Vladimír Vytásek: Akébie pětičetná - Akebia quinata
Opadavý, ovíjivý keř z čeledi Lardizabalaceae. Roste v Číně a Japonsku. Užívají se stonky ve formě odvaru nebo prášku. Léčebně pomáhají při aftech v dutině ústní, při pokousání hmyzem, dále zlepšuje močení a laktaci a snižuje poporodní bolesti břicha.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Marie Fárová: Akébie pětičetná - Akebia quinata
Čeleď: Lardizabalaceae - kokylovité
Místo: Zoologická zahrada Praha
cz
Akébie pětičetná (Akebia quinata)
Akébie pětičetná (Akebia quinata)
cz
Akébie pětičetná - květ (Akebia quinata)
cz
cz
cz
Akébie pětičetná - list (Akebia quinata)
Akébie pětičetná - list (Akebia quinata)
YOS: Má někdo zkušenosti s pěstováním v České republice?
Vláďo a Marie, zase něco nového. Děkuji. Nevěděla jsem, že lze tuto liánu využít jako léčivku. Mám ji v Holandsku, kde jsou mírnější zimy, ale v Česku bych si ji netroufla zasadit. Marie, kde jste pořídila Vaše fotografie? V Praze v botanické zahradě venku, nebo někde na chráněném místě? Někdy vytvoří i plody, které jsou jedlé, ale mně nejsou sympatické. Dobře se rozmnožuje hřížením nebo odkopekem ze starší rostliny.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Akebia petičetná plody v září (Akebia quinata)
Akebia petičetná plody v září (Akebia quinata)
Marie Fárová: YOS, dosud jsem věděla o dvou místech v pražské zoo, kde akébie roste léta na plotech výběhů. Ve čtvrtek jsem objevila v místech, kam nemají návštěvníci přístup, tento plot, oddělující provozní budovu od zázemí zahradníků. Plot je obrostlý akébií v délce možná 10 m.
Vladimír Vytásek: Danuško  Akébii pětičetnou mají i v botanické zahradě v Prostějově.  Byl jsem tam včera na návštěvě a nádherně kvete. Četl jsem že plody jsou jedlé, ale ještě jsem je neochutnal. S tím vymrzáním nevím Prostějov je jižněji než Litovel. Vážně také uvažuji o jejím pěstování.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
cleyment: Dobrý den,
s pěstování nemusíte mít vůbec strach. Já už akébii pěstuji cca 5 rok a zatím nezmrzla ba dokonce i letos plodila a to mám jen jednu rostlinu. A to jsem ještě víc na sever - Bludov ( okres Šumperk) . Raději bych ji vysadil na jaře, aby stihla do zimy pořádně zakořenit a určitě ji na zimu přihrňte mulčovací kůrou ( pořádný kopec ) ať je mladá rostlinka chráněná před mrazem. Po řádném zakořenění a zesílení rostliny už potom přes zimu nemusíte mít strach, že rostlina uhyne. Pěstuju tu i klanoprašku čínskou. Ta je o dost náročnější na mrazy. Uchytila se mi až na třetí pokus. Ale už třetím rokem přezimuje, letos byly i slovy dva plody :-) Rád bych vyzkoušel i palmy a [urlhttp://www.zahrada-cs.com/forum/vt/cz/2707-banánovník-musa/]banánovník[/url], prý to jde, ale je to mnohem víc náročné než tyto liány... Hodně zdaru při pěstování cizokrajných rostlin.
Editoval cleyment (28.09. 2014 12:12:01)
YOS: HejTi - Akébii jsem zasadila ke sloupu a pomohla jsem jí se vyšplhat nahoru přivázáním výhonků ke kovovému očku. Výhonky nemají přísavné kořínky, takže se dokáže plazit jen po rovině - horizontálně. Umí se omotávat pokud jí pomůžete.

Všechno jde tak, jak má jít.