kolin: Mam na zahrade asi osmdesatilety jedlý kaštan, ktery mel nekolik let castecne zasypany kmen -asi tricet centimetru, a jelikoz delam tereni upravy, odhalil sem, ze z kmenu odpadava v miste zasypani kůra, a dřevo pod ni zacina trouchnivět asi do hloubky dvou centimetru. potrebuji radu, co s tim. strom je jinak v poradku, a dobre plodici. za typy na reseni tohoto problemu predem dekuji
Ota Beran: To dost záleží na tom jak to vypadá. Dřevo jedlého kaštanu není moc trvanlivé a tak se vám strom za špatnou péči odvděčil a předvedl vám to. Když je to jen lokální (a neohrozí to stabilitu stromu), tak bych vše odstranil až na zdravé dřevo, které by bylo vhodné ošetřit, aby nedošlo k dalšímu napadení. Pokud je postižení menší strom se s tím vyrovná, pokud je větší, tak to je začátek jeho konce, který ale může trvat dost dlouho. Pozor v konečné fázi to je dost nebezpečné. Pokud by strom svým pádem mohl způsobit nějakou velkou škodu, tak nedoporučuji čekat, až vám ho nějaký vítr shodí například na dům.
Ota Beran: Pokud to není kolem dokola kmene stromu, vezměte dláto a odstraňte všechno ztrouchnivělé až na zdravé dřevo a začistěte do hladka. Potom ránu zamažte nejlépe stromovým balzámem, který koupíte v každých zahradnických potřebách.

Povedlo se mi tímto způsobem vyhojit mnohé zdánlivě nezacelitelné rány, snad se to podaří i vám.

Ota Beran
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Odpověď uživatele wochozsky: Obecně myslím, že kaštan je možno řezat, podobně jako vlašský ořešák v září, ale jistě to nevím. Pokud Vám někdo neodpoví dřív, podívám se do odborné knihy, ( kterou mám na chalupě ) a napíšu Vám příští týden.
YOS: Jarda202 jak moc jsou Vaše stromy vzrostlé? Už Vám plodily? Zasadili jsme v Česku mladý stromek na chráněné místo a už přežil 2 zimy. letos pěkně kvetl. Je asi 2,5m vysoký. Ten bych si ještě troufla přesadit. Jestli bude mít nasazeno na plody můžu říct až koncem září. Ve Francii dozrávají koncem října. Kaštany-plody jsem několikrát zasadila do zahrady, ale vždy mi je sežrali myši nebo jiné zvíře. Stříhat se moc nemají, jen v listopadu suché a nemocné větve.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ascam: Já ho právě měla dva roky v květináči (vypěstován z kaštanu určeného ke konzumaci) a teď ho mám od podzimu v záhoně - zatím je to spíš keř než stromek, ale evidentně se mu tu líbí big_smile. Zajímalo by mě, zda je lepší ho nechat vícekmenný, nebo ho kuchnout na jeden kmínek - a kdy. Přesazen bude asi tento nebo příští podzim už na stálé místo, co máme na zahradě vybrané, jen musíme důkladně vyhubit jednu lísku, místo které má jít smile.
YOS: Ascam, jestli necháte keř nebo strom záleží jen na Vás. Keř je prý velice atraktivní. Já osobně jsem keř ještě  neviděla a  raději bych pod tímto stromem chodila. Nechala bych jen jeden hlavní kmen a na tom hlavním kmenu jen ty nejlepší boční větve. Ostatní boční větve hladce u kmene seříznout. Do koruny musí přijít hodně světla a sluníčka, jinak kaštany nedozrají.  Tento střih můžete udělat, až opadá listí, v listopadu-prosinci.  Má rád kyselou půdu a žije v symbióze s různými lesními plísněmi 'houbami', které jsou přítomny ve vrchní vrstvě v dubové nebo bukovém lese.  Na jednu rostlinku stačí 5 litrů této zeminy. Do vykopané jámy se rozhodí tak, aby byla v kontaktu s kořínky.  Vy však máte zahrádku v lese, tak to ani nebude potřeba. Pozor, potřebuje opravdu hoooodně místa, protože vyroste až 30m.
Editoval YOS (03.08. 2011 10:07:13)

jarda202:

YOS napsal(a):

Jarda202 jak moc jsou Vaše stromy vzrostlé? Už Vám plodily? Zasadili jsme v Česku mladý stromek na chráněné místo a už přežil 2 zimy. letos pěkně kvetl. Je asi 2,5m vysoký. Ten bych si ještě troufla přesadit. Jestli bude mít nasazeno na plody můžu říct až koncem září. Ve Francii dozrávají koncem října. Kaštany-plody jsem několikrát zasadila do zahrady, ale vždy mi je sežrali myši nebo jiné zvíře. Stříhat se moc nemají, jen v listopadu suché a nemocné větve.

Stromy jsou asi 10m vysoké, asi tak 60 let staré, plodí v podstatě každý rok . Letos ale kaštany nebudou, pomrzly v květu, 2. května.  Jsou to krásné stromy, ale stíní sousedovi. Bojím se, abych jim ořezáním neublížil

YOS: Jarda202, bohužel nemáte jinou možnost, pokud chcete vycházet se sousedem. Zkuste je ostříhat po opadu listí podle potřeby a uvidíte, kdo zvítězí. Možná Váš vztah k těmto stromům. Budu držet palce. HOOOOdně štěstí. wink Pokud nepřežijí, tak si řekněte: 'Všechno špatné je k něčemu dobré'. Stromům je už zasloužených 60let. Dejte prosím vědět jak to dopadlo, ať se i ostatní mohou poučit. Děkuji.