blankajaro: Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti s přezimováním rostliny Nandina - nebeský bambus venku? Četla jsem že je mrazuvzdorná, ale spíš v mírnějších oblastech; jsme 500mnm vysoko a zimy jsou tu někdy dlouhé a drsné, dost tu fouká. Díky

Edit: Příspěvky jsem prošla, ale dost se liší v údajích o zimuvzdornosti, proto mě zajímaly přímé zkušenosti s pěstováním.
Docela mě mrzí, že mě v zahradnictví ujišťovali, že tahle rostlina vydrží i velký mráz. Bohužel jsou stále zahradníci, kteří chtějí hlavně prodat. Je to zahradnictví před Benešovem, směr od Prahy.
Editoval blankajaro (31.08. 2010 11:15:36)
janko39: Nandina domestica je keř z čeledi Berberidaceae - Dřišťálovité - nemá tedy s bambusy nic společného. Podle různých odkazů na internetu není příliš zimovzdorná - dá se použít především jako pokojová bonsai, ale i jako léčivka - má léčivé účinky v několika oblastech. Stačí napsat do vyhledávače(na Seznamu, nebo na Centrum) slovo nandina, kliknout na Hledej a objeví se několik odkazů. Stačí je projít a vybrat si. Na je spousta fotografií. Umístění venku bych neriskoval - vzhledem k relativní vzácnosti a ceně.
LenkaA: Nandiny  vysazuju do zahrad teprve třetín rokem. Půdu dávám výživnou ( zahradnický substrát). Na kapkové závlaze prosperují výborně , nebo tam kde pečlivě zalévají. Prostě ráda přez léto přischne. Zimy i v nížině snáší těžce - musíte ji odpustit zahnědlé listy aspoň do dubna , ale pak je to "karneval". Obroste zářivě červeně. Zima 2010 je těžce prověřila a přežily jen ty dostatečně zalité na podzim. Nad 300 m.n.m si je zakažte a v mrazových kotlinách taky.
YOS: Dřišťál nandina - Nandina domestica
Tyto dva exempláře sleduji v Holandsku a daří se jim dobře. Musí mít chráněné místo před studenými větry, průvany a jak píše paní LenkaA před zamrzutím půdy prolít vodou. Na sluníčku keř krásně září. Je velkým poutačem pro zrak. Je pravda že je drahý. V NL 60cm  vysoký keřík stojí 30 €. Jestliže se očekávají  mrazy  -10°C, zakryla bych ho starým kabátem nebo dekou na dobu nejnutnější.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Dřišťál nandina (Nandina domestica)
Dřišťál nandina (Nandina domestica)
cz
Dřišťál nandina - červenec květ (Nandina domestica)
Dřišťál nandina - červenec květ (Nandina domestica)
cz
Dřišťál Nandina - plody a listy s podzimním vybarvením (Nandina domestica)
Dřišťál Nandina - plody a listy s podzimním vybarvením (Nandina domestica)