Zahradnice-začátečnice: Dobrý den, právě jsem se vrátila ze zahrady a potřebuji poradit. Mám 5 keřů Caryopteris x clandonensis 'Inoveris' GRAND BLEU® - ořechoplodec. V létě a než odkvetl a opadal byl krásný ( hustý, pravidelný tvar i květ), ale teď je hnusný. Myslíte, že ho můžu seříznout již teď a ne až na jaře jak je všude uváděno?? Je popsáno, že namrzá nadzemní část, když ho seříznu nyní přežije, nebo ho mám raději nechat tak?? Moc děkuji za rady a názory a přeji krásný víkend smilesmile
janko39: Kniha "Pěstování okrasných stromů a keřů" od Viléma Waltra z r.1978 praví : I když výhony vždy neumrznou, každoročně je po skončení mrazů sestříháme na 3-5 cm dlouhé čípky. U starších keřů vystříháme i část staršího dřeva,abychom docílili bohatě kvetoucí okolíky a déletrvající květenství. Po 8-10 letech raději staré keře zlikvidujeme a vysadíme nové. Tolik citát. Podle téhož autora se množí dřevitými řízky,nařezanými ze spodní části výhonů, přezimovanými v nepříliš vlhkém substrátu v bezmrazé místnosti. Na jaře se napíchají do záhonu, zakořenělé je třeba na podzim vyjmout, přezimovat a na jaře opět zasadit. Pak už je možno je vysadit na trvalé stanoviště. Mladé,silné a dobře rozvětvené rostliny je možno i rozdělit.
janko39: Osobní zkušenost s jejich mrazuvzdorností nemám. Jmenovaná kniha říká" sestříháme po skončení mrazů",ale také: "na zimu chráníme před mokrem a mrazem dobrou přikrývkou z listí".Řešil bych to raději tak,že bych k nim přihrnul zeminu do výšky rýče,podobně jako se to  dělá u růží,na jaře po rozmrznutí země je teprve ostříhal.Můžete též udělat experiment - když jich máte víc,můžete některé seříznout ještě letos+přihrnout,některé jen přihrnout a neřezat,nebo některé nechat bez přihrnutí a přikrývky a ostatní zakrýt listím(v tom případě doporučuji ještě ovázat kolem listí chvojí,nebo síťovinu,aby listí neodvál vítr).Tak si vytvoříte zkušenost pro další roky.Uvítám,když mi na jaře sdělíte výsledek.
buchet: Dobrý den! Já to vidím jasně: na podzim tak seříznout max. o polovinu, a až pak v předjaří sestřihnout všechny zmrzlé výhony u země (očistit keř od listů apod. lze i na podzim). Totiž podzimní mrazíky šlehnou listy a květy, ale ty větévky jsou ještě chvíli živé a přes zimu zmrzlé výhony chrání starší dřevo na bázi keře. Ranou po hlubokém podzimním střihu může vlézt do větví voda a hniloba, pak mráz s tím udělá svoje. Toto jsem zjistil u klasických růží-čajohybridů a ořechoplodec je na tom podobně, akorát ten se nesmí přihrnout vyzrálým kompostem nebo hnojem, ale něčím vzdušnějším (listí, drcená kůra,...). A nakonec: ořechoplodec se velmi hodí k červeným nebo růžovým růžím - kontrast barvy a tvaru listů i květů. Přeji Vám aby tyto Vaše keře zdárně přezimovaly! (jeden kus jsem si taky zasadil, koncem října!, ještě ho musím na zimu přikrýt-stejně tak růže)
Zahradnice-začátečnice: Loni mi keře přežily zimu i bez přikrývky a to byly v září zasazené, takže ještě ne moc zakořeněné. V neděli, když bylo krásně jsem je všechny seřízla max. o tu polovinu a dala jim trošku tvar, protože vypadali opravdu nevzhledně. Věřím, že přežijí bez úhony.  Děkuji moc za všechny rady.smile
Editoval Zahradnice-začátečnice (12.11. 2009 00:41:45)
Další informace v článcích o rostlinách
Caryopteris x clandonensis 'Inoveris' GRAND BLEU® - ořechoplodec Caryopteris x clandonensis 'Inoveris' GRAND BLEU® - ořechoplodec
Šlechtitelům se zase povedl parádní kousek! Tento nový kultivar keře jménem ořechoplodec (nebo ořechokřídlec – ať už se botanici konečně shodnou) Grand Bleu® pochází z Francie a je opravdovou lahůdkou …
Caryopteris x clandonensis 'Worcester Gold' - ořechoplodec, ořechokřídlec Caryopteris x clandonensis 'Worcester Gold' - ořechoplodec, ořechokřídlec
Worcester Gold je jméno další odrůdy ořechoplodce, který si vás získá nejenom bohatým kvetením na konci léta, ale i jasně vybarvenými listy během sezóny. Jsou úzké, nápadně žlutozelené a mají stříbřitě nazelenalý rub. Jsou při dotyku aromatické, jejich …
Caryopteris x clandonensis 'Kew Blue' - ořechoplodec klandonský (READERS DIGEST VÝBĚR) Caryopteris x clandonensis 'Kew Blue' - ořechoplodec klandonský
Šedozeleně olistěný aromatický opadavý keř, který má od konce léta do časného podzimu shluky tmavě modrých květů na vzpřímených větvích. Mrazuvzdorný …
Caryopteris x clandonensis Caryopteris x clandonensis SIMMONDS - ořechoplodec clandonský
Pochází z Číny a z Japonska. Tento medonosný polokeř dosahuje výšky 1 m. Listy jsou vstřícné, kopinaté, šedě plstnaté. Květy jsou uspořádány ve vrcholících a objevují se na letorostech. Mají sytou modrou barvu …
Architektura zahrady | 15.12. 2002
Caryopteris - ořechoplodec Caryopteris - ořechoplodec
Na zcela zimovzdorný ořechoplodec kvete na jednoletém dřevě, a může se proto každý rok zjara seříznou až k zemi. Daří se mu na teplém, chráněném místě při plném slunečním záření a v nepříliš vlhké půdě …
Rebo Productions CZ | 08.06. 2007
Caryopteris - ořechoplodec (PROVOBIS) Caryopteris - ořechoplodec
Polokeř s prutovitými větvemi, na nichž vykvétají modré nebo modrofialové květy. Rostliny vysazujeme ve skupinách na slunná místa, kde vyniknou jejich šedozelené listy. Modré květy pak budou jejich nápadným doplňkem …
PRO VOBIS, s.r.o. | 30.08. 2011