Garten.cz (Zahrada-cs.com): Přeji dobý den. Před 14 dny jsem, koupil tuto phalu, podklad květů je bílý a okraje jsou jasně modré. Při podrobnější prohlídce doma jsem zjistil, že květní stonek je cca 5 cm odspodu naříznutý a v tomto řezu je tmavě modré barvivo. Zajímá mě jestli tato phala při příštím kvetení bude opět modrá, nebo jestli se bude muset opět provést tento zákrok. V případě umělého přibarvení, jaké barvivo použít. Předem děkuji za odpověď. JK
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, ano, tento Phalaenopsis jsem již také viděl a při pohledu na něj mi naskákala husí kůže... Ihned mi bylo jasné, že se jedná opět o jeden z výtvorů "několika chytrých hlav z Holandska". Ani jsem neměl chuť blíže studovat, zda je tohoto nepřirozeného zbarvení dosaženo zálivkou nebo jakkoliv jinak. Takže děkuji za objasnění, jak je to provedeno. Pokud se budou vytvářet nové květní výhony ze stonku s implantátem modrého barviva a toto se bude ještě uvolňovat, tak květy mohou být zbarveny stejně. Pokud se od středu vytvoří nový květní výhon, květy budou bílé. Jaké barvivo, které lze takto voperovat do stonku, použít, to opravdu nevím. Půjde možná o nějaký nový převratný patentovaný vynález. Naposledy jsem takto přibarvoval sněženky inkoustem na základní škole v rámci laboratorních prací smile. Jak vidno z mého příspěvku, domnívám se, že flóra je tak bohatá na barvy od přírody, že podobné manipulace s rostlinami považuji tak trochu za zvrhlost. Ale je to můj názor, pokud někoho uráží, předem se omlouvám. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Marie Fárová: Modrý phalaenopsis  zas taková rarita není. Dováží se z Holandska a modré by mělo být i druhé kvetení. Pak už jsou nutné speciální granule taky dovoz z NL. Já jsem neodolala a koupila ho na výstavě orchidejív březnu. Dnes už bych ho nekoupila, nějak mi mezi ostatními neladí.
cz
Phalaenopsis modrý - květ
Phalaenopsis modrý - květ
cz
Phalaenopsis modrý (výstava orchidejí Metropol ČB 25.3.2011)
Phalaenopsis modrý (výstava orchidejí Metropol ČB 25.3.2011)
zviratkova: V současnosti se setkáváme s novinkou – modrou orchidejí rodu Phalaenopsis. Dostává se k našim pultům pod názvem Blue Mystique.

Ve skutečnosti není tato modrá barva dána šlechtěním, křížením či zásahem přírody, není nový hybrid, ale byla vynalezena po mnoha letech zkoumání v lednu 2011 firmou z USA na Floridě, zabývající se orchidejemi a broméliemi. 

Ne každý tuší, že modrá barva je způsobena injekčním vstříknutím speciálního přírodního a nezávadného barviva do květního stonku před otevřením květních pupenů. Výrobci to označují exkluzivní patentovanou technologií, kdy přetvářejí tradiční bílé orchideje na nádherně modré. Odstíny jsou přiřazovány k barvám moře Havaje nebo levandulové modři. Bohužel většinou po prvním odkvětu barvivo zcela vymizí a při dalším kvetení je barva květů většinou bílá.  Barvivo je pro květinu nepřirozená látka, kterou ze svého těla odfiltruje.

Komu se modrá barva líbí a snaží se po odkvětu o znovu nabarvení pomocí inkoustu, modrého potravinářského barviva, modré skalice a dalších barviv, je zklamán výsledkem, jelikož je větší pravděpodobnost obarvení listů do modrého odstínu a poškození rostliny, než barevnosti květů. Speciální barvu výrobce není možné na trhu sehnat.

V Americe pod tlakem nespokojených zákazníků je povinné na modré Phalaenopsisy uvádět upozornění, že je rostlina uměle obarvena a že po odkvětu barvivo nebude již rostlina obsahovat. V ČR bohužel toto není většinou uváděno, proto může být řada zákazníků zklamaná, hlavně především kvůli její vysoké pořizovací ceně, která je několikanásobná oproti nebarveným druhům.

Bohužel při oblíbenosti modré barvy nezbývá nic jiného, než sehnání jiného druhu orchideje, která má modrou barvu přirozenou, není to sice tak běžné a odstíny nebudou takto výrazně tyrkysové, ale příroda se postarala i o pár druhů, které jsou takto obdařeny. U Phalaenopsisů je jedinou možností docílení modré barvy křížení s rodem Doritis, kdy poté vzniká malokvětá nevýrazně modrá - nafialovělá odrůda. Jakmile má Phalaenopsis velké sytě modré květy, je jisté její obarvení.
Marie Fárová: Loni jsem na výstavě orchidejí taky modrou koupila, bylo mi řečeno, že modrá bude i při druhém kvetení. Nebyla a já jsem byla docela ráda, rychle jsem vystřízlivěla, ona ta modrá mezi ostatními působila nepřirozeně. Aby byl phal stále modrý, je třeba kupovat speciální granule, dovážené z Holandska (říkali odborníci smile )
Další informace v článcích o rostlinách
Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený (READERS DIGEST VÝBĚR) Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený
Epifytní orchidej se širokými jazykovitými listy. Obloukovitě zahnuté stvoly dlouhé až 75 cm nesou až 15 květů, které vydrží velmi dlouho. Jsou zářivě bílé, pysk má žluté okraje a v ústí květu jsou červené skvrnky. Choulostivý …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Abyste se mohli těšit na exotické květy, nemusíte hned cestovat do tropů. Orchideje vysazené v nádobách, především nejméně náročný můrovec (Phalaenopsis), patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Květy jako motýli Orchideje rodu Phalaenopsis, známé i pod českým názvem můrovec, spojují dlouhou dobu kvetení a exotický vzhled s překvapivě malými nároky na péči …
Phalaenopsis (orchidej) Phalaenopsis
Tyto orchideje jsou u pěstitelů velmi oblíbené a jsou snad nejčastěji pěstovanými druhy v bytech. Řezané květy často zdobí svatební kytice a výzdobu. Kolem šedesáti druhů patřících do tohoto rodu pochází z tropických deštných pralesů Asie, areál rozšíření …
Computer Press, a.s. | 15.01. 2008