KatkaS: Dobrý den, chystáme se konečně zvelebit zahradu okolo našeho domu, původně jsme si chtěli sehnat architekta a poradit se, jenže ti, co jsme kontaktovali, jsou hodně zaměstnaní, takže by se na nás příští rok určitě nedostalo mad. Taky financí nemáme nazbyt smile Máme docela jasnou představu, kde co bude, co se týče rozmístění, jen mám strach z výběru rostlin, aby byla zahrada hezká a funkční i za pár let a nemusela se předělávat. Jak jste tohle řešili vy? Sami nebo jste spolupracovali s architektem?
Editoval KatkaS (21.10. 2009 13:35:14)
janko39: Myslím, že málokdo z nás,kdo čteme a píšeme do tohoto fora,má na to, zaplatit si zahradního architekta, avšak přece jen by při zakládání a zvelebování zahrady měl být někdo,kdo má aspoň střední zahradnické vzdělání. Dobrý zahradník (nemusí to být právě zahradní architekt) má znalost rostlinného materiálu,ví,co se k čemu hodí,jak která dřevina bude vypadat v dospělosti a p.
Bez podobných základních zahradnických rad může majitel zahrady po několika letech zjistit,že se např. dřeviny navzájem překrývají a tísní, nebo se k sobě nehodí, špatně rostou,nebo nekvetou. Přemisťovat vzrostlé dřeviny je buď velmi těžké a nákladné,nebo vůbec nemožné, nemluvě o špatně navržených a špatně založených cestách. Prostě - všechno chce svoje.
sarkasch: My sice  střední zahradnické vzdělání nemáme,ani naši známí, kteří nám při  rozvrhu a zakládání zahrady radili,ale pečlivě jsme   vše prostudovali, nechali si poradit pri výběru rostlin .   Zahradu jsme  si chtěli udělat sami, samozřejmě  jsme si nechali poradit,ale to je vše. Nedomnívám se, že   střední   zahradnické  vzdělání je bezpodmínečně nutné pro založení zahrady a  zárukou   dobře  vedené zahrady,znám mnoho  zahrádkařů  bez tohoto vzdělání, kteří   to mají jako  svého koníčka a jejich zahrady jsou  nádherné.
janko39: Na krásu a působivost zahrady (mám na mysli pouze okrasnou zahradu,nebo její okrasnou část) mohou být různé názory. Netvrdím, že pouze zahradníkem navržená zahrada může být krásná.Viděl jsem zahradu, realizovanou laikem, jednoduchou,k de převažovala trávníková plocha,se soliterní borovicí, velmi vkusný kovový plot, zevnitř zahrady zakrytý kvetoucími keři - ta zahrada prostě byla nádherná - byla jednoduchá,ale působivá. Další zahrádka,osázená majitelkou rovněž bez odbornosti,byla sice plná květů různých barev,ale byl to neladný paskvil. Někomu se líbí to,jinému ono. Osobně preferuji jednoduchost,účelnost a nenáročnost - co je např.platné mít zahradu navrženou architektem, když nebudu mít čas na její údržbu (sekání trávníku, závlaha, pletí trvalkových záhonů n. alpina) a zaroste mi plevelem,nebo nálety. Chtěl jsem jen naznačit,že odborná rada může být přínosem - vždyť i toto forum je toho dokladem.