janko39: Máte pravdu - tento způsob množení Clematisu nikde uveden není,klidně to zkuste,ale nic od toho nečekejte. Podle knihy Viléma Waltra "Rozmnožování okrasných stronů a keřů" z r.1978 se Clematis množí zelenými řízky z polovyzrálých výhonů v VI.-VII.,s jedním párem listů,které je třeba trochu redukovat kvůli omezení odparu. Nad listy se ponechá jen zcela krátká část stonku,pod nimi jen asi 3-4 cm. Z jedné strany řízku se seřízne kůra v délce 2 cm až na kambium, řízky stimulujeme a pícháme až po listy s použitím sázecího kolíčku,do množárenského substrátu (nebo do perlitu) ve skleníku,nebo ve studeném pařeništi.Opatrně rosíme. Zakořenit by měly za 4-6 týdnů, pak se mohou nahrnkovat.
  Nahrnkované rostliny je třeba držet spíše více v suchu,aby pupeny,které se nalévají,zůstaly přes zimu spící,aby tedy nevyrašily. Přezimovat ve studeném skleníku,nebo v nepromrzajícím pařeništi. Na jaře po vyrašení k nim napícháme hůlky a vyvazujeme.
Toto je tedy volný citát ze zmíněné knihy. Je možné,že dnes se už (hlavně v produkčních zahradnických závodech) používají progresivnější metody, ale mně se tato kniha stále osvědčuje.
Zlatuše Ladmanová: Chtěla bych se zeptat, jaké je vhodné umístění clematisu. Koupili jsme statek a u jednoho sloupku byly suché větve přivázané ke sloupku, které jsem hodlala na jaře odstranit. Byla jsem překvapená, když se na jaře celá rostlina zazelenala a ještě větší překvapení bylo, když začala kvést a ukázal se clematis v celé své kráse. Problém je v tom, že je umístěn na přímém slunci a přesto se mu daří, i když je nutné ho při větším suchu zalévat. Nyní jsem si zakoupila růžový clemantis a přemýšlím, kam ho přesadit. Jestli k tomu původnímu fialovému - byla by to krásná kombinace - nebo jinam, kde by měl polostín a nepražilo na něj slunce celý den.
Můžete mi zkusit poradit? A ještě je možné suché výhony každý rok ostříhat a nechat jenom nosné zdřevňatělé výhony, nebo je lepší nechat a nestříhat?

Přestože Ministerstvo zdravotnictví pořádá každým rokem sběr prázdných makovic, přesto se s nimi střetávám na každém kroku.
janko39: Obecně platí, že u clematisů kvetoucích na jaře se provádí jen průklest a odstraňování odkvetlých výhonů. Clematisy, kvetoucí v létě,se seřezávají každoročně na jaře, přibližně na délku 20 cm.
Umístění clematisů na slunci nic nebrání - je ale třeba spodní část výhonů zastínit předsadbou buď nízkých okrasných keřů, nebo vyšších trvalek,nebo letniček. Je též vhodné obložení rostlin v určité vzdálenosti od kořenového krčku vrstvou zralého, prohnojeného kompostu,nebo vyzrálého hnoje,případně mulče.
Rose: Nevím, jaký bude názor ostatních zahrádkářů, ale já myslím, že obložení kameny není vhodné.  A to  právě proto , že jde zřejmě o nízké kameny, které se na slunci snadno zahřejí, a naopak by životní  podmínky pro klematis ještě zhoršily.
Klematis - vysazujeme  na slunci i  v polostínu, kořeny však musí být v chladu, stínu. Vždy je vhodnější použít  podsadbu nízkými keři . Můžete vysadit jakékoliv rostliny – trvalky, které kořeny zastíní   (já mám  v okolí  kosatce, růže) . Nebo zasadíme klematis na zastíněné straně – například zastíněné stromem.  Plaménky sázíme o 5 cm hlouběji, podpoříme  vývoj pupenů v půdě.  Je to výhodné, jestliže dojde k poškození  nadzemních výhonů.
Další informace v článcích o rostlinách
Plaménky - Clematis (3)
Záplavou nádherných květů může plamének krásně ozelenit pergolu nebo opticky zvýraznít vchody. V pokračování seriálu o plaméncích vám přínášíme srovnávací tabulku začátkem léta kvetoucích zahradních velkokvětých plaménků …
HomeDeco SMP a.s. | 27.06. 2004
Plaménky - Clematis (4)
Barva květů plaménku je podle odrůdy různá. Usnadnit rozhodování vám mohou tabulky kultivarů velkokvětých plaménků kvetoucích v létě …
HomeDeco SMP a.s. | 27.06. 2004
Přirozený šarm plaménků... Plaménky - Clematis (1)
Plaménky jsou flexibilní rostliny vhodné k pěstování v jakémkoliv terénu, jsou schopny růst s jinými rostlinami a porůstat je - tak je můžeme vidět v nejkrásnější podobě. Hodí se na slunce i do stínu. Většina z nich potřebuje oporu, jiné, u nás méně známé …
Architektura zahrady | 03.07. 2003
Clematis integrifolia Plaménky - Clematis (2)
Vhodnou oporou pro plaménky jsou stromy a keře. Mohou zdobit holý kmen a vytvářet záplavu květů v koruně. Aby nedocházelo ke konkurenci v příjmu vody a živin ze strany stromu, vysazujeme plamének dále od základny hostitele. Nevhodnými partnery jsou stromy s hustým …
Architektura zahrady | 03.07. 2003
Clematis hybrida 'Blue Light' - plamének Clematis hybrida 'Blue Light' - plamének
Novější odrůda plaménku s nápadným světle modrým hustě plným květem. Růst je méně bujný, kompaktní, vhodný na slunné stanoviště do menších zahrad, předzahrádek atd. Modré květy vynikají zvláště v kombinaci se žlutými květy či olistěním …