Garten.cz (Zahrada-cs.com): Mám u domu osázený tarásek, ale jeho konec je skrytý za domem ve stínu. A v tom je právě problém. Hlína tam je těžší, vlhčí, sluníčko tam příjde ráno tak na hodinu a večer totéž. Co za skalničky, rostlinky tam, nasázet, aby i ten konec hezky vypadal, eventuelně kvetl? Děkuji J.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
janko39: Vhodných stínomilných trvalek je mnoho druhů.Doporučuji knihu "Stínomilné trvalky" -  autor Pavel Sekerka, vydalo nakladatelství GRADA v roce 2003. Je tam popsáno asi 200 trvalek vhodných do stínu,jejich nároky,množení a spousta jiných zajímavých věcí,včetně 112 barevných fotografií.
  Záleží na tom,jak je Vaše plocha velká,je-li Vámi a příchozími více navštěvovaná ( lidově řečeno : je-li na ráně ),nebo jestli je to část spíše "zastrčená" kterou jen nechcete nechat ladem.Jen tak "z hlavy" Vám mohu doporučit bohyšky(Hosta), kapradiny, čemeřice (Helleborus), plicníky (Pulmonaria), některé lomikameny (Saxifraga), kopytník(Asarum).Naopak nedoporučuji konvalinky(Convallaria) - jsou sice pěkné na pohled,libovonné,ale těžko je pak udržíte v rozumných mezích - jsou velice agresivní a dokážou se svými výhonky dostat i pod kameny a zaplevelí Vám celý záhon. Totéž platí o barvínku (Vinca minor). Tyto dvě rostliny snad jedině někam na okraj zahrady,kde jejich životaschopnost nevadí a mohou být i náhradou trávníku,který jinak ve stínu živoří.
cz
Asarum (Kopytnk)
Asarum (Kopytnk)
Gwenaa: Dobrý den, Janko! Našla jsem si tuto starší diskuzi, protože se jedná o pro mě aktuální téma. Právě jsem si založila nevelkou suchou zídku (výška cca 50 cm, délka cca 3x3 m), těsně přiléhající k zděnému tarásku (viz foto). Sluníčka je tam pomálu (SV orientace). Vzhledem k tomu, že se v okolí pohybují malé děti (viz pískoviště), ráda bych, aby tam rostlo něco skonzumovatelného nebo přinejmenším nejedovatého. V těsném okolí mám už borůvku (v rohu zídky), převislou moruši, muchovník a měsíční jahody (nic z toho již není na fotu vidět). Za tipy budu moc vděčná! :-)
cz
Suchá zídka ve dvorku vesnického domku
Suchá zídka ve dvorku vesnického domku
Marvella: Dobrý den, a co japonské sasanky, rozchodníky, bohyšky - těch je spoustu druhů( jsou již v předešlém emailu zmiňované), azalky, rododendron, bergenie, různé cibuloviny na jaře a v časném létě, hortenzie. Rostou i kvetou mi na takovém místě i denivky.Já mám záhony osázené opravdu hustě, abych nemusela moc hlídat plevel. Záleží tedy na Vás co se Vám líbí. A chce to také trošku experimentovat, jak se tam kytičkám bude dařit. Marcela
Další informace v článcích o rostlinách
Skalničky Skalničky
Není nutné mít tradiční skalku, abyste se mohli těšit ze skalniček. Tyto pestré rostlinky se skvěle hodí i do květináčů, okenních truhlíků a vyvýšených záhonů moderních zahrad. Právě tam vyniknou například modré hořce, huňaté polštáře lomikamenů …
Euromedia Group k.s. | 01.03. 2011
Skalničky: Levisie květnatá Skalničky
Přesto, že založení skalky patří mezi nejtěžší úkony v zahradě alespoň z hlediska správného založení a výběru rostlin, skalničky jako takové patří mezi nenáročné rostliny na pěstování …
Skalky & skalničky Skalky a skalničky
Plánování skalky, různé typy skalek a jejich umístění, použité horniny, suché zídky, výsadba, přehled nejkrásnějších skalniček, péče o rostliny, zalévání, hnojení, množení, řez a střih, ochrana rostlin …
Rebo Productions CZ | 03.12. 2008
Skalky a skalničky - Abeceda české zahrady Skalky a skalničky - Abeceda české zahrady
Kouzlu skalniček lze snadno podlehnout, vždyť kdo by si nezamiloval ty drobné kvetoucí pozdravy hor celého světa? Společnou vlastností všech skalničkářů je láska k pěstovaným rostlinám, k horám a přírodě vůbec …
Computer Press, a.s. | 18.01. 2006