Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, jaké balkonovky by byly nejvhodnější do zavlažovacích truhlíků, umístěných na jihovýchodní stranu (celodenní slunce), kde na ně ale prší. Zkouším tam dávat převislé pelargonie, jindy surfinie, ale většinou bývají zamokřené (pokud hodně prší, musím vylévat vodu)a málo kvetou a i uhnívají. Myslela jsem, že mi samozavlažovací truhlíky ušetří práci, ale místo zalévání musím zase vylévat vodu. Které rostliny by tam byly vhodné? Děkuji předem za odpověď. L
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, zde je každá rada dobrá... Osobně nemám samozavlažovací truhlíky příliš v oblibě, jelikož požadavky na zálivku jsou u každé rostliny jiné a samozřejmě záleží i na aktuálních klimatických podmínkách a zkušenosti pěstitele. Jak vidno i na Vašem případě, tento systém není univerzální a skutečně těžko poradit. Většina balkonových rostlin pro slunečné stanoviště nesnáší přemokření zeminy. U muškátů, zejména Pel. zonale je toto až likvidační, vyhovuje jim, pokud zemina vždy před další zálivkou slabě vyschne. Pokud tedy u Vás dochází k tomu, že v truhlících stojí voda a vyléváte ji, dochází k vyplavování živin, zemina kysne, kořeny se dusí a uhnívají, rostliny nerostou a odumírají. V těchto případech by bylo vhodné, kdyby v boku truhlíku byl jakýsi přepadový otvor, pokud by hladina vody na dně dosáhla určité výšky, vytékala by ven a nestoupla až na úroveň zeminy. Možná by se toto dalo udělat i podomácku, prostým vyvrtáním otvoru. Rád bych Vám poradil spíše nějakou vhodnou rostlinu, ale Vámi popisované extrémní přemokření je spíše vhodné pro rostliny bahenní, než balkonové. Pokud budete můj nápad realizovat, budu rád, když mi sdělíte své zkušenosti a možná si nechám toto vylepšení patentovat smile . Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Frajman: samozavlažovací truhlík se spodním vypouštěním zálivky při deštích a proti úhynu rostlin
Jak to funguje můžete vidět na záznamu televizního Receptáře ze 7.3.2010 na . Od 24. minuty vysílání. Nebo na .  Přitom cenově je nejpříznivější ze všech.
Samozavlažovací truhlík typ FRAJMAN 60 cm se spodním vypouštění  zálivky při deštích, proti přelití  a úhynu rostlin. Jako jediný umožňuje odpouštění a regulaci vody v nádrži truhlíku. Je to hit letošního jara. Napršená voda má možnost protéci  přes zeminu do spodního prostoru a z něho potom bočním spodním otvorem ven. Kořenový systém brzy proschne,  provzdušní se a je znova odolný a vitální. U truhlíků ze kterých přebytečnou vodu nelze vypustit je zemina dlouhodobě přemokřená a než  sama vyschne dlouho to trvá. Tím uhnijí kořeny a květiny jsou na vyhození. Truhlík typ FRAJMAN 60cm  zvítězil v celosezónním testu  truhlíků na Zahradnické fakultě v Lednici - Mendelově univerzitě Brno. Jako nejsnažší a nejpohodlnější na obsluhu. Šetří čas, nemusíte zalévat každý den, zásoba zálivky ( 5,5L) vydrží i týden.
Editoval Frajman (18.03. 2010 17:28:59)