Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, na jaře jsem zasadila rostlinu, vyrostla, hodně pozdě v létě vykvetla, dokonce jsem objevila asi 3 pidiplody ALE je celá obalená asi padlím. Je to napadení padlím časté nebo typické a je také obvyklé tak pozdní kvetení?  M.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Marcella: Dobrý den, také jsem si asi před třemi léty koupila kustovnici ,ale keříky jsou nepěkné,žádný tvar, neplodí a tak jsem je v létě vykopala,přesadila do velkého květináče apo zjištění, že si mohu v obchodě se zdravou výživou koupit goji v sušeném stavu,jsem se rozhodla,že je asi na jaře zlikviduji úplně. Letos je také napadla plíseň a ozdobu zahrady rozhodně nedělají. Raději si budu jejich plody kupovat .smile
Jakub Krulich:

garten napsal(a):

Dobrý den, na jaře jsem zasadila rostlinu, vyrostla, hodně pozdě v létě vykvetla, dokonce jsem objevila asi 3 pidiplody ALE je celá obalená asi padlím. Je to napadení padlím časté nebo typické a je také obvyklé tak pozdní kvetení?  M.

Dobrý den, pokud jste zakoupila sazenici letos, v běžné velikosti,která je běžně nabízena, tak kvetenía tvorba plodů je spíše vyjímkou. Sazenice obvykle začínají kvést a plodit 2-3 rokem. Naopak běžné je v tomto období napadení padlím. Jelikož nyní dochází k přirozenému podzimnímu opadu listů, tak je zbytečné používat nějaké chemické postřiky. Raději opadané listy shrabte a odstraňte ze zahrady, aby se padlí tolik nešířilo v příštím roce. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Zdravím Vás. Prosím, kustovnici čínskou, (Lycium chinensis),kterou nabízíte,je ta,která u nás rodí a plodí? Různá zahradnictví nabízejí pod názvem Kustovnice čínská Kustovnici cizí,nebo divokou,planou,která roste divoce,různě a všude možně ale neplodí. Již jsem se napálil. A musí být dvě? Děkuji Vám.
Jakub Krulich: Dobrý den, netuším jaké kustovnice jiná zahradnictví nabízejí. Jak sám píšete u nás rostoucí je kustovnice cizí - Lycium barbarum. Kustovnice čínská - Lycium chinesis, má původ v Asii. Je pravdou,že obě kustovnice lze od sebe rozeznat stěží, jelikož jsou si velmi podobné. Jako u většiny ovocných dřevin, je třeba, aby sazenice na stanovišti řádně zakořenila a zesílila, obvykle plodí 3-4 rokem. První dva roky nelze očekávat u běžně prodávaných sazenic plody. K opylení nejsou třeba dvě rostliny. V naší nabídce je kustovnice čínská. S pozdravem Jakub Krulich

cz
Kustovnice čínská, goji (Lycium chinense)
Kustovnice čínská, goji (Lycium chinense)
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den, na jare jsme si u vas koupila tuto rostlinu. Cele leto jen rostla do vysky. Nakonec udelala šlahoun vysoky 2m. Je ot normalni? Nema se nejak strihat? Mohu vas poprosit o návod na pěstovaní? Zadne plody neudelala, jen se objevil jeden kvítek, ktery upadl. Ale zarazi me ten jeden slahoun.Mam ji nejak hnojit? Doporucte mi nejake ciste prirodni hnojivo, prosim. Neuskodi ji tyto mrazy? Nechala jsem ji venku. dekuji
Jakub Krulich: Dobrý den, sazenice kustovnice, stejně jako vetšina dřevin vyžaduje alespoň z počátku řez, aby se dobře rozvětvila. Tento výhon jste měla zakrátit na 15-20cm. Z bočních pupenů by vyrostly nové výhony, základ keřovitého vzrůstu. Nyní toto můžete udělat v březnu. Sazenice kustovnice potřebuje stejně jako jiné ovocné dřeviny na stanovišti nejpre dobře zakořenit a zesílit, teprve poté lze očekávat plody.Obvykle to bývá za 3-4 roky po vysazení. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

YOS: Přidám fotografie plané kustovnice, která na Jižní Moravě ještě sem tam v přírodě objeví, pokud lidem nezavazí a nevysekají ji . Je to poléhavý, trnitý keř na jižních stráních a mezích. Plody má stejné jako kustovnice z Číny. Nemáte někdo fotografie celého keře kustovnice čínské? Jestliže ano, prosím prosím vložte. wink Ráda bych porovnala listy a květy.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kustovnice cizí (Lycium barbarum)
cz
Kustovnice cizí - květ (Lycium barbarum)
Marie Fárová: Už kolikrát jsem sem chtěla dát dotaz, o jaký keřík se jedná - neznala jsem ho a pravidelně ho fotím v pražské Zoo, naposledy 18.9. v dešti. Ona je to kustovnice cizí. big_smile . Fotku kustovnice čínské určitě mám, ale složku na ni založenou nemám a tak musím hledat.
cz
cz
cz