tulipánek: Srdcovka - (Dicentra) už v záhonu nevypadá hezky, co s ní? Dočetla jsem se, že by měla v létě zatahovat, je konec července a na našem záhonu jen nehezky straší její suché výhony. Je vhodné jí sestříhat? Nebo doporučujete vysadit vedle Srdcovky nějakou rostlinu, aby tuto odkvétající  zakryla?
Editoval tulipánek (30.07. 2013 07:59:16)
YOS: Před lety jsem jí ostříhala a přišla jsem o ni. Je  velice citlivá i na doteky. Koncem července by po ní nemělo být ani dechu ani slechu. Prázdné místo prý zaplní na jaře kolem srdcovky poházet semínka šater zední - nevěstin závoj, který zakryje odumírající srdcovku a pak zaplní prázdné místo po ní.  Vyvíjí se dost pozdě, tak že je dobrý na vystřídání. Nevěstin závoj je jednoletá rostlinka, která se sama vysemeňuje. Zkuste si příští rok vzpomenout na něžné, bílé nebo růžové drobounké květy šateru. Koupit semínka a uvidíte. Třeba za rok napíšete, že to byl dobrý nápad srdcovku kombinovat se šaterem.

Všechno jde tak, jak má jít.
misoska: Tulipánku, klidně stříhej. Na konci července klidně bez problémů... ale je fakt, že nechce moc pohybu kolem sebe a hlavně v jejím okolí - nekopat, neokopávat... Od té doby, co se tím řídím, je každým rokem hezčí a hezčí, větší a větší. Počkám až  polehnou listy, ustřihnu je - minulý týden:). A v jejím okolí opatrně sázecím kolíkem nasázím zvlášť pro tento případ ponechané aksamitníky. Mám je v malých sadbovačcích, takže nemusím dělat velké dírky. Zasadím, zaleju a ony se krásně rozrostou a kvetou do zámrazu. Na podzim vytrhám. Posbírám semínka a znova příštím rokem zaseju. Hlavně srdcovku na zimu přikryji chvojím a chvojí sundám až po posledních mrazících, když už srdcovka raší skrz něsmile. Je háklivá na jarní pozdní mrazík. Přejí úspěchy v pěstovánísmile
tulipánek: Děkuji, srdcovku jsem již zastřihla, tak snad nám na jaře vyraší. Plánujeme trvalkový záhon přebudovat, takže dle Vaší rady tedy s ní raději nebudeme hýbat. Ale máme tam např. hosty na sluníčku, což jim moc nesvědčí... Vymýšlíme nové osázení, co jak k sobě umístit a tak..Nakupujeme nové rostliny a keře a při plánování se nám už začíná kouřit z hlavy :-)
bresticova: Srdcovku strihám, lebo čiastočne jej výhony zoschnú, no niektoré zostanú zelené. Je to škaredé. Hlboké okopávanie nemá srdcovka rada, lebo má plytko uložené dužinaté korene. Ale ak chcete prebudovať záhon, tak aj v tomto čase je vhodné obdobie. So srdcovkou mám dobré skúsenosti s presádzaním do 15.9.
Další informace v článcích o rostlinách
Dicentra spectabilis 'Alba' - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis 'Alba' - srdcovka nádherná
Výška: 60 - 80 cm Květ: čistě bílý, V. Odrůda s netradičním čistě bílým květem. Srdcovka pochází z východní Asie (Sibiř až Japonsko). Vytváří pěkné keříčky o šířce 40 - 60 cm a výšce 60 - 80 cm. Listy svěže zelené, působí vzdušným dojmem …
Srdcovka - Dicentra spectabilis Dicentra spectabilis LEM. - srdcovka
Tato středně vysoká rostlina, u nás známá především z venkovských zahrádek, pochází z východní Asie. Má velmi křehké, dužnaté lodyhy s dvakrát až třikrát dělenými šedozelenými listy. Jemné, vzdušné keříky bývají 60 až 80 cm vysoké. Kvete v květnu …
Architektura zahrady | 28.01. 2002
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Trvalky se stále více udomácňují v nejrůznějších zahradách. Nenápadní průkopníci, rostliny pro exponovaná stanoviště do stínu a na slunečný úpal, otevřeli posléze cestu pro širokou škálu druhů. Naštěstí postupně ubývají strohé zahrady s jednolitým …
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Každým rokem se znovu objevují neobyčejně tvarované květy srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis). Je to krásný pozdrav jara – srdíčka na tenkém poutku zavěšená na ohnuté lodyze. Rostlina hned po odkvětu začne žloutnout a zatahovat. Místo, kde roste, si raději …
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná (READERS DIGEST VÝBĚR) Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Oblíbená rostlina venkovských zahrádek, která ale působí stejně elegantně v jakémkoli místě díky atraktivně děleným světle zeleným listům. Duté skloněné lodyhy nesou spoustu růžových „srdíček“ s bílou špičkou. Bujně rostoucí kultivar ‘Alba’ …
Dicentra 'Luxuriant' - srdcovka (READERS DIGEST VÝBĚR) Dicentra 'Luxuriant' - srdcovka
Nad ostrůvky bohatě členěných svěže zelených listů vyčnívají hrozny červených srdčitých květů. Období květu končí až na začátku léta. Mrazuvzdorná …