KatkaS: Já jsem v chytré knížce vyčetla, že orchidej často kvete ještě na původním stonku - vyhodí boční výhonky. Proto je nestříhám, ale počkám, zatím mě vždycky začala na původním výhonku znovu nakvétat (mám doma tři rostliny). Pokud hlavní stonek usychá, má se stříhat do té části, která už je suchá.

Ještě jsem vyčetla tyto rady: po odkvětu orchidejí se má stonek zastřihnout asi 1cm nad třetím očkem - počítáno odspoda. Nebo je možné odstřihnout stonek po odkvětu pod prvním odkvetlým květem. Já bych ale čekala, pokud není stonek uschlý, jestli ještě neobrazí.
Editoval KatkaS (30.10. 2009 14:40:41)
Ota Beran: orchidej1.JPG
Co se skrývá za záplavou květů?

Nevím sice jakou orchidej konkrétně máte na mysli, ale pokud je to ta nejběžnější Phalaenopsis, tak tam je nejlépe odstřihnout až tu část co je úplně zaschlá. orchidej6.JPG Na toto téma jsem něco napsal tady http://www.bmprofit.cz/orchidej.html, tak snad vám to něco pomůže.
Editoval Ram (31.10. 2009 11:50:16)
Jakub Krulich: Dobrý den, neuvádíte na jakém rodu orchideje. U většiny druhů se odstřihává květní stvol ve středu rostliny. U rodu Phalaenopsis lze po odkvětu ponechat stvol na rostlině, mohou se z něj ještě vyvinout nové květní výhony, ve vyjímečných případech na stvolu může vyrůst mladá rostlina. Samozřejmě pokud stvol vykazuje známky zasychání, opět se zakracuje u středu rostliny. Pokud je stvol příliš dlouhý, lze jej zakrátit na cca polovinu délky, ponechat 2-3 kolínka, ze kterých opět mohou vyrůst nové květní výhony. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
zviratkova: Také nechávám květní stvoly na phalaenopsisu bez zástřihu, zatřihuji jenom, když začně schnout od konce, potom stříhám hned pod hranicí schnutí, většinou se schnutí zastaví. Pokud nezastaví, seschne celý stonek, pak se má celý ostříhnout u báze. Radí se všude jinak, někde ostříhnout, jelikož z nového stvolu vždycky bude více květů než z oddenku, někde se radí 3.kolínko, někde nechávat úplně. Dle vlastních zkušeností, ať se nechá nebo zastříhne jakkoliv, rostlina když chce, znovu vykvete tak jako tak.
Sunflower: Mě se u některých orchdejí Phalaenopsis stane, že stvol celý uschne, tak ho celý ustřihnu. Ale u některých je stále zelený a občas se stane, že z kolénka vyroste nový menší stonek a znovu vykvete. Květů je míň než z prvního kvetení, ale vydrží kvést poměrně dlouho. Jednou se mi stalo, že z okvetlého stvolu vyrostla nová rostlinka kieiki, která dlouho rostla, pak jsem ji ustřihla, zasadila. Nějakou dobu ji rostly nové listy a kořeny a teď mi poprvé kvete.
YOS: Sunflower, dodala jste užitečné informace, určitě se z nich někdo pouči. Já se jen chci zeptat, co je to za rostlinku kieiki? Ani když by tam měl být překlep, nemůžu zjistit co tím myslíte. Děkuji za objasnění.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: Keiki je nová rostlinka, která vyroste na květním stvolu orchideje. Odděluje se od mateční rostliny, když jsou vzdušné kořeny dlouhé asi 5 cm. Když jsem ji oddělila, tak jsem ji zasadila do mechu, už by potřebovala přesadit do speciálního orchidejového substrátu, ale nasazuje na květ, tak počkám. smile
Editoval Marie Fárová (30.12. 2012 22:19:52)
Další informace v článcích o rostlinách
Miltonia - maceškovitá orchidej Miltonia - maceškovitá orchidej
Dech beroucí krása květů Orchideje tohoto rodu jsou známy též jako „maceškovité orchideje“ a všechny pocházejí z Jižní Ameriky …