Vladimír Vytásek: Mahonie cesmínolistá - Mahonia aquifolium
Vytrvalý keř z čeledi dřišťálovitých (Berberidaceae). Původní v Severní Americe u nás často pěstován v zahradách. K léčení se užívají plody,kůra kořene a listy. Odvar z kůry v denní dávce 3 až 9 gramů,nebo lihová tinktura v množství 0,5 až 2 ml- pomáhají při bolestech břicha,průjmu, zácpě, pálení žáhy, zánětu spojivek,horečce a dalších nemocech z přebytku horkosti dle TČM, které se projevují suchem v ústech,suchou kůží.  Při vnějším použití léčí akné a ekzémy, účinek se dá zvýšit v kombinaci s kořenem lopuchu.
Listy v oleji- dezinfekce odřenin a při zánětu pochvy.
Plody obsahují vitamím C, podporují krvetvorbu, sušením se odstraňuje velmi mírně jedovatý berberin. Vařením plodů indiáni v USA vyráběli velmi chutné želé. U nás je tato léčivka zatím neznámá.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Každý se může dočíst, že tato rostlina je celá jedovatá díky alkaloidům berberin a magnoflorin. Plody ho obsahují jen O,05% a v miniaturních dávkách je berberin prospěšně účinná látka. Syrové plody pojídám už několik let. Zralé jsou celkem chutné. Samozřejmě si jen zobnu tak maximálně 5 kousků. Kolik se může nevím.  Letos jsem si je nasušila a budu je přidávat do čaje. Pokud mi budou dělat dobře, otrhám ptáčkům všechny plody co na zahradě mám big_smile.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Mahonie cesmínolistá, květ (Mahonia aquifolium)
Mahonie cesmínolistá, květ (Mahonia aquifolium)
cz
Mahonie cesmínolistá, plody (Mahonia aquifolium)
Mahonie cesmínolistá, plody (Mahonia aquifolium)