janko39: Kůra,nebo správněji borka,je jedním ze znaků,podle nichž se dá určit dřevina v bezlistém stavu. Důležitá je struktura (je.li borka hladká,nebo rozprakaná, jestli  a jak se odděluje a p.), barva, někdy i vůně,např.u jehličin.
Právě podle hladkosti a částečně i podle lesku bych usuzoval na javor. Podobně hladkou borku má sice i buk,nebo habr,ale ty to nejsou.
  Odborníci sice dovedou určit dřevinu i podle barvy a struktury dřeva,ale to už není můj případ.
Zixi: Děkuji moc za odpovědi. Jakmile to rozříznu, tak to zkusím ještě sem dát. Ještě jednou děkuji. Přeji hezký den.
Zixi: Přidávám slíbené obrázky, snad mi někdo pomůže. U stolařů říkali, že je to lípa, tak nevím...
DSC00367.JPG
DSC00368.JPG
DSC00369.JPG
DSC00370.JPG
Editoval Zixi (26.11. 2009 19:59:53)
janko39: Na tomto snímku to opravdu vypadá jako lípa,ale na snímku č.1,který je snímán z opačné strany(pokud je to totožný kus dřeva),je kůra hladká,což může mýlit.
Zixi: Je to totožný kus dřeva, jen druhé obrázky jsou již z rozříznutého špalku.
Omlouvám se za mystifikaci, jen jsem nevěděl jak jinak bych to nazval, pokud možno co nejstručněji a nejvýztižněji.

Děkuji za vaše odpovědi smile
Zixi: Já vím, že je to není nic moc. Chci z toho vyzkoušet udělat elektricke housle (vim, lipa neni nejvhodnějši a asi tento kus neni kvalitni). Chci to prostě jen zkusit cool a pak až vyrobit z lepšího dřeva.
mikubi: Loni jsme také poráželi lípu.Zůstal nám krásný vysoký /asi 1.25/ silný špalek, strom byl   asi 60lety.Co z něj? Zatím ho máme  uskladněný  v kryté pergole , je krásný i tak,ale nevíme zatím, co  s ním.
Další informace v článcích o rostlinách
Tilia cordata 'Winter orange' - lípa srdčitá Tilia cordata 'Winter Orange' - lípa srdčitá
Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Navíc je to náš národní strom, který nabízí hojnost květů, které jsou pro člověka léčivé a pro včely …
Tilia x euchlora - lípa zelená Tilia x euchlora - lípa zelená
Jméno: lípa zelená, l. krymská Synonyma: T. europaea var. dasystyla, T. europaea ´Euchlora´ Čeleď: Tiliaceae Domovina/původ: Krym, kříženec T. cordata x T. dasystyla. Vzrůst: Velký strom s vysoko zaoblenou, kulovitou až vejčitou korunou širokou 15 až 20 m a převisajícími …
Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá
Pomalu rostoucí odrůda lípy s kompaktní kulovitou korunou. Květy světle žluté, silně vonné. Lípa vhodná pro výsadbu alejí a do menších zahradních a parkových úprav …