nasekrasnazahrada: Využijte čas k vyčištění a opravámzahradního náčiní. Není nic horšího než na jaře místo sázení nových květin ztrácet čas a energii opravováním.
Rada z rubriky Co je důležité v lednu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Vladimír Vytásek: Určitě je nejlepší čas na opravu a vyčištění nářadí. Zajímalo by mě čím se nejlépe vyčistí břity nůžek a pilové listy na kterých jsou usazeny lepkavé nečistoty po průklestech? Čištění ředidlem na barvu se mi moc nelíbí a zdá se mi neekologické, trochu mám obavu že se naruší povrch nářadí a to začne rezivět. Děkuji za případné rady

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vláďo, ptala jsem se manžela a ten by poradil technický benzín. Já bych to pak trochu natřela olejem, třeba olejem na kola.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Pokud je na pilkách a nůžkách po průklestu větší nános lepkavých nečistot, je nejlepší nečistoty nahrubo odstranit  - např. starším, k tomuto účelu vyčleněným dlátem nebo nožem, případně drátěným kartáčem nebo smirkem. To, že se přitom povrch nářadí trochu poškrábe, není žádná velká závada. Lehké znečištění lze odstranit i technickým lihem - to platí zejména u zahradnických nožů.
Jsou-li nůžky nebo pilka otupené, je vhodné ( když už jsme se do takové práce pustili ), je před zimou nabrousit. Na ochranu před rzí stačí nářadí lehce potřít hadříkem, namočeným v oleji - olej může být i starší, např. vypuštěný  ze sekačky.
  Při těchto pracích - čištění a broušení, je vhodné pracovat v rukavicích.
Editoval wochozsky (05.01. 2013 20:07:04)