Sanulka: Dobrý den všem!
Potřebovala bych inspiraci a pomoc pro založení zahrady 25x35m. Začínáme od nuly, je jen na nás, co vymyslíme. Hrubou představu mám - většina plochy trávník, nepravidelně na středu a okolo trvalkové záhony s několika stromy. Jedna strana je už živý plot z thůjí, na druhé straně je velký ořešák a chceme založit živý plot, dvě zbývající strany volné. Mám tři hlavní dotazy:
1) potřebovala bych inspiraci na trvalkový záhon. Chtěla bych totiž založit záhony tak, aby postupně nakvétaly celý rok. Obecné věci jsem si vyčetla (kam jak vysoké rostliny, kam kvetoucí tehdy a tehdy), ale co je na nastudování poměrně náročnější a chtěla bych spíš od místních zkušenějších zahradníků vidět a poradit, je konkrétní obrázek s rostlinami - představovala bych si to tak, že kdo je stejný blázen jako já a fotí si každou chvíli své zahradní úspěchy, by se mohl pochlubit tady nám všem (případně mně na email Najmanova24@seznam.cz) a připsat k tomu, co je to za měsíc a které rostliny vidíme na fotce - abych si mohla udělat konkrétní představu, jak vypadá určitá kombinace květin a kdy spolu kvetou. Snažím se prohlížet internet a knihy, ale v podstatě jsem ještě nenašla to, co hledám. Když už je krásná fotka, není popisek s rostlinami a bohužel mám ještě dost mezery a nepoznám všechny anebo mám načtené a opsané (i odtud) kombinace květin teoreticky padnoucích k sobě, ale není k tomu obrázek, abych opravdu viděla výsledek.
2) zajímala by mě vaše zkušenost s oddělováním trávníku od záhonů tak, aby tráva neprorůstala, konkrétně nás zaujaly dva systémy - gumový obrubník prodávaný v rolích a plastový, který se zabíjí hřeby (ocelovými nebo plastovými). Nevím ale, jak se s kterým pracuje, jaký je třeba účinnější, jakou výšku zvolit. Prosím, kdo máte zkušenosti, podělte se, co jste si vybrali a proč!
3) když jsem se dočetla, že se dají pěstovat "růže do stromu", napadlo mě zasadit popínavou k tomu zmíněnému ořešáku, ale pak jsem četla názory, že vylučuje silice, které vadí mnoha jiným rostlinám (plus bere hodně vláhy a živin), takže pro pěstování růže určitě vhodný není. Nicméně vedle něj chceme mít živý plot (je u hranice pozemku, kde chceme oddělit sousedy) a původně jsem chtěla kombinovat zlatice, pustoryl a šeříky, ale dva šeříky už poblíž jsou (ne ve stínu, ale zřejmě v dosahu kořenů) a opravdu se jim nedaří (a to jsem si myslela, že je to křoví, které přežije cokoliv), takže to zřejmě bude problém. Mát někdo podobnou zkušenost nebo tipy?
Doufám, že dáme něco dohromady, těším se na odpovědi a předem za ně děkuji!
Další informace v článcích o rostlinách
Zakládáme ovocnou zahradu: bílý rybíz Zakládáme ovocnou zahradu
Ač se to nezdá, každoročně se z mnoha lidí v naší republice stávají zahrádkáři. Někteří jsou v tom nevině (zděděná zahrada, zakoupený domek či chalupa nebo chata se zahradou…), jiní k tomuto cíli směřují, pouštějí se sami do vyhledání volného …