facebook: Dotaz MB: Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Snažím se pěstovat bylinky za oknem, ale každý rok se mi něco nepovede. Letos jsem si je vykopala od rodičů ze zahrádky a tak mi pěkně rostly, skoro prales jsem tam měla. Ale nastala zima a já nevím, co s nimi. Ostříhala jsem je a ted nevím, zda je dát za dveře bytu, do sklepa nebo nechat na okně, tedy spíš za oknem. Ráda bych, kdyby mi konečně tu zimu přežily. Mám tam vysazené - pažitku, mátu, medunku, rozmarýn, oregáno, majoránku.

Odpověď JM:  Pažitku několikrát ořezat, zesláblou uložit venku, během roku se v pěkné zemi vzpamatuje. Rozmarýn má jakousi šanci v chladnějších místnostech, když dodržíte úměru mezi teplotou, světlem a zálivkou. Celkem dobře roste za oknem Smil italský, jednoletá rukola, čínská hořčice Mizuna, řeřicha. Ostatní opravdu časem zahubí nedostatek světla.Obyčejná majoránka se u nás pěstuje jako letnička. Zbytek je lépe nechat na záhoně. Vím ze zkušenosti, že tyto siličnaté bylinky mají přes zimu slabší aroma. Lepší je nasušit si přes léto zásobu. Na internetu určitě najdete recepty na oblíbené bylinné sirupy. Známí kuchaři si nakládají rozmarýn, tymián a dobromysl do kvalitního oleje a užívají ho celoročně. Zmrazit se dá bazalkové a petrželkové pesto. Stevie má budoucnost, jen se špatně vypěstuje ze semen. Klíčící rostlinky jsou choulostivé, snadno podlehnou mykozám, padají nebo vůbec nevyklíčí. Nakupujeme mladé rostliny k dopěstování, lze je pak úspěšně řízkovat jako muškáty.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Vladimír Vytásek: MB Rozmarýn se dá snadno pěstovat, potřebuje kořen v suchu a nať ve vlhku , na přezimování je nejlepší místnost s teplotou do 10 st.C s dostatkem světla, pokud je teplota v místnosti větší je dobré místo zalévání rozmarýnu rosit a občas osprchovat, při přelití při zalévání začnou kořínky rozmarýny hnít a rostlina zčerná a uhyne. To samé platí o majoránce,která je ještě o něco náročnější. U majoránky je nutné ji nenechat vykvést pokud ji chceme pěstovat jako trvalku celoročně. Pažitku po ostříhání bych dal do chladného sklepa na odpočinek a na konci zimy ji dal za okno,aby znovu vyrašila, tato cibulovina potřebuje vegetační klid. Meduňku, mátu a dobromysl bych na podzim vrátil zpět na zahradu do venkovní půdy. Na jaře bych je zase znovu přesadil do větších truhlíků za okno. Také tyto rostliny potřebují vegetační klid, bez odpočinku brzy zahynou.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.