Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den pane Krulichu! Jelikož je zima a venku se nedá nic dělat, snažím se "dohánět" vědomosti o přírodě. V posledním čísle Receptáře 1/10 jsem narazila na dva články týkající se černého bezu (str.22, autor Pavel Láska) a chebdí (str.26, autor Václav Větvička). Protože mám v již delší dobu v úmyslu si k chalupě vsadit keř černého bezu, chtěla bych se Vás zeptat: jak jako laik poznám bezpečně černý bez? Nerada bych si tzv. naběhla. Mám červené bezinky i aronii a jeřabiny červené a žluté. Teď však se trochu bojím chyby. Poradíte??? A ještě bych měla jeden dotaz. Mám samčí rostlinu rakytníku řešetlákového, vedle jednu samičí. Slyšela jsem, že samičích rostlin mohu mít k jedné samčí víc, kolik je maximum, aby rakytník plodil? Děkuji za rady a přeji pohodový den. J.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, tento časopis bohužel nemaje, nemohu nahlédnout, co kolegové píší. Pokud hodláte sazenici zakoupit, není nic jednoduššího, než požadovat Sambucus nigra, tedybez černý. Jestliže se na sazenici vypravíte do přírody, tak vězte,že bez černý je keř a jeho výhony dřevnatí. Chebdí neboli Sambucus ebulus patří mezi vytrvalé byliny, nadzemní část tedy v zimě odumírá, je bylinná. Bez černý se v přírodě vyskytuje velmi hojně a někde je i velmi nepříjemnou plevelnou dřevinou. Než popisovat odlišnosti v listech a květech, podívejte se prosím na internet, kde naleznete fotografie obou rostlin. Co se týká rakytníku, tak jeden pan Rakytník by měl stačit k obšťastnění až pěti paní Rakytníkových. Přeji mnoho úspěchů a zdravím Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
YOS: Pan Krulich Vám to krásně jasně osvětlil. Já přeci jen dodám ten rozdíl v listech.
Bez černý má jen 1-3 jařma na jednom lichozpeřeném listě, tj. celkem 3-7 lístků.                                                  Bez chebdí4-5 jařm na jednom lichozpeřeném listě, tj. celkem 9-11 lístků.
Editoval YOS (15.10. 2013 12:30:43)

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea ' - bez hroznatý Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea ' - bez hroznatý
Občas si říkáme, že šlechtitelé jsou dost vychytralí. Vezměte si například černý bez. Roste téměř kdekoli, bez jakékoli údržby, odolný je všemu a čím víc jej řežete, tím je hustší. No řekněte – není to slibné jako základ pro novou odrůdu? Stoprocentně …
Sambucus nigra - bez černý Sambucus nigra - bez černý
Vzpřímeně rostoucí opadavý keř dorůstající výšky až 6 metrů, kvete v červnu plochými krémově bělavými květenstvími.. Nejvhodnější pro něj je slunné až polostinné stanoviště s hlubokou, úrodnou, vlhkou a dobře propustnou půdou. Plodí drobné jedlé …
HomeDeco SMP a.s. | 04.09. 2007
Čeleď: Caprifoliaceae Domovina/původ: Evropa, Malá Asie, Kavkaz až Sibiř. Vzrůst: Statný keř až menší strom s široce rozložitými větvemi. Výška až 6 m. Listy opadavé, lichozpeřené, temně zelené a vstřícné. Rozemnuté nepříjemně aromatické …
Bezovité; Výška: 3–7 m; Období květu: červen–červenec; Růstová forma: keř Výskyt: Lesy, okraje lesů, sutiny, úhory; Evropa, Malá Asie …
Euromedia Group k.s. | 05.03. 2010
Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae) Lidové názvy: bezinky, psí bez, smradlavý bez, smradinky, kozičky Slovenský název: baza čierna Anglické názvy: European Black Elder, Black Elder, Common Elder, Elderberry Německé názvy: Schwarzer Holunder …
Michal Sochor | 29.08. 2016
Sambucus ebulus - bez chebdí: květy Sambucus ebulus - bez chebdí
Čeleď: bezovité (Sambucaceae) Keřovitá bylina, vysoká 50-200 cm, nepříjemně páchne. Lodyhy přímé, nevětvené, rýhované, drobně bradavčité. Listy dosti velké, lichozpeřené, řapíkaté, vstřícné. Lístky mají kopinatý tvar, jsou ostře pilovité, na konci …
Rostliny na Znojemsku | 30.11. 2016
Sambucus racemosa 'Goldenlocks' - bez hroznatý, bez červený Sambucus racemosa 'Goldenlocks' - bez hroznatý, bez červený
Sambucus racemosa je bez hroznatý nebo také červený – to podle plodů, které nejsou uspořádány v latách jako u bezu černého, ale v hroznech a vypadají jako sytě červené korálky. A co tento keř činí maximálně atraktivním, je olistění á la zlatý japonský …