Eva N E: Živočichové  - podzim 2013
Místo: Libanon

Protože v tomto období toho venku moc nekvete, fotím i živočichy do mé mapy živočichů.
Věřili byste, že už mám přes 40 druhů můr? smile
Dnes bych vám chtěla představit jednoho z opravdu jedovatých živočichů, štíra judejského. Tento štír je nebezpečný i pro člověka. Bohužel, fotografie nejsou moc ostré. Tento štír je velice rychlý. Přiznám se, že jsem ho fotila a ruce se mi třásly. Neodvážila jsem se přiblížit moc blízko. Možná jsem padavka, ale takový nadšenec, abych se nechala bodnout kvůli fotografii, to opravdu nejsem.

A ještě tu mám nějaké cvrčky. Některé jsem dokázala určit, jiné ne. Možná jsou to jen 2 druhy, dospělí a nedospělí cvrčci . Mohl by mi někdo poradit?
cz
Cvrček - nevím druh
Cvrček - nevím druh
cz
Cvrček č 2 - nevím druh
Cvrček č 2 - nevím druh
cz
Cvrček domácí (Acheta domestica)
Cvrček domácí (Acheta domestica)
cz
Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)
Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)
cz
Štír judejský - s uloveným cvrčkem (Hottentotta judaicus)
Štír judejský - s uloveným cvrčkem (Hottentotta judaicus)
cz
Štír judejský - svlékající kůži (Hottentotta judaicus)
Štír judejský - svlékající kůži (Hottentotta judaicus)
YOS: Evi, moc krásné!!! Ve Francii jsem také jednoho viděla a vím jak je rychlý, spěchá to tmy. To, že se vám podařilo vyfotit cvrčka a pak štíra s cvrčkem je unikátní záběr. Ti štíři jsou tak malí, ale tak nebezpeční. měří asi 4cm.  Ten Váš možná 6cm.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Štír, Francie (Euscorpius sp)
Štír, Francie (Euscorpius sp)
Eva N E: Úlovek z dnešního výšlapu.

Chameleon obecný - Chamaeleo chamaelon
Místo : Libanon

Chameleon obecný je jediný druh , který žije v Evropě. Vyskytuje se v okolí Středozemního moře , v Evropě, Africe i Asii.
Je až 40 cm dlouhý - samice je větší než samec. Může být zbarven v různých odstínech zelené , hnědé, šedobílé a černé barvy. Na těle jsou světlejší pruhy a nepravidelné tmavé skvrny. Žije od pobřeží až po nadmořskou výšku přes 1800 m. Množí se kožovitými vejci, pro které vyhrabe v půdě 10 - 20 cm dlouhou noru.

Můj chameleon je nejspíš samec, odhadem 30 cm dlouhý, (samice má prý silnější ocas - tento má ocas hubený) bohužel invalida. Chybí mu pravá zadní noha a i ocas má nejspíš pochroumaný , není chápavý ale jakoby ztuhlý. Ale nejspíš se se svým hendikepem naučil žít, protože je to viditelně staré zranění.
V každém případě to není žádný krasavec wink
Editoval Eva N E (12.11. 2013 22:12:02)
cz
Chameleon obecný (Chamaeleo chamaeleon)
cz
cz
YOS: Chudáček malý. Určitě má  'pátou nohu' vpořádku, proto se mu lépe žije. Otázka je, zda mu samičky neutečou, zda je stačí jen 3 nohama udržet?

YOS: Evi, v Jevišovicích na stavbě nás navštívila ještěrka slepýš. Znala jsem ho jen z vybraných slov - slepýš, pyl, kopyto, klopýtat...

cz
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Slepýš křehký (Anguis fragilis)
Eva N E: Za mého dětství jsme mívali na zahradě spoustu slepýšů. Ale už dávno jsem žádného neviděla . Myslím, že dneska je už poměrně vzácný.

Já přidávám 2 obrázky letošní poslední generace živočichů z Libanonu. Chudinky, jestlipak zimu vůbec přežijí ? Ale gekoni a žáby si asi žádné tukové zásoby na zimu nedělají. Jen si někam zalezou a přečkají zimu. Ještě nedávno bylo venku žáby slyšet. Ale ať jsem hledala sebevíc, kromě tohohle mrňouska jsem žádnou jinou nenašla.
A tenhle malý gekonek se zrovna svléká. Spadl mi na rameno ze stropu. Asi za to může ta odlupující se kůže, že se tam neudržel. Nebo je už na něj zima a je neobratný. Dala jsem si ho na dlaň a byl studený jako kousek ledu.

Může mi někdo poradit, o který druh skokana se jedná? Skokan skřehotavý nebo hnědý?
Editoval Eva N E (20.11. 2013 14:06:05)
cz
Gekon turecký (Hemidactylus turcicus)
Gekon turecký (Hemidactylus turcicus)
cz
Skokánek
Skokánek
Eva N E: Koukám, že poslední dobou dávám většinou jen živočichy. Nedávno jsem se vypravila k moři, omrknout, jestli tam něco kvete. Dnes je sice už 3. prosince, ale oproti jiným rokům letos vůbec neprší. Od května pršelo asi jen 3x někdy koncem října, jen tak že se spláchl prach. Takže je vše suché a vyprahlé. Proto jsem vyfotila aspoň nějaké živočichy. Tentokrát mořské.

Pachygrapsus marmoratus - mořský krab

syn. Cancer marmoratus ; Cancer femoralis ; Grapsus varius ; Grapsus savignyi
Čeleď : Grapsidae
Místo : Libanon - Raouche

Tento krab žije v Libanonu na skalách omývaných mořem ve velkém množství. Ale když jsem je viděla minulý týden, bylo ve vodě spousta krabů mrtvých. Ale i živých. Nevím, jestli umřeli normálně věkem, nebo byli otrávení. Mrtví byli jen velcí.
Vyfotila jsem i mrtvého, takže už nemá oči a klepeto má vykloubené, ale zase jsem ho mohla vzít zblízka. Podle břišní strany se jedná o samce. Pohlaví živého nevím.
cz
Mořský krab (Pachygrapsus marmoratus)
Mořský krab (Pachygrapsus marmoratus)
cz
Mořský krab - břišní strana - samec mrtvý (Pachygrapsus marmoratus)
Mořský krab - břišní strana - samec mrtvý (Pachygrapsus marmoratus)
cz
Mořský krab - samec mrtvý (Pachygrapsus marmoratus)
Mořský krab - samec mrtvý (Pachygrapsus marmoratus)