hanasuch: Chroby ovocných dřevin
Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit, jestli by mi někdo nemohl poradit, co se stalo s ovocnými dřevinami, které jsem vysazovala před 2 lety. Jedná se o jabloň, třešně, slivoně (renklóda, Katinka). Listy jim vyrostly pouze malé, značně úzké, takové svraštělé, už dále nerostou, na vyšších větvích mají třeba jenom 1 cm do délky. Mohlo by se jednat o nedostatek nějakých živin, o škůdce nebo houbové oněmocnění?

Děkuji za odpověď.
Hana
Editoval hanasuch (10.05. 2014 16:37:28)
cz
Jabloň
Jabloň
cz
Katinka
Katinka
cz
Mirabelka
Mirabelka
cz
Renklóda
Renklóda
cz
Třešeň
Třešeň
YOS: Tak úplně tomu nerozumím, ale ráda bych Vám pomohla. Než se pustíte do detektivního zkoumání, prohlédněte lupou listy i z rubu, zda neuvidíte roztoče nebo svilušky. Potom zjistěte jakou máte půdu. Mě se zdá, že jílovitou. Jílovitá půda je mazlavá, lepkavá, dlouho zamokřená. Kořeny stromů v ní dostávají málo kyslíku a proto je růst dřevin zakrnělý. Udělejte si zkoušku půdy tak, že rýčem vyrýpnete klínovitou sondu a z hloubky asi 30cm odeberete hrst hlíny. Dejte ji do větší zavařovací sklenice s vodou a počkejte až se usadí. Na dně se usadí nejprve písek nad ním hlína a pak teprve jíl, na hladině plave humus (miláček rostlin). Další možnost je nedostatek dusíku. Moje odpověď je neodborná. Snad Vám odpoví odborník, který má zkušenosti.

Všechno jde tak, jak má jít.