings (Sempervivum Red Wings)
Sempervivum Red Wings (Sempervivum Red Wings)
cz
Sempervivum Webbinaum (Sempervivum Webbinaum)
Sempervivum Webbinaum (Sempervivum Webbinaum)
george5167: Myslím, že debata o zálivce atd. u netřesků je skoro zbytečná. Netřesky jsou snad nejskrovnější rostliny, které na zahradě mám. Možná, že tu nebylo dostatečně řečeno, že většina druhů ztrácí asi od poloviny léta barvu, kterou obnovuje uprostřed jara.
Netřesky jsou báječné rostliny. Trochu mne mýlí, jak rozdílně se udává počet varíet, od 180 do 2000. Mnoho názvů označuje stejné rostliny.  O čem bych velmi rád mluvil, je umístění netřesků ve skalce. Za nejpřirozenější považuji růst v puklině kamene a při naší české tradici v nerovnostech vápenného tufu.V každém případě je přirozené vytvořit trs z několika desítek  stejných jedinců , uzavřený kameny. Skutečnými krasavci jsou Sempervivum calcareum a jeho hybridy. Skvěle se fotografují, před stiskutím spouště poprášit vodou !
bala: Přidala bych jednu mou zkušenost s netřesky...jeden rok jsem zapomněla zasadit do zahrady netřesk, který zůstal jen tak, volně položen v misce na stole na dvoře...byl tam celou zimu, myslela jsem, že zimu nepřije, chodila jsem jej občas zkontrolovat, jestli je ještě "živý", a světe div se! On přežil celou zimu aniž by byl zasazen do země....O netřesky se obsolutně nestarám, co se péče týká, jsou u mne na zahradě absolutně ignorovány,  a přesto jsou každým rokem krásné ...a co se barvy týká, taky mají občas jinou barvu, ale to vůbec neřeším,  považuji to u nich spíše za přednost než za nějakou vadu...
Editoval bala (13.01. 2012 23:08:38)
Další informace v článcích o rostlinách
Netřesk snadno zakoření (PROVOBIS) Netřesk snadno zakoření
Ačkoliv na pověru, že netřesk ochrání jakékoliv stavení před úderem blesku, dnes dá asi málokdo, přesto jde o rostlinu zajímavou a veskrze nenáročnou …
PRO VOBIS, s.r.o. | 30.07. 2011
Sempervivum hybridum 'Rubín' - netřesk Sempervivum hybridum 'Rubín' - netřesk
Nízká tučnolistá trvalka, kompaktní růžice, listy rubínově červené, květy na vzpřímené lodyze, barva lososová. Mimorádně nenáročná rostlina, slunce, sucho, propustná půda či drť …
Sempervivum 'Ashes of Roses' - netřesk Sempervivum 'Ashes of Roses' - netřesk
Velmi pěkné růžice střední velikosti, zelený střed, tmavě rudé listy na jejichž špičce je štětička bílých chloupků. Rarita pro milovníky detailů …
Sempervivum arachnoideum 'Jubilee' - netřesk Sempervivum arachnoideum 'Jubilee' - netřesk
Druh, který je lidově nazýván tzv. pavučinkový netřesk. Růžice jakoby opředené vlákny pavučiny jsou velmi efektní pokrýté ranní rosou a vynikají při plném oslunění. Netřesky prospívají v sušší, hlinito- písčité zemině. Jsou velmi vhodné do skalek …
Sempervivum arachnoideum - netřesk Sempervivum arachnoideum - netřesk
Dužnatá sukulentní rostlina tvoří otevřené růžice listů velikosti 5 až 8 cm, uprostřed pokryté plstnatou pavučinou a bochníkovitě nahloučené. V červnu a červenci jej také zdobí dužnaté stvoly nesoucí velké květy červenorůžové barvy. Růžice sice po …
HomeDeco SMP a.s. | 27.07. 2007