KatkaS: Děkuji za odpověď, já bych ho právě naopak potřebovala seřezávat, aby tolik nenarostl a mám strach, jestli bude plodit, když bych ho každý rok zkracovala. Nevíte prosím, o kolik ročně povyroste?
Marcella: Mám na zahradě 3 keře muchovníku, každý rok je kvůli sousedům i kvůli pohodlnějšímu sběru seřezávám do výše plotu a mám každoročně cca 10 l borůvek. Keře jsou krásné,když kvetou a ,,borůvky,, si v čase sklizně dopřávám každý den. Nejvíc je použiji v syrovém stavu,ale jsou dobré i na koláč. Co nesním,zamrazím a během léta využiji třeba i na výbornou zmrzlinu.
Na Amelanchier nedám dopustit.! Je krásný i v tomto čase,kdy jeho listy hrají podzimními barvami.
buchet: Dobrý den! Na zahradě mám 2 kusy muchovníku, volně v trávníku vedle jiných keřů. Tento keř má roční přírůstky (letorosty) tak 0,5 až 1 m, proto tyto výhony v předjaří občas zkrátím tak o polovinu. Podporuje to rozvětvení nižších výhonů a násadu květních pupenů. Jinak je nechávám růst víceméně volně, zatím mají 2,5 m - takže do těch 5 m v klidu, ať je v zahradě pořádný keříček (nejen pro ptáčky a hmyz ale i jako protipohledová clona od ulice). Ten muchovník je skvělou zahradní rostlinou, protože: rašící listy má bronzově hnědé, podzimní listy od zlatožluté přes oranžovou až po purpurovou, množství bílých květů, barevné a jedlé bobule; žádná speciální zemina ani přikrývka na zimu není potřeba.
Fotku podzimního muchovníku se mi tady nepodařilo vložit, zkoušel jsem to "zprava zleva", tak alespoň přidávám odkaz na moje fotoalbum s podzimními keři (na rajčeti) - tam ten keř je určitě.
http://www.rajce.net/u311420
Editoval buchet (11.11. 2009 23:09:23)
buchet: Taky díky za pochvalu!smile
Zahrada se v průběhu let zřetelně mění, rostliny zrají a dospívají, nejpomaleji stromy a keře. Ale tyto, když se dobře zakoření a mají vhodné stanoviště - pak rostou samy!  Za to ohnivé listoví těch keřů může letošní teplé a suché září, které v listech nastartovalo rozpad zeleného chlorofylu, takže v nich zbyly "jen" žlutáčervená barviva.
Další informace v článcích o rostlinách
Řez dřevin: Amelanchier - muchovník Řez dřevin - muchovník
Muchovníky jsou nenáročné dřeviny vytvářející poměrně vysoké keře nebo menší stromy. Jejich pěstování je v České republice teprve v počátku. Pěstuje se několik druhů jako např. Amelanchier ovalis, Amelanchier alnifolia, Amelanchier canadensis apod. Rozmnožování …
Amelanchier x grandiflora 'Prince William' - muchovník velkokvětý Amelanchier x grandiflora 'Prince William' - muchovník velkokvětý
Velmi dekorativní odrůda muchovníku známá také jako indiánská borůvka. Tento druh se pyšní velkými bílými květy na jaře, na podzim potom velkým množstvím tmavě fialových plodů. Dorůstá obvykle 2 m …
Amelanchier canadensis 'Glennform' - muchovník kanadský Amelanchier canadensis 'Glennform' - muchovník kanadský
Muchovník a všechny jeho druhy patří k populárním znovuobjeveným jedlým rostlinám, jež si získávají zpět své příznivce nejenom z řad nadšenců zdravé výživy ale i ekologů. Jedná se totiž o dobře rostoucí dřevinu, jež svým bohatým kořenovým systémem …
Amelanchier alnifolia - muchovník olšolistý Amelanchier alnifolia - muchovník olšolistý
Jiný název: Amelanchierova borůvka | Amelanchier je původní rostlina kanadských prérií a v Kanadě je pěstován v mnoha odrůdách na plantážích. Hodně druhů muchovníku se nachází také v Evropě a na severu Asie. Tyto druhy mají význam spíše okrasný …
Amelanchier alnifolia - muchovník olšolistý Amelanchier alnifolia - muchovník olšolistý
Zajímavý druh muchovníku s bohatým kvetením a jedlými plody. Keř dorůstá obvykle výšky do 2 m a je plně mrazuvzdorný …