Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, máme doma fíkus, který začal opadávat. Po odkrytí půdy jsme našli u kořenů malé bílé brouky. jak si s nimi máme poradit a jak jim zabránit, aby se neobjevovali? Rostliny zaléváme jednou týdně a nepřeléváme.Jak si s nimi máme poradit a jak jim zabránit v množení (jsou i u několika dalších rostlin) a jak zařídit, aby už se neobjevovali? Půda u rostlin je krytá kameny (kvůli domácím zvířatům), brání to odpařování vody? Děkuji za odpověď LM
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, psala jsem Vám 22. 1. kvůli škůdcům u kořenů fíkusu. Mezitím jsme rostlinu přesadili do nové hlíny (umyli kořeny). Nevypadá to ale, že by se jí dařilo, listy žloutnou a opadávají čím dál víc. Co dělat? Děkuji za radu.
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
bala: Nevím, zda Vám s tímto problémem pomohu... má neteř má fíkus již velmi vzrostlý, opadávaly jí listy,tak jej jen přesadila, neodstranila z nich zeminu úplně,jen malou část .Možná stačí jen chvíli nezalévat,nechat jej vyschnout, tím se breberky odstěhují...nebo uhynou .I když listy opadají, zase obroste, můžete jej i sestříhat, já to dělám.... snad se Vám podaří jej zachránit,přeji Vám úspěšné pěstování.....P.S. Další možností je pěstovat ho v hydroponii
Marie Fárová: Každý rok přes léto mám fíkusy na balkoně, tam mají úžasné přírůstky. Přes zimu jsou v pokojích a shazují listy také - to bych nesměla větrat. Občas je porosím.  Chvostoskoci myslím velkou škodu nenadělají? Nebojte, přes léto zase obrazí a bude ještě hezčí.
Další informace v článcích o rostlinách
Ficus carica - fíkovník smokvoň Ficus - fíkovník, fíkus, gumovník, smokvoň
Čeleď: Moraceae - morušovníkovité Rozsáhlý rod s 1 000–2 000 druhy; jsou to rozmanité, většinou stálezelené stromy, keře nebo liány s mléčnými kanálky v lýku a druhotné kůře, listy střídavé, vzácně vstřícné nebo téměř přeslenité, celistvé nebo …
Computer Press, a.s. | 24.11. 2008
Ficus carica - fíkovník smokvoň [foto_1] Ficus - fíkus, fíkovník (pěstování fíkusů)
Pěstování fíkusů prožívá své těžké časy právě nyní, v zimě „Já mám doma fíkusy, dělám s nimi psí kusy,“ chtělo by se říci spolu s rýmovánkou. Fíkusy jsou jedny z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin ozdobných listem. Právě v zimě …
Ing.Ota Beran | 05.01. 2010
Ficus retusa - fíkovník (Ficus microcarpa) Ficus - fíkus
Tento druh zahrnuje mnoho stromů z tropických oblastí celého světa. Fíkovník (Ficus carica) představuje jediný pro naše účely důležitý druh pocházející ze subtropického klimatu. Fíkusy rostou jako plazivé rostliny, jako keře, ale také jako velmi statné stromy …
Rebo Productions CZ | 07.12. 2007
Ficus pumila - fíkus droboučký Ficus - fíkus
Rod Ficus má asi 2 000 různých druhů rostoucích divoce v tropických a subtropických oblastech Asie, Austrálie a Afriky. Jen několik málo druhů z tohoto velkého množství se dostalo asi před dvěma stoletími do evropských botanických zahrad a později i do našich …
Miloš Krump | 15.12. 2011