Ota Beran: Hezký den, jaký javor máte na mysli, ve světě jich existuje hodně přes stovku druhů a mnohé z nich se pěstují u nás. Kořenový systém zakrslých javorů dlanitolistých nebude jistě tak mohutný jako u javoru klenu. Netuším také kam vaše otázka směřuje, jestli ho chcete vykopat, nebo zda se ptáte jestli vám může nadzdvihnout blízký altánek. Pro konkrétnější odpověď musíte být konkrétnější i vy.

Obecně se dá říci že naše nejněžnejší domácí javory mléč a klen jsou středně až hlouběji kořenící (v případě klenu. Nemají nějak výrazné kůlové kořeny jako třeba dub, ale rozhodně nekoření jen po povrchu. Babyka roste o něco pomaleji, takže i její kořenový systém nebude ve stejném věku tak mohutný jako u prvních dvou.
Editoval Ram (15.10. 2009 08:53:52)
Andrea1: Hezký den, velice děkuji za reakci na moji otázku..... Jedná se o JAVOR MLÉČ a dotaz mám takový..... Strom se nachází cca 4 metry od naší kopané studny , která má cca 5 až 6 metrů (hloubku)a nám se zdá , že kořenový systém stromu nám studnu narušuje - bok studny v hloubce cca 4 metrů pod urovní země( u jedné strany právě od stromu se bok studny vyvaluje). Tak nevíme zda by to mohlo být právě kořeny javoru.smilesmile Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký a zasněžený den... Andrea:)
Ota Beran: Čtyři metry daleko a čtyři metry hluboko je docela dost na to, aby to byl on. Řekl bych že by to být nemusel, spíš bych řekl, že to bude nějaká nepravidelnost ve složení podloží, která se po letech projevila. V této hloubce a vzdálenosti už bych nečekal nějak výrazně silný kořen, který by mohl nějak hodně narušovat stěnu studně. I když nikdy neříkej nikdy. Pokud se kořeny táhnou za vodou tak někdy dokážou divy.
JohnnyD: Dorý den,
možná mi někdo odpoví, i když je diskuze už starší.
Mám koupený javor dlanitolistý Burgundy lace (měl by mít velikost 4x4) a našel jsem pro něj podle mě vyhovující místo (polostín od budovy, relativně vlhko). Mám jen pár otázek.

Kořeny: V místě, kam bych ho chtěl zasadit, už rostou metr a půl od sebe dva rododendrony, jeden cca 1m v průměru, druhý mladý cca 50cm. Javor bych chtěl zasadit právě mezi ně, protože se mi tam hodí a četl jsem, by si měly vyhovovat. Zajímá mě ale, jestli bude mít javor dost místa pro kořeny. Případně bych mohl ten menší rododendron přesadit a javor posunout. Kolik místa myslíte, že by ten javor měl kolem sebe mít? Půda na místě je hluboká tak 35cm, pod tím je takový žlutý drobivý jíl (myslím, že by měl vodu propouštět, bývalý dvůr statku).
Nebude těm rododendronům moc stínit?
Velikost: Jak velký byste řekli, že může tenhle javor ve finále být? Je to ovlivněné tím, kde roste?

Děkuji za odpověď

Honza
Další informace v článcích o rostlinách
Acer palmatum 'Corallinum' - japonský javor, javor dlanitolistý Acer palmatum 'Corallinum' - japonský javor, javor dlanitolistý
Corallinum je japonský javor, který na první pohled připomíná další velice populární odrůdu Sango Kaku. Na rozdíl od ní ale roste o hodně pomaleji a v dospělosti většinou nepřesáhne 3m na výšku. Jeho opadavé listy jsou středně velké, 5-7cípé, dlanité, zjara …
Acer platanoides 'Crimson King' - javor mléč Acer platanoides 'Crimson King' - červenolistý mléčný javor
Čeleď: Aceraceae Domovina/původ: Původní druh pochází z Evropy, Malé Asie a Kavkazu. Vzrůst: Strom s širokou, kulovitou, vzdušnou korunou 8 až 10 m v průměru. Listy opadavé, 5laločnaté, velké jako u původního druhu, ale temně purpurově červené. Koření mělce …
Acer saccharinum f.laciniatum 'Wieri' - javor stříbrný Acer saccharinum f.laciniatum 'Wieri' - javor stříbrný
Tento kultivar javoru stříbrného je velmi okrasný svými hluboce stříhanými (vykrajovanými) listy. Jako všechny z druhu saccharinum má spodní stranu listů bílo-šedou, takže se ve větru stříbřitě blýskají. Díky hlubokému dřípení olistění budí dojem japonských …
Acer palmatum dissectum 'Inaba Shidare' - javor dlanitolistý Acer palmatum dissectum 'Inaba Shidare' - javor dlanitolistý
Těžko uvěříte, že holé větve kultivaru Inaba Shidare, které vidíte v zimě, dokáží v sezóně vytvořit tolik nádhery. Opravdu výjimečné je olistění tohoto javoru, který vypadá jako načechraný účes rudovlasé dámy. Zpočátku hnědočervené, hluboce dřípené …
Acer x freemanii 'Autumn Blaze' ® - javor Freemanův Acer x freemanii 'Autumn Blaze' ® - javor Freemanův
Krásný kříženec mezi javory Acer saccharinum a Acer rubrum se podařilo vyšlechtit v USA. Tento javor má ty nejlepší znaky svých rodičů. Jmenuje se Autumn Blaze® (Jeffersred) a nese listy vykrajované jako druh saccharinum, ale velké téměř jako rubrum. Mají červené …
Acer platanoides 'Globosum' - javor mléč Acer platanoides 'Globosum' - kulovitý javor mléčný
Čeleď: Aceraceae Domovina/původ: Původní druh pochází z Evropy, Malé Asie a Kavkazu. Vzrůst: Menší, hustě zavětvený strom s kulovitou, později plošší korunou. Opadavé listy zelené, menší než u původního druhu …
Acer palmatum dissectum 'Tamukeyama' - javor dlanitolistý Acer palmatum dissectum 'Tamukeyama' - javor dlanitolistý
Japonské javory vždy patřily mezi vrcholné okrasy pěstěných zahrad. Tvar stromu je natolik osobitý, že jej doporučujeme nechat růst divoce, bez „výchovných“ řezů. Tamukeyama je kultivar se silnými větvemi, které keři dodávají pevný vzhled. Listy jsou opět …