Dita77: Máme na zahradě asi 35 let starou višni. Tento rok krásně vykvetla, byla krásně obsypaná ale po odkvětu nám začíná usychat. Jde to celkem rychle. Mám z toho co jsem se dočetla pocit že jde o moniliový úžeh? Nevím však jak teď postupovat. Je už docela hodně větví které usychají, možná ještě pár větviček v koruně se zatím drží. Myslíte si že jde tento strom ještě zachránit? Nebo už je to předem prohraný boj? Zkusím dodat fotografie, pro představu, jen se omlouvám za kvalitu. Děkuji za jakýkoliv postřeh či radu.
cz
Višeň 2
Višeň 2
cz
Višeň 3
Višeň 3
cz
Višeň 4
Višeň 4
cz
Višeň 5
Višeň 5
cz
Višeň 6
Višeň 6
YOS: Vypadá to opravdu na silné napadení houbovitého onemocnění, kterého se mi zdá tento rok hodně moc. Jelikož je višeň dosti stará, je i choulostivější na choroby jako starší lidi. Je jí škoda, ale tak to v životě chodí paní Dito. Je mi to taky líto. Máte 2 možnosti. Buď ji odstranit úplně a vše spálit, aby se ve Vaší zahradě nemoc více neobjevila  a na podzim vysadit mladou nebo, což se mi zdá neuskutečitelné, všechny napadené větve odstranit až do zdravého dřeva a samozřejmě spálit. Je ale třeba nůžky stále otírat nějakým alkoholem (slivovicí) nebo lihem (např. technickým). Hlídat, aby na stromě ani na zemi nezůstaly žádné plody. Paní Dito, vloni jste nepozorovala zasychání konců větviček? Pokud v koruně stromu zůstaly přes zimu napadené višně s výtrusy, které na stromě přezimovaly, tak teď na jaře se výtrusy dostaly květy až do dřeva. Je také možné, že Vám vítr nafoukal výtrusy z jiných stromů z okolí až 300m.  Třeba Vám někdo poradí postřik, ale já osobně bych nelila olej do ohně.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: Paní Dito, fotky jsem ukazovala manželovi, který je okolo stromů na zahradě pořád a ten je skeptický. Moniliový úžeh postihuje hodně právě višně a meruňky a my jsme před pár lety takhle o meruňku přišli. Taky krásně odkvetla, ale to bylo to poslední. Plody byly maličké, opadaly a ještě ten rok bylo po stromu. Muž dělal všechno možné, ale zachránit se mu jej nepodařilo. Každopádně Vám přeji lepší výsledek.
Dita77: YOS: Tušila jsem špatné zprávy. Bohužel osobně jsem nic neviděla. Nastěhovali jsme se teprve v létě minulého roku. Vím že měla višeň bohatou urodu v minulém roce. Do teď se o zahradu starala švagrová, která postřiky neřeší a prevenci také né. Zahradu mi předala docela v žalostném stavu, kadeřavost broskví atd. Z informaci od tchýně jsem se však dozvěděla, že v předminulém roce bylo ze spoda pár uschlých větví, které se odřízly. Ničím se strom neošetřil, prostě se to neřešilo :-(
Dita77: Marie Fárová: Paní Marie, i Vám děkuji za reakci i když mě asi utvrdila v tom, že se budeme muset rozloučit ze stomem dřív než nadělá škodu ještě kolem. Sloužil super po mnoho let. Letos jsem se těšila jak budu dělat z višní dobroty pro děti a manžela :-(. Bohužel jsem se těšila předčasně.
Ing. Miloš Krump: Višeň - moniliový úžeh?
U mě se letos hodně projevuje u meruňky, tak doufám, že to neveme rychlý průběh. Zaschlé konce se snažím pravidelně odstraňovat. Miloš.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Moniliový úžeh je choroba, která je vyvolána v důsledku kolísání teplot a vlhkosti. Nejoptimálnější teplota pro šíření této choroby je okolo 12°C.

Nejvhodnější termín pro chemické ošetření je v době těsně před květem a podruhé provést ošetření při opadu okvětních lístků.  Rovněž je velice důležité odstraňovat napadené části.

Z chemických přípravků lze doporučit např.
BAYCOR 25 WP, HORIZON 250 EW nebo KUMULUS WG.

Zde přikládám obrázky moniliového úžehu či tzv. Apoplexie u meruňky.

cz
Apoplexie meruňky
Apoplexie meruňky
cz
Apoplexie meruňky
Apoplexie meruňky
cz
Apoplexie meruňky
Apoplexie meruňky
Další informace v článcích o rostlinách
Prunus serrulata Kanzan Prunus serrulata - višeň pilovitá, v. japonská, sakura
Původní druh tvoří stromy s odstávajícími, málo členitými větvemi a širokou, deštníkovitou korunou. Výška do 3 m. Listy opadavé, zašpičatělé a široce kopinaté, leskle zelené s pilovitým okrajem …
Prunus serrulata 'Amanogawa' - višeň pilovitá, sakura Prunus serrulata 'Amanogawa' - višeň pilovitá, sakura
Jaro v kvetoucích zahradách přichází s rozkvetlými japonskými třešněmi. Amanogawa je sloupovitého růstu s lehce narůžovělými plnými květy. Nepřidělávejte si práci se stříháním - okrouhlou korunu vám tato odrůda nikdy neudělá, naopak toho využijte a zkombinujte …
Prunus x subhirtella 'Autumnalis' - višeň chloupkatá (READERS DIGEST VÝBĚR) Prunus x subhirtella 'Autumnalis' - višeň chloupkatá
Tento opadavý malý strom ukazuje řídké květy od konce podzimu až do začátku jara. Na konci zimy ale nastává hlavní období květu, kdy se objeví bílé květy s nádechem do růžova. Listy jsou po vyrašení lehce bronzově zabarvené, v létě zelené a posléze žloutnou …
Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea' - višeň chloupkatá Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea' - višeň chloupkatá
Rod Prunus obsahuje přes 400 druhů dřevin, které kombinují užitečnost a krásu. Patří sem totiž jak třešně, slivoně, broskve či trnky, tak i okrasné třešně (sakury), kvetoucí slivoně, stálezelené bobkovišně atd …
Prunus serrulata - višeň pilovitá, sakura Prunus serrulata - višeň pilovitá, sakura
I když višně známe z našich oblastí spíše jako ovocnou dřevinu, ani mezidruhoví kříženci nám jistě nejsou zcela neznámí. Svou oprávněnou oblibu získaly zejména pro krásné a velmi proměnlivé květy, které jsou neklamným symbolem nástupu jara …
HomeDeco SMP a.s. | 25.04. 2008
Prunus tomentosa - višeň plstnatá Prunus tomentosa - višeň plstnatá
Višeň plstnatá patří do čeledi růžovitých (Rosaceae) a je známo více jak 10 různých kultivarů. Areál původního rozšíření byl v severním mírném pásu a sahal od severní části Číny až po střední a západní část Číny až po Himaláje …
Jaroslav Svoboda | 21.04. 2008