lenule: Neopadavé keře do živého plotu
Dobrý den, pořebovala bych poradit s tím, jaké zvolit keře ke plotu. Bohužel nemáme na ně příliš mnoho místa, proto potřebuji keře ne moc rozložité (rostoucí spíše do výšky, než šířky). Plot je dlouhý cca 10m. Keře nemusi tvořit celistvou neprostupnou stěnu. Výška také jakákoliv. Preferuji neopadavé keře (můžou být i kvetoucí smile ) a ne moc jedovaté.
Velice děkuji za radu.
Vladimír Vytásek: Nejlepší keře neopadavé listnaté a které se dobře tvarují je zimostráz (Buxus) lidově nazývaný krušpánek. Většina dalších keřů listnatých potřebují teplejší zimu než jaká je v našich podmínkách.  Když jsou mírné zimy i ptačí zob je celou zimu olistěný. Jehličnany jsou více náročné na prostor. Jedinou nevýhodou zimostrázu je že roste velmi pomalu.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Jan Kolman: Velmi vhodná je hlohyně šarlatová - Pyracantha coccinea, kterou je možno podle potřeby i zastřihovat. Kvete bíle, po dozrání, podle odrůdy, má červené nebo žluté malvičky, které jsou nejedovaté. Není sice zcela stálezelená, ale výměna listů probíhá postupně na jaře, takže prakticky nikdy není bez listů.
Má dvě nevýhody :  pichlavost. Vytváří opravdu neprostupné živé stěny. Druhou, ne vždy se vyskytující vadou, je možnost napadení houbovými chrorobami - strupovitostí a černěmi. Proti těmto chorobám je vhodné preventivně stříkat fungicidními přípravky.
genicka: Já bych doporučila bobkovišeň, ptačí zob, ale třeba i brslen. Kdyby se dal různě panašovaný brslen bude to moc hezké. Pozor na výběr, je jich hodně druhů, nevzít si nějaký poléhavý :-) Na místo nenáročné jsou třeba buky. V zimě mají suché listy, takže úplně průhledný ten živý plot není. Buk dobře snáší řez a do potřebné výšky se dostane rychle.
cz
Živý plot z buků
Živý plot z buků
Ambra13: Dobrý den,
také právě vybírám keře do živého plotu cca 18m dlouhého. Ráda bych zvolila listnaté keře, nejlépe na zimu neopadavé. Konečná výška plotu tak 1 - 1,5m, neměl by zabírat moc místa do šířky. Jinak je to v nižší nadmořské výšce, směr od jihu na sever, plot bude chráněný ze severozápadu domem, ale často u nás fouká.
Z toho co jsem kde vyčetla se mi nejvíce zamlouvá buxus, brslen, případně ptačí zob, jelikož se asi nejlépe dají udržovat v požadované šířce. U buxusu se trochu bojím toho, že pomalu roste a někde píší, že hůř snaší zimní a jarní slunce - stíněn by byl až v pozdním odpoledni. Brsleny se mi líbí asi nejvíce, ale většinou je u nich uváděno, že jsou poléhavé, případně popínavé. Máte zkušenosti s jejich pěstováním jako úhledný metrový keřík? Případně mě ještě napadlo, udělat nějakou konstrukci, ke které by se dal vyvázat, ale zatím mě nic konkrétního nenapadlo. No ptačí zob je taková klasika, jelikož jsem ho měla celé dětství před panelákem, ta po něm zrovna dvakrát netoužím, ale pravda je, že už je tam 30 let pořád stejný, každý rok stejně ostříhaný a prakticky nezničitelný. Nevím, jestli by se případně tyto nedali zkombinovat, např. ptačí zob vysadit na stranu směrem do ulice a před to mírně předsadit brsleny, ale nevím, jak by se to sneslo, jestli by jeden neutlačoval druhý? Nemáte nějaké zkušenosti, nápady? Případně jaký brslen(brsleny) by se nejlépe hodil jako vyší keříky?
Díky moc Bára
YOS: Z opadavých keřů je výběr mnohem větší než ze stále zelených. Je to Vaše podmínka? Posílám nějaké foto.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Růže, živý plot (Rosa)
Růže, živý plot (Rosa)
cz
Tavolník nízký, živý plot - červenec (Spiraea x bumalda)
Tavolník nízký, živý plot - červenec (Spiraea x bumalda)
cz
Tavolník vanhoutteův, živý plot (Spiraea vanhouttei)
Tavolník vanhoutteův, živý plot (Spiraea vanhouttei)
cz
Třezalka rozkladitá - živý plot (Hypericum patulum)
Třezalka rozkladitá - živý plot (Hypericum patulum)
cz
Zlatice - živý plot (Forsythia)
Zlatice - živý plot (Forsythia)