Ing. Miloš Krump: Delosperma - Delosperma basuticum
Delosperma x Gold Nugget
Čeleď: Aizoaceae

Místo: Botanická zahrada Praha Troja

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Delosperma 'Gold Nugget' (Delosperma basuticum)
Delosperma 'Gold Nugget' (Delosperma basuticum)
facebook: Dobrý den.
Chtěl jsem poprosit o upřesnění ohledně Delosperma congestum, již jste přidal na fórum. Dejte prosím druhové jméno "congestum" a "basuticum" do uvozovek. Je to často zaměňováno. Delosperma congestum je bíle kvetoucí keříček a Delosperma basuticum je fialově kvetoucí druh, podobný spíše Delosperma cooperi.
´Gold Nugget´je specifická selekce této rostliny. Momentálně má tato rostlina nepohodlné jméno Malotigena frantiskae -niederlovae.
Její zařazení mezi Delospermy vzniklo kdysi z nouze a nevědomosti lidí, kteří ji získali v přírodě. Delosperma má 5 přihrádek v tobolce. Tato rostlina jich má variabilní počet,ale většinou více. Minimum je 5, maximum 9- tedy alespoň moje rostliny se takto chovají. I vzrůstem se vlastně nepodobá žádné jiné Delospermě,ale stavba tobolky je pochopitelně rozhodující.

S poděkováním a pozdravem Marek Chaloupka

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
YOS: Marku Chaloupko - omlouvám se Vám za můj nepěkný příspěvek. Dělám to nerada, ale pořádek musí být.

Krumpold  - já bych nic neopravovala. Podle mne i podle BioLib je to dobře. A to nepohodlné jméno nikde neexistuje jen na stránce zahradnictví Chaloupka a iSpot. Četla jsem anglickou diskusi od jednoho Čecha 'Great Moravian', asi bych to přeložila 'Velký Moravák'. Překládala jsem si to přes google a pochopila jsem, že přejmenovat nuggetoidy na to nepohodlné jméno byl nápad nějakého Josefa Niederle. (nuggetoidy nevím co přesně je, snad nějaké kultivary kosmatců rodu Delosperma)   Konec konců je v tom takový zmatek, že se v tom těžko i ..... vyzná. Udělejte si zkoušku - naťukejte do google a vyhledejte obrázky Delosperma congestum - co vidíte? Jen a jen žluté květy, tedy žádné bílé. Bílé jsou značeny buď 'Alba' nebo 'White Nugget' (možná mysleli tyto nugget...). Ostatně v článku tohoto webu jsou také žluté květy. Žádné bílé jak píše pan Marek Chaloupka. Stejně tak Delosperma basuticum má bílé a né fialové. Fialově kvete Delosperma cooperi. Pana Chaloupky bych se chtěla zeptat co znamená jméno v uvozovkách, např. ''congestum''?

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Delosperma sutherlandii - delosperma Delosperma sutherlandii - delosperma
Delosperma je nádherně kvetoucí skalková rostlina pocházející z Jižní Afriky. Na jaře raší tučné, třpytivé listy, kterým na sluníčku zčervenají konce a od června se objevuje množství širokých, sedmikráskám podobných květů svítivě růžové až růžově …
Delosperma congestum - kosmatec Delosperma congestum - kosmatec
Výška: 5 cm Květ: žlutý, V. - VIII. Jedna z nejprodávánějších skalniček na výstavách květin. Kdo ji uvidí, neodolá. Patří mezi tučnolisté byliny z čeledi Mesemryanthemaceae. Vytváří světle zelené trsy, které jsou přímo pokryty svítivě žlutými květy …
Delosperma cooperi - kosmatec Delosperma cooperi - kosmatec
Výška: 10 cm Květ: červeno- fialový, V. - VIII. Velmi atraktivní skalnička pro výraznou barvu a dlouhou dobu květu. Prospívá na slunečném stanovišti, v sušší hlinito- písčité zemině. Vhodná je i drenáž …
Delosperma nubigenum - kosmatec Delosperma nubigenum - kosmatec
Výška: 5 cm Květ: svítivě žlutý, V. - VI. Jeden z nejoodolnějších druhů, který vyniká silným kobercovým vzrůstem a proto je vhodný jako půdopokryvná rostlina nebo k výsadbě do skalek mezi kameny,kde vytváří pěkné převisy …
Delosperma cooperi - kosmatec Delosperma cooperi - kosmatec
čeleď: Mesembryanthemaceae výška: 5-10 cm doba květu: V.- VIII. barva květu: světle fialová tvar: plazivý …
Zahradnictví flos | 22.11. 2010