Michaela Tichá: Dobrý den, dokáže mi někdo poradit čím je buxus napadený a čím ho ošetřit? Mám 2 roky založený živý plot a od loňska mi už z jedné strany buxusy začaly postupně hynout a letos se to rozšiřuje dál.
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
cz
Zimostráz (Buxus)
Zimostráz (Buxus)
YOS: Poslala jsem můj příspěvek a najednou vidím fotografie. Po prohlédnutí si myslím, že je moc zaléváte nebo půda je málo propustná. Sáhněte prstem ke kořenům, jak je půda mokrá. Pokud bude mokrá, odhrňte kůru do stran, půdu provzdušněte a nechte pořádně uschnout.

Všechno jde tak, jak má jít.
Michaela Tichá: Buxusy rostou na východní straně, takže sluníčko jim moc nevadí.  Vysazovala jsem je do běžného zahradnického substrátu, ale půda kolem je jílovitá, což je asi taky problém. Buxusy skoro nezalívám, jen ty co jsou v nádobách (pokud je sucho), ale ty jsou postižené úplně stejně. Sazenice jsem kupovala postupně v hobby marketu a postupně jsem je vysazovala a myslím, že těch posledních 10 už bylo špatných při nákupu (myslela jsem, že jsou jen trošku oschlé). Proto mám obavy, že jsem si koupila už rostlinky něčím nakažené ...třeba cylindrocladium buxicola nebo volutella buxi. Protože jsou ty buxusy zřejmě z Holandska. Na internetu jsem si přečetla pár článků a na tyhle choroby  asi nic nezabírá. Snad to nebude tak hrozný. Našla jsem si příručku, kde jsou doporučené fungicidy. Už jsem je postříkala Dithane DG Neotec, ale teď stejně pořád prší tak je to asi k ničemu. Jinak střihám 2 x ročně, hnojím 2 x  ročně hnojivem na buxusy plus jim občas přidám hnojivo na stálezelené dřeviny. Nedávno mi paní v zahradnictvíporadila ať je postříkám hořkou solí, což jsem udělala a včera jsem zem kolem nakypřila  a ještě jsem jim přidala Cererit. Ještě plánuji, že kolem rostlin vyměním zeminu, ale to až na podzim . Tak teď můžu jen doufat, že se to zlepší a nebo se budu muset smířit s tím, že buxusový plůtek nebude. Už nevím, co s tím víc můžu udělat..
YOS: Nemyslím si, že je máte napadené Vámi jmenovanými houbami, protože u obou zmíněných druhů jsou napadené jen výhonky a opad listů. Mně se zdá, že napadení Vašich buxusů se šíří od zdola, tzn. od kořenů. Já osobně jsem proti chemii. Buď rostlinky půjdou nebo ne. Můžete ještě zkusit test na několik druhů plísní. Odstřihněte napadenou větvičku a uzavřete ji na 3 dny do plastového sáčku při pokojové teplotě. Pokud se na listech objeví růžové tečky, je to opravdu plíseň, např. Volutella buxi. Plísní existuje více druhů. Plísně mají rády teplo a vlhko. Snažila bych se aby kořeny pořádně vyschly. Při deštích bych je po dobu deště zakryla a po dešti co nejrychleji odkryla, aby kořeny dostaly vzduch.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Buxus - zimostráz Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (1)
Zimostráz je jednou z nejoblíbenějších okrasných dřevin. V tomto článku naleznete vše podstatné o jeho pěstování i množení …
Buxus sempervirens - zimostráz vždyzelený Buxus - zimostráz: rady pro pěstování (2)
7) Množení řízky – velké rostliny v krátké době Řízky zimostrázu zakořeňují a rostou sice pomalu, ale zato spolehlivě. Chcete-li rychle mít velké rostliny, rozmnožte si je z řízků, které jsou už 20 až 30 cm velké. Velmi dobře zakořeňují řízky s patkou …
Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý Buxus microphylla 'Herenhausen' - zimostráz drobnolistý
Pomalu rostoucí stálezelený keřík ploše kulovitého tvaru, listy drobné jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Výška do 60 cm. Velmi pěkná odrůda drobnolistého buxusu vhodná do předzahrádek, átrií, do okolí teras, laviček, i jako součást trvalkových záhonů …
Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Pyramidalis' - zimostráz vždyzelený
Středně rostoucí stálezelený keř pyramidálního tvaru, listy sytě zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do živých plotů. Původ: Zimostráz je původně rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens 'Suffruticosa' - zimostráz vždyzelený
Pomalu rostoucí stálezelený keř, listy jasně zelené, lesklé, květy nenápadné. Plně mrazuvzdorný, hojně používaný do nízkých živých plotů a záhonových lemů. Původ: Původní druh je rozšířen v jižní Evropě, severní Africe a vyskytuje se i Malé Asii …
Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz Buxus sempervirens 'Aureovariegata' - zimostráz
Zimostráz je u nás dost známý a oblíbený a i když má české jméno, častěji mu říkáme latinským jménem buxus. Je to neopadavý keř a pokud si z nich nevystřihujete nějaký určitý tvar, nevyžaduje žádnou péči. Aureovariegata je zvláštní odrůdou buxusu …
Buxus sempervirens - zimostráz Buxus sempervirens - zimostráz
Velmi nenáročná dřevina; suchá stanoviště, ale dobře prospívá také v mírném stínu; není citlivá na saze a zplodiny všeho druhu; po mnoha letech 5–6 m vysoká; růstové formy různé, většinou široké keře; snáší i důkladný sestřih (důležitá rostlina …
Euromedia Group k.s. | 26.05. 2008
Buxus sempervirens - zimostráz obecný Buxus - zimostráz
Málokterý keř má tak dlouhou zahradní tradici jako stálezelený zimostráz. Už v antice zdobily zimostrázové živé ploty římské dvory a venkovské statky. Ve středověku stříhané stěny zimostrázu pomáhaly vytvořit v klášterech tichá místa vyhrazená meditaci …