Ota Beran: Dovolil bych si tvrdit, že stromy se dají přesazovat v každém věku. Jen to chce vědět jak na to a nechvátat. Hlavně si nesmíte myslet že starší stromek jednoduše vykopete, přesadíte a on se ujme. Pokud to má být se zárukou tak to chce delší dobu. Viděl jsem reportáž, jak v Japonsku přesazovali osmisetletý jinan. Pracovali na tom dva roky, ale byli stoprocentně úspěšní. Sám jsem přesazoval asi třicetiletou jabloň a taky v v pohodě. Hlavně si nenechte radit, že to nejde. Na to já odpovídám: "Neznám nejde. Buďto to jde, anebo to jde ztuha"
Pak si nenechte radit, že to chce co největší kořenový bal. To nestačí! Strom se na přesazení musí připravit. Musí vytvořit velké množství drobných kořínků, aby přesazený strom stačily uživit. To se jednoduše udělá tak, že se strom z jedné strany obkope a přeruší se velké kořeny. Musí to být v takové vzdálenosti, abyste byli schopni později manipulovat s vykopaným stromem i s celým kořenovým balem. Pak se vykopaná rýha zasype nejlépe např substrátem s obsahem rašeliny. Později se totéž udělá i z druhé strany. Pokud je strom v dobré kondici je možné rýhu udělat najednou. Po roce, když strom na místě přerušených kořenů vytvoří spoustu drobných kořínků, se celý strom opatrně vykope, kořenový bal se obalí např jutou a může se transportovat. Když vše provedete tímto způsobem máte téměř stoprocentní jistotu, že se to povede.

Zdá se vám to zdlouhavé a složité? Jestli vám ten strom za to stojí, tak tuhle proceduru podstoupíte a máte to téměř se zárukou. Pokud to uděláte jednodušeji a rychleji, šance ujmutí prudce klesají. Můžete je zvýšit tím, že redukujete nadzemní část stromu řezem a dáte se na modlení.  wink

Přeji vám správné rozhodnutí.

Ota Beran
Editoval Ram (11.11. 2009 20:27:12)
Jakub Krulich: Dobrý den, děkuji za reakci pana Berana. Tento způsob samozřejmě možný je, ale... Pokud skutečně majiteli stojí za to tuto proceduru absolvovat, tak ji může podstoupit. Moje odpověď byla spíše z praxe, kdy asi  jen málokdo dokáže  takto systematicky a dlouhodobě  připravovat strom na přesazení, následně objednávat a platit mechanizaci, která dřevinu s balem zdvihne a převeze. Netroufl bych si ovšem prohlásit, že je to " se zárukou". U rostlin, stejně jako u všech živých organismů není nic se zárukou. Vždy také záleží na kondici např. stromu, případných negativních klimatických nebo pěstebních podmínkách na stanovišti.

Zdraví      Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Ota Beran: Také zdravím pane Krulichu. Máte pravdu, že v přírodě není nikdy nic se stoprocentní zárukou, ale kde je, že? Omlouvám se, že jsem se vám tak neomaleně vmísil do diskuse, ale mám pocit, že kdybych se já na něco ptal, tak bych se nechtěl dozvědět z v jedné věty, že to, na co se ptám, nemá příliš velké vyhlídky na úspěch. Já sám bych se ptal nejspíš proto, abych zjistil, jak to udělat, aby se mi něco povedlo. Po odpovědi se tazatel musí mít možnost rozhodnout, zda mu pracnost a dlouhodobost operace za to stojí, či nikoliv. Proto se snažím spíše poradit než odradit.

Mimochodem tu jabloň jsme přestěhovali bez jeřábu. Na zahradu by se nám prostě nevešel. Stačila trojnožka ze tří smrkových kulatin, na ní kladka a bytelnější kára na převoz.

Přeji příjemný den

Ota Beran
Editoval Ram (12.11. 2009 11:04:26)
kovarja: Dobrý den,otázka je,co pro zachránění toho stromu hodláte udělat. Před mnoha lety známý amatérský ovocnář p.Čermák přišel o letitou zahradu kvůli výstavbě obchvatu. Náhradou dostal pozemek v Hostivaři,kam m.j.přesadil cca 15jabloní ve stáří okolo 30 roků !  Protože nebyl čas na nějaké dlouhé přípravy, odkryl obvod stromu v průměru okolo 5 metrů(!), pak pomocí malého jeřábu strom postupně zvedal a současně podsekával hlavní kořeny, a že jich bylo. Následoval převoz na novou parcelu, to mu zajišťovala stavba. Protože už neměl sílu na kopání  tak velkých  jam,  zryl povrch pozemku , na to stromy posadil a zeminou ze skrývky je  zavezl, takže vznikly cca 1 m vysoké mohyly, ve kterých byl strom zasazen. Pochopitelně korunu stromu zredukoval na minimum. Všichni tvrdili,že je to zbytečná práce, ale jemu se podařilo cca 10 stromů zachránit .Já jsem na tu zahradu přišel za 3 roky po té operaci a ty stromy už zase rodily ! Zahrádkářské organizace pak k němu dělaly exkurze ,protože vymyslel zjednodušený řez ovocných stromů, ale  ty přesazené stromy každého upoutaly svým neobvyklým zasazením "na kopečku".
Takže,  jde leccos, i když ne vždy se to musí podařit.
kovarja
Ota Beran: Je pravda, že by si každý měl zvážit, co je ochoten pro záchranu stromu udělat a jaké jsou jeho možnosti, ale na druhé straně, by měl mít každý k dispozici dostatek informací aby měl na základě čeho zvažovat. Nakonec mi to nedalo a něco málo jsem na dané téma napsal v článku: http://www.zahrada-cs.com/a/cz/5843-pre … ch-drevin/,
http://www.bmprofit.cz/presazovani.html
presazovani1.jpg
Přesazovat vzrostlý dub je hodně složitý úkol.
Editoval Ram (19.11. 2009 13:25:48)